Спецможливості
Техніка та обладнання

Культиватор Alligator

15.08.2016
8371
Культиватор Alligator фото, ілюстрація
kultivator na poli

Культиватор виробництва ТОВ «РОПА Україна» типу Alligator моделі 9 KM є представником типорозмірного ряду, в якому представлено машини із шириною захвату 6, 9 та 12 м. Вони мають однакову конструкцію базових вузлів і різняться між собою шириною захвату та, відповідно, деякими конструкційними параметрами.

 

Культиватор Alligator 9 KM призначений для поверхневого передпосівного обробітку грунту на глибину до 12 см, вирівнювання поверхні грунту після оранки на зяб, закриття вологи.

Культиватор агрегатується із тракторами класу 5 потужністю не менше 260 к. с. (під час випробувань використовували трактор John Deere 8310R, 310 к. с.).

Конструкційно-компонувальна схема культиватора.

Культиватор складається із рами, робочих органів, причіпного пристрою, ходової та гідравлічної систем .

Рама культиватора, що виконана із високоякісної сталі виробництва Німеччини, має складну конструкцію. Основний її несучий елемент — центральний остовий брус, до якого шарнірно приєднано бокові частини рами із робочими органами, що за допомогою гідроциліндрів можуть займати робоче або транспортне положення. У транспортному — центральна секція рами залишається у горизонтальному положенні, а бокові — у вертикальному.

Kultivator Alligator1

Робочими органами культиватора є стрілчасті лапи (виробництва фірми Bellota), котки та вирівнювачі. Стрілчасті лапи розміщені на пружних стійках у два ряди. Котки: передній  — трубчастого типу, розміщений перед стрілчастими лапами, задній — шпоровий, розміщений за стрілчастими лапами, складається із чавунних кілець, відлитих із високоякісного чавуну, що робить їх стійкими до важких умов праці. Така розстановка котків забезпечує рівномірність глибини обробітку стрілчастими лапами. Вирівнювачі встановлені в три ряди: перед трубчастим котком, після стрілчастих лап і після шпорового котка. 

Складовими ходової системи культиватора є два транспортних колеса, що встановлені на транспортній рамці, з’єднаній із центральною частиною остового бруса рами.

Гідравлічна система забезпечує переведення культиватора із робочого положення у транспортне і навпаки, а також сприяє його підняттю під час виконання розворотів та переїздів. До складу гідросистеми входить чотири гідроциліндри складання бокових секцій та один гідроциліндр підіймання культиватора із запірним гідравлічним клапаном, який забезпечує блокування культиватора у піднятому або транспортному положеннях, шість гідроциліндрів регулювання переднього ряду вирівнювача, рукави високого тиску, гідроарматура німецького виробництва фірми Hansa-Flex. 

Причіпний пристрій забезпечує приєднання культиватора до енергозасобу. Складається він із поперечини (для навішування на навісну систему трактора), шарнірно закріпленої на центральному остовому брусі рами, на якому розміщено слідорозпушувачі. У відчепленому стані культиватор спирається на опору та котки.

Технологічний процес обробітку поля культиватором забезпечує одночасне виконання шести технологічних операцій. Під час руху культиватора полем у робочому положенні (фото) передній вирівнювач корегує нерівності на поверхні поля, трубчастий коток, який є опорним, сприяє стабільній роботі агрегату за всією робочою шириною, стрілчасті лапи інтенсивно розпушують грунт на задану глибину, обмежену положенням котків, а далі середній вирівнювач нівелює борозни, що утворились позаду лап, після чого шпоровий коток кришить, вирівнює та ущільнює оброблений шар грунту. Завершує технологічний процес задній вирівнювач, який остаточно вирівнює розпушену поверхню поля.

Оцінка роботи

За результатами агротехнічного оцінювання можна відзначити, що агрегат якісно виконує технологічний процес за основними показниками глибини обробітку, що забезпечувалась на рівні 6,9 см в інтервалі декларованих вимог (4–12 см). Причому частка основної фракції, до 25 мм, «вкладалась» у норматив — становила не менше 80%, що сприяє забезпеченню необхідних показників фракційного складу грунту, щільності посівного шару і вирівняності поверхні й задовольняє вимоги до сівби найвибагливіших культур. Варто сказати, що Alligator добре справляється із полями, що мають різну якість попередньої підготовки грунту — у будь-якому разі в кінцевому результаті маємо фон, що відповідає агровимогам.

Надійність машини оцінювалась як інтегральний показник спостережень протягом весняних та осінніх польових робіт у виробничих умовах 2015 року за експериментальним зразком культиватора, який мав напрацювання у господарствах Черкаської, Київської та Вінницької областей — близько 2000 га — та його доведеним до технічних вимог дослідним зразком, відмінність між якими полягала у поліпшенні характеристик вузлів кріплення заднього котка, що дало виробникові підстави декларувати гарантійний річний наробіток агрегату на рівні 1500 га.

Експлуатаційно-технологічні показники роботи культиватора засвідчили високу робочу продуктивність за годину основного часу, яка становить 9,2 га/год, що є результатом великої ширини захвату і швидкості руху близько 12 км/год. Із урахуванням операцій, які виконує культиватор для забезпечення технологічного процесу, продуктивність за годину змінного часу дорівнює 6,8 га/год за витрати палива приблизно 5,3 л/га.

У перебігу випробувань культиватор було доопрацьовано — поліпшено програму інформування оператора про залишкові ризики шляхом нанесення піктограм, що відповідає сучасним вимогам технічного регламенту із безпеки машин. 

 

Л. Шустік, канд. техн. наук, завідувач відділу, 

Л. Мариніна, канд. техн. наук, ст. наук. співробітник,

С. Маринін, завідувач лабораторії, 

УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

 

 

Інтерв'ю
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до
    Нові «Правила використання повітряного простору України» викликали чимало запитань та нарікань з боку користувачів безпілотників. Ми поспілкувалися із керівником компанії Drone.ua Валерієм Яковенком, щоб дізнатися, які ж наслідки... Подробнее

1
0