Спецвозможности
Техника и оборудование

Експерт-тест: культиватори для суцільного обробітку грунту

12.08.2016
9937
Експерт-тест: культиватори для суцільного обробітку грунту фото, иллюстрация
kultyvator chervonyi profil

Вимоги до роботи культиваторів для суцільного обробітку грунту

Передпосівний грунтообробіток насамперед виконується для розпушення верхнього посівного шару і створення ущільненого вирівняного посівного ложа, що є основою швидкого проростання насіння та отримання дружних сходів. Переваги структури грунту при підготовці якісного посівного ложа очевидні:

  • дає змогу вільно поглинати вологу,
  • сприяє її накопиченню та водночас запобігає випаровуванню вологи  із нижніх шарів,
  • створює умови, які забезпечують стійкість грунту до тріщин та ерозії.

Створення якісного посівного ложа не залежить від того, яка саме система обробітку грунту використовується. При  нульовому обробітку посівне ложе створюється особливими робочими органами сівалки. Традиційна система передбачає застосування спеціальних агрегатів для його створення. При мінімальній технології можливий висів сівалками, які попередньо створюють посівне ложе, або ж використання культиваторів.

Посівне ложе  складається з декількох грунтових шарів. Якщо подивитись його у розрізі, то на поверхні має бути шар великих грунтових агрегатів, що включає органічну речовину і захищає грунт від кіркоутворення та сонячних променів, потім — шар дрібніших часток, що запобігають випаровуванню вологи і створюють хороший контакт між грунтом і насінням. Тому грунтові частки, що лежать навколо насіння, не мають бути занадто великими.

Основна вимога до глибини проведення  передпосівного обробітку грунту— щоб глибина висівання не перевищувала діаметр насінини більш ніж у 10 разів. Згідно із цим принципом сівби горох і бобові висівають глибше — де волога міститься у посівному ложі. Ріпакове насіння, навпаки, потрібно закладати не надто глибоко, але на таку глибину, де для нього є необхідна кількість вологи для проростання. Наприклад, насіння ріпаку в діаметрі становить 1,5–2,0 мм, отже, глибина висіву має становити приблизно 15–20 мм. Враховуючи зазначені вище вимоги, можна зробити простий висновок: насіння потрібно розміщувати у тверде посівне ложе. Тобто передпосівний обробіток грунту має бути на 0,5–1,0 см мілкішим, ніж глибина закладання насіння, і водночас шар грунту, яким присипається насіння, має бути розпушеним, дрібногрудкуватої структури в зоні закладання насінини, із незначним збільшенням грунтових агрегатів ближче до поверхні посіву.

Український ринок культиваторів для суцільного обробітку грунту

Український ринок пропонує досить широку гаму машин (культиваторів, дискових борін) для проведення передпосівного обробітку грунту. Пропозиція містить агрегати як іноземного, так і вітчизняного виробництва. Останнім часом більшість вітчизняних аграріїв віддають перевагу саме агрегатам українського виробництва. Насамперед це пов’язано із валютною ситуацією на ринку.

Пропонуємо огляд  агрегатів чотирьох досить відомих українських виробників, які на сьогодні заслуговують на увагу як через  технічне виконання, так і з огляду на відповідність технологічному призначенню.

Культиватор для суцільного обробітку грунту КПГ-11 («Велес Агро»)

Трактор культиватор причіпний КПГ-11 призначений для суцільного передпосівного обробітку грунту та обробітку парів з одночасним боронуванням і прикочуванням грунту із питомим опором до 0,5 кгс/см2 (0,05 МПа) та вологістю до 27%.

На замовлення користувача причіпний трактор-культиватор може бути оснащено різними стрілчастими лапами (від 180 до 330 мм), у такому разі змінюється кількість робочих органів агрегату. Завдяки розміщенню робочих органів у п’ять рядів забезпечується рівномірне проходження навіть грубостеблових пожнивних решток без забивання агрегату та повне перекриття зони обробітку грунту без допускання пропусків.

Для вирівнювання поверхні поля за робочими органами агрегату розташована пружинна гребінка (три ряди) із можливістю регулювання кута атаки. Остаточне подрібнення земляних брил і вирівнювання поверхні поля виконує трубчастий коток. Гребінка із котком виконані як окремий вузол і при потребі  можуть бути частково або повністю демонтовані. До того ж весь цей механізм підпружинений, із можливістю регулювання притискного зусилля на грунт залежно від типу останнього. Також у цьому культиваторі є можливість окремого регулювання (незалежно від котка) глибини обробітку пружинними боронами та кута їхньої атаки.

Необхідна для роботи культиватора потужність трактора залежить від типу і вологості грунту, форми культиваторної лапи, кількості пожнивних решток на поверхні поля, глибини обробітку, робочої швидкості і багатьох інших факторів. За даними виробника, на один метр ширини захвату агрегату потрібна потужність становить як мінімум 20–27 к. с. Тобто наш 11-метровий культиватор агрегатують із тракторами потужністю не менше 220 к. с.

Особливістю цього агрегату є використання спеціального кріплення стійки із пружинним механізмом, у якому пружини працюють на стиснення, а не на розтяг. У чому різниця? В пружині, яка працює на стиснення, є «мертва» точка, при досягненні  якої лапа культиватора далі рухатись не може. Це убезпечує від  пошкоджень механізм кріплення до рами.

Компанія-виробник сама виготовляє робочі органи до свого агрегату. Єдине, що використовується для цього з-за кордону, — шведська борована сталь для їхнього виготовлення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Глибина обробітку грунту культиватора регулюється спеціальними проставками, які встановлюють на шток гідроциліндра, завдяки чому досягається оптимальна глибина обробітку грунту за всією шириною захвату. Крім того, ходова частина агрегату виконана у вигляді двох тандемних коліс, зміщених у напрямку руху агрегату. Таке рішення сприяє точнішому дотриманню норми загортання насіння навіть у разі наїзду агрегату під час роботи в полі на горби та переїзду ям.

Культиватор для суцільного обробітку грунту КПО («Лозівські машини»)

Культиватор КПО від компанії «Лозівські машини» є багатофункціональним агрегатом завдяки можливій комплектації різними робочими органами. Завдяки цьому агрегат здатен виконувати роботу, що відповідає вимогам практично всіх застосовуваних систем обробітку грунту.

kultyvator KPO

Робоча глибина агрегату регулюється у досить широких межах — від 3 до 15 см, що достатньо для створення посівного ложа практично для всіх сільськогосподарських культур. Культиватор також можна використовувати для проведення легкого стерньового обробітку, другого лущення стерні або боротьби із бур’янами під час догляду за парами.

Використання S-подібної пружинної стійки у грунтообробних агрегатах забезпечує створення сприятливих умов для оптимального водно-повітряного режиму в грунті. Пружинний ефект стійки зумовлює коливальний рух лап у грунті, які вібрують як у напрямку руху, так і вбік, при цьому рух у вертикальному напрямку мінімальний. Таке виконання стійки та відповідний йому принцип роботи органів гарантує чітке дотримання необхідної глибини обробітку, сприяє підвищенню якості кришення грунту, знижує тяговий опір. Також такі стійки запобігають забиванню робочого органу грунтом і рослинними рештками.

Відстань між робочими органами в агрегаті КПО становить 125 мм. Для безпроблемної роботи на будь-яких типах грунтів виробник пропонує у комплектації різні наконечники для стійки — стрілчасту лапу, «гусячу лапку», оборотний долотоподібний клин.

kultyvator KPO detal

Фінішними робочими органами культиватора є котки, які рівномірно ущільнюють грунт практично до самої глибини закладання насіння.

Таке ущільнення грунту створює умови для  оптимального забезпечення вологою, що сприяє появі дружних рівномірних сходів. А значить, таке технологічне рішення гарантує отримання вищих урожаїв і прибутку.

На агрегаті використовуються два котки, які встановлено на маятниковому механізмі. До того ж вони різного діаметра: передній — 330, задній — 270 мм. Це  сприяє кращому подрібненню грунтових грудок. А саме розміщення їх на маятниковому механізмі забезпечує рівномірне розподілення тиску незалежно від рельєфу поля.

Глибина обробітку грунту регулюється шляхом переставляння залізних пальців у спеціальних регулювальних отворах, що значно скорочує час на налаштування і підвищує продуктивність агрегату в цілому.

Крім того, на агрегаті передбачено використання підпружиненої багатофункціональної планки, яку встановлюють із нахилом назад (у бік знаряддя). Таким чином усі нерівності грунту надійно усуваються за один прохід.

Як додаткове оснащення агрегат може комплектуватися зубовим механізмом для розпушування колії, що утворилась після проходження трактора. Механізм розпушування колії регулюється за висотою і шириною.

Культиватор для суцільного обробітку грунту серії АК («Технополь»)

Культиватори серії АК — це універсальні широкозахватні агрегати, призначені для:

  • ресурсозберігаючої передпосівної і парової культивації грунту,
  • підрізання і вичісування бур’янів,
  • вирівнювання грунту,
  • створення посівного ложа,
  • часткового ущільнення поверхні грунту під висів.

Культиватори виробництва компанії «Технополь» являють собою трисекційні машини із центральною основною секцією та двома боковими.

kultyvator AK

Робочі органи культиватора розміщено у п’яти рядах, що сприяє його надійній роботі навіть на полях із великою кількістю пожнивних решток. На агрегаті встановлено 58 стійок зі стрілчастими лапами. Робоча ширина лап становить 260 мм. Робочі органи кріпляться до рами з допомогою спеціального пружинного механізму, в якому пружина в робочому положенні працює за принципом стискання. Центральна рама культиватора та бічні секції опираються на тандемні колеса, що сприяє кращому дотриманню глибини обробітку. Параметр глибини обробітку встановлюється спеціальним механізмом в одній точці, що дуже зручно. Також здвоєні колеса використовуються під час транспортування агрегату, що сприяє рівномірному розподіленню ваги культиватора між двома колесами та дає змогу переміщувати його дорогами загального призначення з робочою швидкістю до 20 км/год.

kultyvator Ak detal

Робочими органами культиватора є імпортні комплектуючі, зокрема лапа іспанської фірми Bellota. А гідроциліндри для підіймання/опускання культиватора із робочого положення та гідроциліндри складання культиваторних «крил» постачає компанія John Deere.

kultyvator AK detal2

Завершують чергу робочих органів культиватора трирядна пружинна борінка та прикочувальний трубчастий коток. Ці робочі органи приєднані до основної рами з допомогою пружинного механізму з можливістю регулювання притискного зусилля залежно від типу грунту, на якому використовується культиватор. Пружинні борони також мають окреме регулювання кута нахилу, що сприяє кращому вирівнюванню поверхні поля та інтенсивному вичісуванню бур’янів. За потреби цей механізм маже бути повністю або частково демонтовано.

Також компанія-виробник виготовляє культиватори із шириною захвату 6,2; 8,5; 10 та 11,6 м. Ці агрегати використовують у грунтово-кліматичних зонах із вологістю грунту в межах 8–27% і твердістю оброблюваного шару — 0,4–1,6 МПа. Тому такий культиватор можна застосовувати як для передпосівного обробітку грунту, так і під час догляду за парами.

Культиватор для суцільного обробітку грунту серії «К» (Краснянське СП «Агромаш»)

Компанія «Краснянське СП “Агромаш”» пропонує культиватори серії «К» власної розробки та виготовлення. Основне призначення культиваторів — передпосівний обробіток із одночасним подрібненням, вирівнюванням і ущільненням грунту.

Kultyvator serii K

Оригінальність культиваторів полягає у застосуванні спеціальних пружинних стійок, що забезпечують стабільну роботу стрілчастих лап і якісний обробіток шару грунту на задану глибину за всією шириною захвату агрегату. Така конструкція стійок сприяє і самоочищенню робочих органів під час роботи та поліпшує роботу культиватора на полях із великою кількістю рослинних решток.

Стрілчасті лапи розміщені у п’ять рядів, що також сприяє безвідмовній роботі культиватора на полях і великою кількістю рослинних решток та з підвищеною вологістю грунту. Цьому також сприяє досить велика висота стійки культиватора, яка становить 520 мм.

kultyvator serii K detal1kultyvator serii K detal2

Сам агрегат складається із трьох секцій — однієї центральної та двох бічних. У транспортному положенні бічні секції опираються на центральну, утворюючи таким чином перевернуту букву П, а центральна та бічні секції культиватора,у  свою чергою, — на тандемні колеса. Під час переїздів бічні секції агрегату фіксуються за допомогою спеціальної шини, що підвищує безпеку транспортування.

В цьому культиваторі для досягнення кращої стабільності глибини обробітку грунту використовуються передні опорні колеса. Тому агрегат точніше дотримується встановленої глибини обробітку, максимальне значення якої становить 12 см. Дещо нижча, порівняно із попередніми культиваторами, транспортна швидкість агрегату — лише 15 км/год. Робоча швидкість достатньо висока і становить 8–10 км/год. Як наслідок, при такій ширині захвату продуктивність цього агрегату — 8–10 га/год. Завершувати чергу робочих органів культиватора можуть три їхні типи, зокрема: прикочувальні котки, пружини та зубові борони. Ці культиватори широко застосовують для післязбирального і передпосівного обробітків грунту, оранки, догляду за парами у всіх кліматичних зонах землеробства.  

 

А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com

Интервью
Компания «Нертус» активно развивает два направления. Первое - семеноводство гибридов подсолнечника и кукурузы сербской селекции. Второе - СЗР и микроудобрения. На сегодняшний день в портфеле компании «Нертус» уже 70 препаратов для зерновых... Подробнее
Rebiyar1
Сегодня наш собеседник - Антуан Ребийар, бизнес-директор New Holland Agriculture в Украине, Молдове, странах Балтии и Финляндии. Он живет и работает в Украине уже более четырех лет, впрочем, для

1
0