Спецможливості
Новини

За 20 років буряки, картопля і капуста будуть у дефіциті

27.06.2021
722
За 20 років буряки, картопля і капуста будуть у дефіциті фото, ілюстрація

В Україні з початку червня тримається нестабільна погода. У більшості областей по кілька днів ллють сильні дощі з грозою і градом. Потім різко настає спека.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.

Найбільше від перепадів погоди страждають Дніпропетровщина, Херсонщина, Запоріжжя, Буковина, Кіровоградщина, Харківщина та Київщина.

«Це прояви зміни клімату. Ще одним доказом цьому є частіші випадки сильних вітрів, коли пориви становлять понад 30 метрів на секунду, — говорить експертка з питань зміни клімату громадської організації «Екодія» Дар'я Лазарєва. — Холодних днів стає менше, а теплих більше й вони спекотніші. Підвищується середня річна температура в країні, перерозподіляється волога. Десь вона швидше випаровується, а подекуди виникає посуха. В інших регіонах починають іти зливи, які провокують повені».

Що впливає на зміну клімату?

— Ми спостерігаємо потепління на один градус за 100 років. Впливають на це викиди парникових газів в атмосферу. Найбільше їх у секторі енергетики, бо люди спалюють викопне паливо, яке під час горіння утворює вуглець. Частину викидів провокує сільське господарство. Ґрунти й водойми насичуються нітратами, фосфатами, починають гнити водні рослини. Через це в повітря потрапляє метан. У нього парникова сила в десятки разів більша, ніж у вуглекислого газу. Колосальне джерело парникових газів — промислове тваринництво.

Хто має вирішувати проблему з викидами?

— Держава — найбільший рушій. Вона приймає відповідні постанови, закони, а підприємства підлаштовують виробництва. Потрібно посилити контроль над виконанням вимог. Свідомі підприємства є, але без державного регулювання мало хто хоче вкладати гроші в розвиток і модернізацію. Але й влада теж не з повітря має брати сигнали до покращення. Запит має йти від народу.

Як погодні зміни вплинуть на життя в Україні?

— У дефіциті можуть опинитися продукти, які українці їдять століттями. В жителів Півдня вже погано родить білокачанна капуста. Для картоплі й буряку теж потрібна холодніша та вологіша погода. За 20 років ці культури буде важко й невигідно вирощувати.

До 2100‑го є імовірність підняття рівня моря, якщо не скоротяться викиди парникових газів. Є ризик, що будуть підтоплені 590 населених пунктів. 62 села та шість міст підуть під воду. Серед них Вилкове, Затока, Лазурне, Гола Пристань.

Який клімат буде в нас за 10 років?

— Стане значно тепліше, бракуватиме вологи. Не зможемо забезпечувати рослини достатньою кількістю води. Наша економіка зосереджена на експорті продуктів, тому потепління для нас буде сильним ударом.

 

Інтерв'ю
Ма­рек Руж­няк— влас­ник гру­пи ком­паній Agro-Land Group
Аг­рар­на Поль­ща та­кож міцно «при­кипіла» до Ук­раїни, ад­же польські тех­но­логії, техніка, посівний та насіннєвий ма­теріал уже дав­но от­ри­ма­ли схва­лен­ня ук­раїнських сільгоспви­роб­ників і
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее

1
0