Біологічні препарати в захисті рослин
Уже не треба доводити доцільність використання біологічних засобів для захисту сільськогосподарських культур від шкідливих організмів. Екологічна ситуація в усьому світі викликає тривогу і закономірне прагнення до одержання екологічно безпечної сільськогосподарської продукції та збереження навколишнього середовища.
Біологічний метод захисту рослин є основою стратегічного еколого-біологічного контролю шкідливих організмів у посівах сільськогосподарських культур. Використання біологічних препаратів для захисту рослин стає нагальною проблемою у зв’язку з потребою екологізації землеробства.
Розвиток біологізації захисту рослин в Україні — важлива наукова і виробнича проблема, від успішного розв’язання якої значною мірою залежить рівень конкурентоспроможності продукції сільського господарства на світовому, європейському і внутрішньому ринках та збереження довкілля. Тим більше на сучасному етапі, коли Україна вступила до ВТО і тримає курс на інтеграцію в ЄС, на ринок органічної продукції рослинництва, вирощеної переважно із застосуванням біотехнологій і мінімумом засобів хімізації.
Розвиток науково обґрунтованого біологічного захисту рослин у нашій країні розпочався у минулому столітті. Пріоритет у галузі застосування мікроорганізмів для боротьби зі шкідниками і хворобами належить українським ученим. Саме в Одеському університеті професор І.І. Мечников (1879) виявив, що бактерії можна використовувати проти шкідників зернових. На замовлення тодішнього Одеського земства було засновано першу в світі біолабораторію, у якій і розробили мікробні біологічні препарати для боротьби з комахами-фітофагами. Було проведено успішні дослідження із застосування патогенних мікроорганізмів для боротьби з мишоподібними гризунами, хлібним жуком, буряковим довгоносиком. У захисті рослин від шкідників і хвороб широко застосовують мікробні препарати на основі різних видів мікроорганізмів і метаболітів, які вони синтезують. Біопрепарати застосовують так само, як і фунгіциди, інсектициди та протруйники, для захисту рослин від шкідників і хвороб. Слід зазначити, що біологічний метод ефективний за постійного поповнення агроценозів біологічними агентами. Особливого поширення біологічний метод боротьби в Україні набув у другій половині минулого століття.
Біологічні препарати для захисту рослин від шкідливих організмів — це біологічні засоби боротьби зі шкідниками, збудниками хвороб рослин і бур’янами, основою яких є агенти біологічної природи (живі мікроорганізми або продукти їхньої життєдіяльності). Ці мікроорганізми, як правило, виділяють із загиблих у природі шкідників. Хвороби членистоногих дуже поширені в природі, відомо близько тисячі видів мікроорганізмів, що їх викликають. Тому штучне внесення їх в агроекосистему супроводжується тільки збільшенням кількості патогену в середовищі, як це відбувається під час природних епізоотій фітофагів. Епізоотія серед фітофагів не спричинює безпосередньо кількісних і якісних негативних змін серед інших компонентів біоценозу. Навпаки, застосування мікробних препаратів супроводжується збільшенням об’єму біотичного середовища та стабілізацією біоценотичних зв’язків у агроценозах. У цьому полягає принципова екологічна відмінність мікробіологічних препаратів від хімічних.
Класифікація біологічних препаратів
За видовою належністю, залежно від природи діючого початку, біопрепарати поділяють на три основні групи:
Бактеріальні — вироблені на основі різних видів бактерій, їх застосовують для боротьби зі шкідниками і гризунами, проти фітопатогенів — бактерій-антагоністів;
Грибні — основою є гриби-ентомопатогени із широким спектром дії проти шкідників та мікроби-антагоністи і гіперпаразити, специфіку яких використано у боротьбі проти хвороб;
Вірусні — виготовлені на основі ентомопатогенних вірусів. Висока специфічність цієї групи біопрепаратів обумовлює їхню дію переважно на одного шкідника.
За механізмом дії на шкідливі організми мікробіологічні препарати діляться на декілька груп: препарати кишкової дії (бактеріальні, вірусні), препарати контактної дії (грибні), препарати комбінованої дії (грибні і деякі бактеріальні).
За токсикологічною оцінкою біопрепарати належать до нешкідливих речовин. ЛД50 для теплокровних становить 6000–15 000 мг/кг, СК50 для риб — 500–600 мг/кг. Термін очікування (час від моменту застосування до збирання урожаю) не перевищує два-три дні.
За кількістю штамів у препаратах біопрепарати поділяють на моноштамові (виготовлені на основі одного штаму мікроорганізмів) і препарати на основі двох або декількох штамів мікроорганізмів, що належать до різних систематичних груп. Більшість біологічних препаратів є моноштамовими. Але впродовж останніх десятиліть в Україні та інших країнах розроблено низку ефективних біопрепаратів на основі двох або декількох штамів мікроорганізмів.
Біологічні препарати випускають у вигляді сухих і змочуваних порошків, пастоподібних, гранульованих, рідких форм. Виробничі форми мають у своєму складі наповнювачі, стабілізатори, прилипачі, що дає можливість застосовувати їх за допомогою сучасної апаратури для обприскування.
За спрямованістю дії біологічні препарати поділяють на такі, що:
— захищають рослини від фітофагів, фітопатогенів, мишоподібних гризунів;
— підвищують стійкість рослин до шкідливих організмів;
— поліпшують живлення (азотне, фосфорне, калійне) і сприяють збільшенню врожайності рослин;
— стимулюють ріст і розвиток рослин завдяки вмісту біологічно активних сполук;
— поліпшують структуру і родючість ґрунту.
Застосування біопрепаратів має низку переваг перед хімічними засобами рослин, зокрема:
— високу біологічну активність щодо сприйнятливих видів шкідників;
— післядію, що проявляється у загибелі шкідників у подальші фази розвитку та в період розвитку наступних поколінь, а також вибірковістю дії, безпечністю для ентомофагів та комах-запилювачів;
— відсутність виникнення резистентності у комах і стійких до біопрепаратів форм патогенів;
— безпечність для теплокровних тварин і людини, відсутність фітотоксичності та впливу на смакові якості продукції, малий термін очікування, можливість застосування у різні фази вегетації рослин та уникнення ризику нагромадження токсичних речовин у навколишньому середовищі.
Біологічні препарати, як правило, діють повільніше, ніж хімічні. Так, загибель комах під впливом бактеріальних препаратів на основі кристалоутворювальних бактерій настає на третю-п’яту добу після обробки, а прояв максимальної дії — на десяту-одинадцяту. Проте після їхнього застосування комахи швидко припиняють живлення й інтенсивність пошкодження ними рослин значно знижується.
У багатьох ентомопатогенних мікроорганізмів спостерігається значний ефект післядії: зниження плодючості комах, що вижили після обробки біопрепаратами, зменшення виплоджування личинок і подальше послаблення їхньої життєздатності.
Біологічна обробка насіння — перспективи розвитку
До 2019 року світовий ринок біологічних продуктів для обробки насіння перевищить
560 млн дол. США.
Відповідно до звіту «Ринок біологічної обробки насіння до 2019 року: світові тенденції та прогноз» станом на 2014 рік цей ринок оцінюється у 304,32 млн дол., а до 2019 року він має досягти
560,98 млн дол., з сукупним середньорічним темпом зростання у 13%.
Згідно з підрахунками, проведеними у 2014 році, північноамериканський ринок, що на 2013 рік був найбільшим, до 2019 року зросте до 183, 61 млн дол., із сукупним середньорічним темпом зростання в 13%. У європейського ринку, що посідає друге місце, цей показник сягне 13,4% на час звітного періоду.
Ринок біологічної обробки насіння має величезний вплив на сільське господарство. У широкому розумінні, види цієї обробки розподіляють на обробку рослинними засобами і мікроорганізмами. До останніх відносяться бактерії, гриби, віруси та найпростіші. Обробка мікроорганізмами дає набагато кращий результат порівняно з іншими способами дезінсекції. Крім цього, ринок біологічної обробки насіння сегментований за типом продукції — наприклад, для зернових і злакових культур, олійних і бобових, декоративних і кормових, фруктових та овочевих, а також для торфу.
У 2013 році найбільшим на ринку біологічної обробки насіння був сегмент злакових і зернових. Мікроорганізми використовували переважно для боротьби з домашніми шкідниками, а також під час роботи з торфом і декоративними рослинами, але почали активно застосовувати і для бульбових, фруктових та овочевих культур.
Провідними факторами для розвитку ринку стали зростання світового населення і його продовольчих потреб, підвищення вартості пестицидів і добрив, збільшення органічних і екологічних методів ведення сільського господарства, а також спрощене ставлення урядових організацій до впровадження та просування мікробіологічної продукції. У відповідь на екологічні проблеми по всьому світу виріс попит на біопестициди і біодобрива. Для фермерів ж мікробіологічна продукція є безпечним інвестиційним рішенням, що гарантує швидкий урожай і захищає насіння від шкідників і хвороб.
Ключовими учасниками ринку біологічної обробки насіння виступають такі компанії, як BASF, Bayer CropScience AG (Німеччина), Monsanto, Valent Biosciences Corporation, Koppert BV (США), Syngenta (Швейцарія), Italpollina SPA (Італія), Arysta LifeScience Limited (Японія) і Novozymes (Данія). У кожної з цих компаній своя стратегія зростання та розвитку на ринку, але найважливішими кроками, які вживаються для глобального розширення, залишаються виробництво нової продукції і співпраця.
Обробка насіння перед висіванням
Посортоване насіння замочують у 1%-й робочій суспензії біопрепаратів (1–2 мл/кг) у день висіву, за одну-три доби до сівби на 4–6 год. Обробку насіння біопрепаратом необхідно проводити у затінку, уникаючи дії прямих сонячних променів.
Внесення в грунт перед висіванням насіння або висаджуванням розсади на постійне місце. Біопрепарат вносять за 5–6 днів до висівання насіння або безпосередньо перед висівом насіння чи висаджуванням розсади на постійне місце. За цього способу підвищується вміст корисної мікрофлори і забезпечується захист рослин від ураження ґрунтовими патогенами від самого початку їхнього розвитку.
Обробка кореневої системи розсади. За застосування цього способу кореневу систему рослин обприскують 3–5%-м робочим розчином біопрепаратів або опускають у розчин на 2–3 год перед висаджуванням.
Обприскування рослин
Для обприскування рослин застосовують робочу суспензію препарату в концентраціях, %: 0,1, 0,2, 0,5, 1,0. Робочу рідину слід використовувати у день приготування. Норма витрати робочої рідини — 400–1000 л/га.
Поливання рослин
Проводять у зоні кореневої шийки 1%-ю робочою рідиною під час висаджування і повторюють через 25–30 днів у період вегетації — із розрахунку 150–200 мл/рослину.
Ентомопатогенні мікроорганізми, які є основою біопрепаратів, стають частиною біоценозу та вступають у взаємозв’язки з іншими біотичними та абіотичними факторами. Від цих взаємодій насамперед і залежить ефективність біологічних препаратів. При визначенні їхньої ефективності слід мати на увазі, що загибель шкідників є не єдиним її показником — дані багаторічних досліджень свідчать про наявність декількох біологічних ефектів від застосування мікробіопрепаратів: антифідантний, метатоксичний, репродуктивний, тератогенний, овіцидний. Так, за застосування бактеріального препарату Бітоксибациліну (БТБ) проти колорадського жука виявляється метатоксичний ефект, який підвищується за вищих норм використання. За норми витрати БТБ 3,0 кг/га загибель інфікованих личинок у фазі лялечки становить близько 40,0%, а за 5–6 кг/га вона досягає 60%. До 70% знижується плодючість самок колорадського жука у наступних поколіннях. Також відмічають і тератогенні зміни у різні фази розвитку фітофагів.
Антифідантний ефект під впливом бактеріальних препаратів спостерігається у непарного шовкопряда, зберігається у дочірніх поколінь зараженої гусені і перебуває у прямій залежності від норми витрати біопрепарату.
Для біологічних препаратів характерна післядія, що виражається певним відсотком загибелі лялечок та розвитком неповноцінних особин у наступних поколіннях шкідника.
Мікробіологічні препарати є регулюючим фактором у динаміці чисельності виду, оскільки характеризуються різноманітним впливом на популяції шкідників.
Ефективність дії біопрепаратів зумовлена інсектицидною та антагоністичною активністю мікроорганізмів до шкідників чи збудників хвороб сільськогосподарських культур. Екологічна безпечність біопрепаратів бездоганна, адже застосування мікроорганізмів, які виділені з об’єктів довкілля, є частиною кругообігу речовин у природі. Використання біологічних препаратів для захисту рослин є безпечним ще й тому, що кількість мікроорганізмів саморегулюється, знижується, зменшується чисельність популяції фітофагів чи збудників хвороб, а також природних мікроорганізмів. Виробництво біопрепаратів полягає у розмноженні в штучних умовах виділених із довкілля найбільш високоактивних мікроорганізмів та створення умов для їхньої життєдіяльності.
І якщо на початку розробки перших біологічних засобів захисту рослин переважали препарати проти фітофагів, то останніми роками асортимент біопрепаратів щоразу істотно розширюється: розроблено нові препарати, які стримують розвиток збудників хвороб і підвищують урожайність рослин. Перспективні біологічні препарати комплексної дії, які забезпечують захист культур від двох і більше видів шкідливих організмів.
Г. Ткаленко, канд. с.-г. наук,
Інститут захисту рослин НААН
Інформація для цитування
Біологічні препарати в захисті рослин / Г. Ткаленко // Спецвипуск ж. Пропозиція. Сучасні агротехнології із застосування біопрепартав та регуляторів росту / — 2015. — С. 2-15