Баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, - експерти
Незважаючи на економічне пожвавлення, баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, супроводжуючись негативними змінами в структурі українського експорту. До такого висновку прийшли економічні експерти, пише propozitsiya.com з посиланням на ubr.ua.
За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, існуюча експортна модель економіки не може забезпечити її стійкий ріст. "Сто років тому у нас була така ж структура експорту, в якій 85% припадало на сільгосппродукцію і 14% на металургію", - говорить експерт.
Як зазначає президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло, незважаючи на економічне пожвавлення, баланс зовнішньої торгівлі України погіршився, супроводжуючись негативними змінами в структурі українського експорту.
З одного боку, в структурі експорту збільшується частка їжі, ціни на яку в світі зараз невисокі. Зокрема, експорт аграрної та харчової продукції (групи 1-24 УКТ ЗЕД) виріс за дев'ять місяців на 2,1%, і в основному, за рахунок масложирової промисловості. Частка такої продукції збільшилася до 40,2% товарного експорту.
Одночасно експорт високотехнологічної продукції падає: з машинобудування він зменшився на 10,5%, а частка цієї продукції - до 12,1%. За словами старшого економіста Центру економічної стратегії Олександра Жолудя, ставку на експортні галузі роблять тому, що вони не залежать від внутрішнього попиту. "Можна зробити в два рази більше товару, але цей обсяг треба ще реалізувати на внутрішньому ринку. Якщо ж оцінювати ВВП за обсягом доданої вартості, то її створюють не експортери", - зазначив О. Жолудь.
Найбільш перспективне джерело для прискорення економічного зростання - прямі іноземні інвестиції. Але, на жаль, навколо України склався дуже негативний інформаційний фон. Перш за все, у зв'язку з корупцією. За оцінками О.Устенко, обсяг "тіні" становить приблизно половину економіки України або близько $ 90 млрд.
Тому європейський і американський капітал сюди не йде. У 2016 році три чверті інвестицій припало на банківський сектор, де материнські контори докапіталізувати свої українські дочки. У підсумку в реальний сектор економіки (в основному, в енергетику і АПК) прийшло трохи більше $ 1 млрд. При щорічній потребі в $ 10 млрд на енергетику і $ 5 млрд на АПК.
Що стосується інших вкладень, то іноземці не бачать, куди можна інвестувати в Україну, бо не розуміють її законодавчого поля, стверджує економіст О.Жолудь.