Спецможливості
Агробізнес

Арахіс уже має українську "прописку"

17.09.2019
20323
Арахіс уже має українську "прописку" фото, ілюстрація

Виїзна експедиція цього разу неабияк здивувала навіть досвідчених агрономів. Ми відвідали Херсонщину, де познайомилися з цікавими людьми та на власні очі побачили, як вирощують арахіс в Україні… Про це пише propozitsiya.com.

Як виявилося — арахіс насправді є новою перспективною культурою для Півдня України. Вже сьогодні достатньо великі промислові посіви земляного горіха можна зустріти в Херсонській області, де Сергій Афанасієвський, фермер-аматор, третій рік поспіль висіває його на площі 70 гектарів.

Арахіс (земляний горіх) належить до родини бобових. Він потребує багато тепла, тому має тривалий вегетаційний період, що становить 130–160 днів. Квіти арахісу самозапильні. Після запліднення квітів утворюються, так звані гемінофори, які схожі на вусики, що опускаються до землі, занурюються в неї та формують бобики. За температури нижче 20°С дозрівання бобиків припиняється. На одній рослині нараховується від 30 до 60 бобиків, а врожайність з куща становить 30–100 г. Так як бобики формуються протягом тривалого часу нерівномірно, тому визрівають не всі.

Висівають арахіс у двадцятих числах квітня, коли мине загроза зворотних заморозків. Для сівби використовують сівалки для просапних культур, але диски вибирають із отворами, що відповідають розмірам насіння (5 мм). Норма висіву становить 70–100 кг/га, що еквівалентно кількості 100 — 170 тис. насінин.

До цвітіння за арахісом доглядають як за соєю. Використовують аналогічні гербіциди (Базагран М, Тарга Супер та грамініциди). Слідкують за сівозміною. Оскільки арахіс чутливий до кореневих гнилей, насіння протруюють. За можливості проводять поливи в найкритичніші фази розвитку: бутонізація, цвітіння та формування бобиків.

Щоб не затягувати вегетацію, поливи припиняють ближче до збирання.

Після цвітіння, під час формування гемінофорів, рослини підгортають як картоплю.

Збирання врожаю проводять спеціальною технікою в середині вересня: викопують копачами, які формують валки з двох рядків. Валкам дають підсохнути на сонці. Бобики обмолочують спеціальними комбайнами з підбирачами, потім просушують аналогічно зерну — на елеваторах чи сушарках. Доочищення та лущення бобиків здійснюють на відповідних лініях.

Для зручності та економії, Сергій Афанасієвський пропонує фермерам Херсонщини об’єднатися для спільного вирощування арахісу, адже він має повний набір техніки та технології для вирощування, збирання та доочищення арахісу.

Вивченням сортів в Україні займається підприємець Максим Шевченко. За його словами, він чотири роки намагався виростити арахіс на Черкащині і зрозумів, що особливих успіхів там досягнути не можливо — культурі не вистачає тепла, тому «перебрався» з арахісом на Південь України.

На прохання Максима, ДП «Рейлін» надало йому для сортовипробування насіння двох сортів, які занесено до Державного реєстру України — Лінар та Валар, котрі різняться за величиною горішків та їхнім забарвленням. 2019 року Максимом Шевченко спільно з ДП «Рейлін» було закладено дослідну ділянку з вирощування арахісу на площі 5 гектарів. Максим зазначає, що сорти арахісу американської селекції показують себе як високопластичні та ранньостиглі. Навіть за тієї умови, що сівбу провели на місяць пізніше оптимальних строків, американські сорти наздогнали інші, які використовувалися для порівняння. Сорти американської селекції мають цінну фізіологічну особливість — вони утворюють гемінофори на нижній частині стебла, біля кореневої системи, що дає їм можливість швидко опуститися в ґрунт. Це сприяє більш дружньому формуванню та дозріванню бобиків.

Сергій Афанасієвський використовує для поливу арахісу «Фрегат» а Максим Шевченко — краплинну стрічку. На поливі фермери отримують урожайність 25–40 ц/га. За підрахунками фермерів, собівартість вирощування арахісу становить 500 доларів (без урахування вартості насіння) а реалізаційна ціна при цьому — 1500 дол./т.

ДП «Рейлін» і надалі продовжуватиме популяризацію арахісу в Україні, адже для його вирощування придатні південні регіони України, які потребують розширення сівозмін. Для цього у співпраці з фермерами будуть розроблятися та вдосконалюватися технології вирощування, що дають змогу знизити ризики під час вирощування, зменшити витратну частину та підвищити врожайність культури. Як зазначають аналітики агрономічної сфери, арахіс, вирощений в Україні, з успіхом реалізують в Європі на відміну від того, що привезений із Індії, який часто має підвищений уміст залишкових кількостей пестицидів.

Арахіс відносять до «розумних» культур, тому він викликає щирий інтерес та захоплення, а ще, як показують економічні розрахунки — належить до високоприбуткових культур, тому й так швидко набуває популярності в Україні.

Гарних Вам урожаїв!

Ключові слова: арахіс, Україна, Рейлін

Інтерв'ю
В Україні дедалі частіше говорять про смерть аграрної науки, і про неефективність роботи НААН. Про можливі варіанти виходу науки із кризи та про перспективні розробки науковців у інтерв`ю propozitsiya
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого

1
0