Спецможливості
Новини

Аграрні дотації: треба сказати агрохолдингам "до побачення"

23.10.2017
2171
Аграрні дотації: треба сказати агрохолдингам "до побачення" фото, ілюстрація
Схема розподілу дотацій у 2017 році дискредитувала себе, оскільки основну їх частину отримують крупні холдинги, а тваринництво і виробництво тваринницької продукції занепадає

Схема розподілу дотацій у 2017 році дискредитувала себе, оскільки основну їх частину отримують крупні холдинги, а тваринництво і виробництво тваринницької продукції занепадає.

Такого висновку дійшов заступник директора ДП "Укрпромзовнішекспертиза" Сергій Поважнюк та запропонував інші принципи розподілу аграрних дотацій на наступний рік у своїй колонці на epravda.com.ua, пише propozitsiya.com.

У проекті держбюджету на 2018 рік на фінансування агросектору заплановано 6,3 млрд грн або $240 млн, що на 1 млрд грн більше, ніж у 2017 році. Добрим знаком, на думку експерта, є поява статей про фінансування фермерських господарств (1 млрд грн), відновлення підтримки тваринництва (2,3 млрд грн) і збільшення фінансування на компенсацію частини вартості придбання вітчизняної техніки до 1 млрд грн.

Наразі, витрати держбюджету на підтримку агровиробників, 2017-2018 роки, млн грн:

* - включає дотації на виробництво овочів і фруктів, тваринництво, 20-відсоткову компенсацію вартості техніки вітчизняного виробництва в обсязі 500 млн грн на рік.

С. Поважнюк запропонував такі принципи розподілу аграрних дотацій на 2018 рік.

1. Дотації повинні йти на здешевлення інвестицій в основні фонди, насамперед для малих і середніх виробників, які не мають доступу до дешевих кредитів західних банків. Фермери ще можуть сформувати оборотний капітал, а от кредитування у вітчизняних банках на пропонованих ними кабальних умовах їм не під силу.

2. Дотувати слід молочне і м'ясне скотарство, свинарство, тепличне господарство, садівництво, насамперед невеликі та середні господарства. Ці сектори через високе інвестиційне навантаження та довгий виробничий цикл, два-чотири роки, зазвичай збиткові через відсутність довготермінового кредитування і високі ставки.

3. Рослинництво в Україні високоприбуткове, рентабельність становить 35-50%, а за окремими культурами перевищує 90%. Воно не потребує дотацій. Також прибуткове інтенсивне птахівництво з огляду на короткий виробничий цикл — до трьох місяців.

Дотації потрібно прив'язати до обсягів реалізованих чи поставлених на переробку молока та м'яса з коригуванням на їх якість.

4. Компенсація частини вартості аграрної техніки вітчизняного виробництва повинна застосовуватися до техніки з високим рівнем реальної локалізації (понад 45%) та яка експортується, що свідчить про її конкурентоздатність з іноземними аналогами.

Розвиток тваринництва, садівництва і тепличного господарства забезпечить створення робочих місць, сприятиме розвитку переробної галузі та збільшить експортний потенціал аграрної продукції з вищою доданою вартістю.

Китай і країни Південно-Східної та Південної Азії з населенням понад 3 млрд осіб і щорічним ростом економіки на 7-8% нарощують попит на продукти харчування. Україна ж через дефіцит молока, яловичини та свинини не пропонує ці продукти.

Пропозиції з розподілу дотацій в рамках проекту держбюджету-2018, млн грн:

* - трактори, комбайни, ґрунтообробна і посівна техніка, зерносховища

Ключові слова: АПК, госбюджет-2018, дотації

Інтерв'ю
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее
Нинішнього року Асоціацію фермерів та приватних землевласників України очолив новий президент. Ним став Віктор Гончаренко, який з 2013 р. очолював Черкаську обласну асоціацію фермерів, а з 2016 р. був одночасно також віце-президентом АФПЗУ... Подробнее

1
0