Спецвозможности
Новости

Про ринок зерна офіційно

07.11.2008
376
Про ринок зерна офіційно фото, иллюстрация

Нещодавно заступник міністра агрополітики Ярослав Гадзало провів прес-конференцію, основною темою якої було становище на ринку зерна.

— Згідно з державною програмою розвитку села, цього року планувалося одержати не менше 40 млн т зерна. Але ще минулої осені, коли озимих зернових посіяли більше, ніж у 2006 році, на 1 млн 100 тис. га, було зрозуміло, що валовий урожай 2008 року матимемо не менше 48 млн тонн.
Тому ще до початку збору врожаю розпочалася робота з регулювання ринку зерна на законодавчому рівні. Це й постанови Кабінету Міністрів, і розпорядження, й накази Міністерства аграрної політики. Внесла зміни в закон України і Верховна Рада щодо збільшення бюджету для Аграрного фонду на 1 млрд грн якраз для закупівлі зерна. Ще в січні-лютому прийняли постанови для збільшення переліку об’єктів державно-цінового регулювання. Вперше запроваджено в 2008 році форвардні закупівлі: ще з березня  аграрний фонд розпочав закупівлю зерна в сільгоспвиробників за форвардними контрактами. І такого зерна було закуплено понад 72 тис. т. Прийняли також зміни до Держбюджету про наповнення бюджету Аграрного фонду на 250 млн та зміни до закону про збільшення фінансування на 1 млрд грн. Крім цього, було прийнято постанову щодо зміни форми закупівлі зерна. Спершу прийняли постанову, за якою Аграрний фонд закуповує зерно за мінімальними цінами, і такі ціни, разом з об’єктами державного цінового регулювання, було прийнято ще в лютому. Коли ж побачили, що мінімальна ціна нижча за реальну вартість зерна як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, прийняли постанову КМУ щодо закупівлі зерна Аграрним фондом за середньозваженими цінами.
Аграрний фонд уже закупив 484 тис. т зерна плюс 72 тис. т за форвардами; 280 тис. т залишилося з урожаю 2007–2006 років. Відповідно до законодавства про державну підтримку, де передбачено, що аграрний фонд має закупити не менше 14% річного споживання, це становить 881 тис. т. Ми робимо все, щоб Аграрний фонд якомога довше був присутнім на ринку зерна й міг утримувати ту ціну, яка задовольняє наших виробників. На рахунку Аграрного фонду є понад 0,5 млрд грн. Тобто ми прогнозуємо його присутність на ринку зерна як мінімум до 1 листопада. Працює єдиний електронний майданчик, де можна побачити, яка ціна є на певну хвилину в будь-якому регіоні. Ці ціни висвічуються на моніторах під час торгів. Сьогодні ціну формує ринок.
Прийнято постанову КМУ про проведення заставних закупівель. Вносяться зміни до порядків фінансування бюджетних коштів.
Кожні два тижні проводимо зустрічі із зернотрейдерами для визначення обсягів і шляхів експорту. Саме тому є нормальні домовленості, й зерно експортуємо прогнозовано.
Крім цього, проводимо наради із Укрзалізницею, Міністерством транспорту, які відповідають за перевезення 70% зерна до припортових елеваторів.
Щодо балансу зерна. Прогнозована цифра — 48–48,6 млн т — валове виробництво зерна. Разом із перехідними залишками пропозиція на ринку становить 54 млн т. Обсяг внутрішнього споживання — трохи більше 26 млн т. Понад 20 млн т — це пропозиція на експорт. Проекспортовано 4,8 млн т. Темпи експорту цілком задовільні. Ціни, які є в портах, мабуть, теж задовольняють сільгоспвиробників, бо й Одеська, і Миколаївська області дуже низькими темпами реалізують зерно до Аграрного фонду.
Щодо цін. Ціни Аграрного фонду формуються щодня на торгах. Ціна пшениці третього класу — 1317 грн, другого — 1201, п’ятого — 1050 грн. Це нормальні ціни за собівартості зерна, яка, залежно від регіонів, становить 800–850 грн за тонну.
Щодо інших культур. Зібрано 2,9 млн т ріпаку. Це практично експортно орієнтована культура. На сьогодні понад 700 тис. т зерна з 2,5 млн т уже експортовано. І, враховуючи експортні можливості щодо зерна, плюс ріпак, частина сої, частина шроту й насіння інших культур, ми практично за маркетинговий рік виходимо на максимальні можливості наших портів, тобто десь 26 млн т усіх цих культур буде експортовано з України.
Щодо наповненості елеваторів. Ситуація нормальна. Максимальне навантаження на елеватори становить не більше 60%. Правда немає й дозбираних соняшнику, сої, інших пізніх культур. Тобто нема ніякої загрозливої ситуації. Бо трейдери досить оперативно почали працювати з 1 липня, тож на середину вересня експортовано 5 млн т зерна. Щодня відвантажують приблизно 60 тис. т. Середня завантаженість елеваторів становить 50 відсотків.
До речі, постановою КМУ заплановано пільгове кредитування тих сільгоспвиробників, які будують елеватори. І вже цього року ми зможемо зберігати на таких елеваторах майже на 2 млн тонн зерна більше.

Интервью
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Как только уборка озимых полностью завершилось, сайт «Пропозиція» обратился к заместителю директора по научной работе Института физиологии и генетики растений НАН Украины, доктору биологических наук, профессору, член-корреспонденту НАН... Подробнее
Елена Березовська, президент общественного союза «Органическая Украина»
Общественная Союз производителей органических сертифицированных продуктов «Органическая Украина» был создан в 2012 году. Ее инициаторами стали шесть предприятий, которые производили молоко, бакалею,

1
0