Автоматичне керування культиваторами для міжрядного обробітку ґрунту просапних
Поява напівавтоматичних культиваторів, які працюють на основі машинного зору (відеокамери чи сенсорів), й обладнання (культиваторів на базі гідравліки) є ніби напівкроком на шляху до подальшої роботизації сільського господарства в світі, й в Україні зокрема. Однак цей крок достатньо вагомий, тому розглянемо його детальніше.
Що дає використання таких міжрядних культиваторів на полі?
Такі міжрядні культиватори набувають значного поширення завдяки тому факту, що бур’яни поступово звикають до хімічних сполук, набувають ознак стресостійкості, а пестициди вже не мають такого ефекту, як декілька десятків років тому. Подібна хімізація ґрунту жодним чином не підвищує його родючості та в цілому негативно впливає на довкілля. Але це — лише один бік проблеми. Другий — полягає в тому, що такого роду причіпне обладнання дає змогу не знищувати структуру ґрунту, а підвищує його рихлість. Це, своєю чергою, сприяє збільшенню загальної площі водозбору та завдяки утворенню борозни, кращому утриманню запасів ґрунтової вологи. Загальна родючість ґрунту не зменшується, поживні речовини (наприклад азот, що є дуже мобільним), залишаються за такої форми обробітку ґрунту в його родючому шарі, а не перетворюються на мобільні речовини й трансформуються в атмосферу). Шкідливі личинки, яйця, ковалики, комахи після такого обробітку потрапляють у зону ризику (навіть до стадії знищення) без зайвих хімічних витрат. Саме після такого обробітку різко зменшується вплив родини дротяників на полях, наприклад на кукурудзі. Різка зміна термічного режиму, а після цього й гідрорежиму ґрунту з наступною механічною його обробкою знищують пророслі бур’яни.
Який це відбувається на практиці?
Просапні культиватори для міжрядного обробітку грунту призначені для проведення технологічних робіт під час вирощування овочевих культур. Однак останніми роками з’явилися культиватори й для культур, які раніше подібним чином обробляли в невеликих обсягах. Зокрема, це стосується сої, кукурудзи та соняшнику. Основною причиною стримування цього напряму була невелика швидкість роботи такого знаряддя на полі, постійний контроль за її дотриманням і, як наслідок, високе навантаження на водія. Серед основних причин цих труднощів — занадто велика відстань між робочими органами культиватора й рядками, яку слід суворо витримувати для того, щоб не пошкодити рослину.
Однак сучасні культиватори для міжрядного обробітку грунту оснащені спеціальними приладами — каретками із просапними дисками, або розпушувачами, які керуються механічними тягами під точкою з’єднання з верхньою тягою. Завдяки цьому культиваторні каретки дуже точно повторюють рухи трактора й основної ферми культиватора. У попередніх моделях культиваторів для міжрядного обробітку грунту важко було дотримати потрібну відстань, і через це іноді зрізали с.-г. рослини. За оснащення культиваторними каретками з робочим механізмом агрегати можуть працювати дуже близько до рядків із культурою, що, своєю чергою, дає змогу різко збільшити швидкість трактора та роботу знаряддя в цілому.
Також сучасні культиватори для міжрядного обробітку грунту можуть достатньо швидко переналаштовуватися під інші культури. Для цього слід змінити робочі насадки та обрати інтервал між каретками. Основну ферму культиваторів для міжрядного обробітку грунту виробники, як правило, встановлюють високо, що дає змогу обробляти культури навіть у зрілій фазі. Робочі знаряддя зібрані таким чином, аби якнайточніше копіювати рельєф поля (тому мають форму не жорсткого трикутника, а паралелограма з однією напівзакріпленою балкою).
Найбільш ефективним заходом є внесення добрив у вже підготовлений ґрунт. Для цього одразу після розпушування культиватор для міжрядного обробітку грунту може вносити добрива або в міжряддя, або безпосередньо під кореневу систему рослини. Це сприяє уникненню переущільнення ґрунту та мінерального дефіциту. Такий підхід є кроком до органічного землеробства, бо дає змогу суттєво зменшити внесення пестицидів і зберегти родючість на необхідному рівні та зробити його бездефіцитним. Тому саме культиватори для міжрядного обробітку грунту додатково оснащують механічними або пневматичними розкидачами добрив.
Однак виробники постійно вдосконалюють культиватори для міжрядного обробітку грунту і, зокрема, на робочі органи встановлюють GPS-приймачі для роботи з РТК-станціями. Останньою новинкою є відеокамера, яка автоматично фіксує рядок культури, а за його коливання миттєво реагує не зміну рядка в полі положенням каретки з культиваторами та зміною положення робочого органу машини завдяки гідравліці.
Управління підрулюванням здійснюють за допомогою камери, розташованої на культиваторі для міжрядного обробітку грунту. За «відхилення» рядка вона передає сигнал на бортовий комп’ютер, який, своєю чергою, видає сигнал про зміщення культиватора щодо руху трактора на величину відхилення через розташовані в блоці системи гідравлічні циліндри, чим значно полегшує роботу оператора й повністю унеможливлює підрізання рядка. Гідроциліндри оснащені підшипниками з легованої сталі. Робочий хід автоматичної системи підрулювання Steer assist становить 500 мм, що й визначає довготривалість роботи.
Це дає змогу оперативно обробляти аномальні зони на полі у вигляді подів, підвищень та зміни ґрунтових контурів, що обробляються, та в цілому виконувати декілька агрооперацій за один прохід трактора.
У цілому це забезпечує такі загальні переваги цих культиваторів для міжрядного обробітку грунту:
— система машинного зору дає змогу дуже гнучко проводити міжрядковий обробіток культур, а гідравлічні та механічні пристрої — оперативно спрямовувати культиватор у зону обробітку біля рослини;
— регулювання ширини міжряддя від 25 до 80 см шляхом налаштування одного гвинта;
— своєчасне усунення переущільнення ґрунту завдяки широкому спектру дії навісного обладнання під різні культури;
— міжрядне розпушення ґрунту, внесення мінеральних добрив, що підвищує продуктивність сільськогосподарських культур. Для цього знаряддя для міжрядного обробітку можуть оснащуватися пневматичними (Air) або механічними розкидачами (Exaktor) добрив;
— високе розташування рами (до 1 м) дає змогу проводити роботи під час пізніх фаз розвитку сільськогосподарських культур;
— налаштування глибини культиватора для міжрядного обробітку грунту за допомогою регулювального шпинделя опорного колеса паралелограма;
— пристрій каретки паралелограмного типу, яким обладнаний культиватор, дає змогу точно копіювати рельєф ґрунту, що гарантує постійну глибину обробітку;
— захисні щитки (диски), які змонтовано на паралелограмі, на підшипниковій опорі, з регулюванням за глибиною і висотою забезпечують хороший захист ряду рослин і швидко демонтуються для подальших робіт;
— великий опорний коток просапного культиватора для міжрядного обробітку грунту на шарикопідшипниках із шиною;
— спеціальна несуча труба із дво- й триточковим блоком, також підресореним, автоматично керованим і розташованим на конічних роликопідшипникових дисках ведучого живцевого ножа плуга, для заднього, переднього або проміжного між осьового навішування.
О. Мірненко, директор ТОВ «КЕТ-Україна»:
— Культиватори для міжрядного обробітку ґрунту просапних культур — нині активно затребувані й досить перспективні в рільництві знаряддя. Вони мають бути «на озброєнні» практично в кожному господарстві, яке вирощує просапні культури. Адже з допомогою цього агрегату можна ефективно боротись із бур’янами, виконувати прикореневе (стрічкове) внесення мінеральних добрив, шляхом розпушення ґрунту насичувати його киснем, що сприяє активізації його мікрофлори та збереженню наявної вологи. Навіть ті господарства, де для боротьби з бур’янами використовують гербіциди, все одно беруть ці машини — для розпушування ґрунту та внесення мінеральних добрив.
Основним фактором, що певною мірою стримує використання культиваторів, є їхня низька змінна продуктивність. Проте й це не є проблемою в разі застосування машин із функцією автоматичного ведення рядком. Наприклад, продуктивність 12-метрового культиватора для міжрядного обробітку ґрунту просапних культур, що обробляє 16 рядків кукурудзи, висіяної із міжряддям 70 см, який не оснащено системою автоматичного ведення рядком, становить близько 30 га за світловий день. Якщо такий самий культиватор оснастити згаданою системою, його продуктивність збільшується до 70 га за світловий день (100–110 га — за добу).
«Розумний» культиватор для міжрядного обробітку ґрунту просапних культур оснащений камерою, яка бачить два-три рядки (міжряддя — від 20 до 80 см). Через відповідну програму комп’ютера (оснащення ним — у комплекті з системою) вводять потрібні налаштування щодо оброблюваної культури, зокрема ширину міжряддя тощо. Сигнал управління подається на зчіпний пристрій (блок), розміщений між трактором та культиватором, який і керує рухом агрегату обабіч рядка (можливість маневру — 25 см у кожен бік). Причому камера стеження може працювати за швидкості руху до 25 км/год, чого більш ніж достатньо для забезпечення чіткої роботи культиватора. Тобто ми маємо повністю автоматизований процес обробітку міжрядь за роботи органів агрегату практично поруч із рослинами, але водночас на безпечній для них відстані. Потрібно лише дотримувати чіткого ведення культиватора для міжрядного обробітку ґрунту просапних культур в рядку в певних, дозволених технологією, межах. Крім того, для полегшення керування культиватором в умовах погіршеної видимості ці агрегати виробник може комплектувати фарами для підсвічування оброблюваних рядків, що дає змогу працювати навіть у нічний час доби.
Найголовніше — слід пам’ятати: культиватор для міжрядного обробітку ґрунту просапних культур потрібно добирати під наявну в господарстві сівалку (кількість рядків культиватора має бути кратною кількості рядків сівалки).
М. Солоха, канд. географ. наук, ст. наук. співробітник, ННЦ
«Інститут грунтознавства та агрохімії ім. А.Н. Соколовського»
НААН України
Інформація для цитування
Автоматичне керування культиваторами для міжрядного обробітку грунту просапних культур / М. Солоха // Пропозиція. — 2016. — № 12. — С. 162-165