Агролайфхак: вплив кислотності грунту на рослини
Рівень рН грунту - це один з найважливіших параметрів, які фермери повинні контролювати. При високому рівні pH наявність і доступність поживних макроелементів для рослин стає проблематичним. Детальніше про вплив кислотності на рослини розповів керівник агрохімічної лабораторії з дослідження грунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн в інтерв'ю propozitsiya.com.
Як зазначив експерт, оптимальний рівень кислотності - від 6,0 до 7,0. Основна проблема при рН від 5 до 6 - наявність азоту. Його можуть вносити з добривами, але при цьому він буде недоступний для рослини.
При рівні рН 5 і нижче проявляється токсичний вплив марганцю і алюмінію. Наприклад, при рН 4,2 коріння сої недорозвинені, і чим нижче рівень рН, тим гірше для сої.
«Ми проводили випробування впливу кислотності протягом 20 років на прикладі кукурудзи та сої. Виявили, що якщо не вапнувати сою, то втрачається більше 50% врожаю. Тому, якщо вас не влаштовує врожайність сої, перевірте рівень кислотності. Ще один висновок: кукурудза не настільки чутлива до рН, як соя. Тому поля з низьким рівнем рН краще вибрати для кукурудзи, а не для сої. Для більшості просапних культур, крім рису, оптимальне значення рН - 6,5-7,0. Рис може рости на грунтах з низькою кислотністю. Люцерна краще почувається на полях з більш високим рН», - ділиться досвідом Д. Данн.
За його словами, внесення надмірної кількості вапна з метою збільшення рівня рН також негативно впливає на деякі рослини. Серед причин, чому з часом рівень рН знижується - окислення грунту азотними і азотно-сірчаними добривами.
Інша причина - вимивання кальцію та марганцю в результаті фільтрації. Крім того, відбувається винос поживних речовин зерновими культурами. Впливають і атмосферні опади: вуглекислота, що міститься в дощі, згодом знижує рівень рН.
Стандартна кількість азотних добрив для кукурудзи в США - 220 кг/га. Щоб нейтралізувати кислотність, викликану цими добривами, потрібно приблизно 600 кг вапна на рік. Добрива, що містять тільки азот, однакові за дією, але ті, що містять ще й сірку, більше сприяють окисленню. В Україні сірка ще не широко використовується.
Для визначення рН експерт рекомендує використовувати ручний вимірювальний прилад рН Pro і метод LaMotte для перевірки кольорової реакції, що показали себе дуже дієвими. Rapidtest виявився не таким ефективним.
Більше інформації - в статті.