Спецможливості
Новини

Повернувшись із фронту, ветеран відкрив власну справу та об’єднав довкола себе десятки фермерів

07.02.2022
814
Повернувшись із фронту, ветеран відкрив власну справу та об’єднав довкола себе десятки фермерів фото, ілюстрація

Сьогодні бренд «Овочар» об’єднує 47 дрібних тепличників і постачає продукцію напряму до магазинів. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «ШОТАМ».

 «У 2011-му ми разом із товаришем заснували власну рекламну агенцію. Паралельно з цим я займався концертною діяльністю. Коли рекламний бізнес трохи набрид, я з нього вийшов і викупив один заклад, з якого зробив культурний бар», — згадує Богдан. Та бар довелося закрити, коли окупанти прийшли в його рідний Донецьк.

«Друзі, які знали, що я хочу повернути свій заклад, допомогли мені податися на грант від ПРООН на відновлення бізнесу. За виграні кошти (та ще частково позичені в друзів) ми з побратимом почали відкривати в Маріуполі заклад під назвою «Izba-Читальня»», — продовжує Богдан Чабан.

Свою частку у цій справі він продав у 2018 році, долучившись до розвитку мережі Veterano Pizza. Саме там Богдан зіштовхнувся з проблемою несумлінності постачальників, які продавали неякісні продукти. Йому хотілося контролювати все — від вирощування і до пакування. Так і з’явилася ідея створити «Овочар».

«В дитинстві у нас був свій город, і мені подобалося щось там вирощувати. Приблизно у 2019 році знайомі вперше привезли мене в регіон, де наразі ми ведемо свою діяльність (Запорізька область), в найбільший в Україні тепличний кластер. Я побачив, скільки там нереалізованих можливостей, і загорівся цим», — згадує Б. Чабан.

«Розвитком нової справи я зайнявся на початку 2021 року», — додав він. Його вразили три тисячі гектарів, вкритих плівкою, теплиця у кожному подвір’ї. «Чотири села виробляють левову частку всіх тих продуктів, які ми влітку споживаємо в наших салатах», — розповів Богдан. «Сегмент овочів і фруктів у нас дуже недорозвинений, але я бачу великий потенціал для цих регіонів, які, на жаль, поки що виглядають доволі занедбано та нетехнологічно», — продовжив він.

 ««Овочар» – це кооперація фермерів переважно з нашого регіону. Ми як кооперація допомагаємо фермерам централізовано закуповувати насіння, добрива, паливні матеріали, сприяємо їхньому навчанню та розвитку. Оскільки нас уже доволі багато (47 господарств), ми можемо постачати великі товарні партії, і вже обговорюємо співпрацю з рітейлом. Наприклад, маємо експеримент із «Сільпо». Цьогоріч ми закупили насіння гібридів, які будемо вирощувати спеціально для цієї мережі», — розповів підприємець. Водночас продукція наших фермерів, найімовірніше, буде реалізована за кращою ціною, ніж загалом у цьому регіоні. 

Зараз у кооперативі є фермери, які вирощують огірки, томати всіх видів і кольорів, салат, зелень, кабачки, баклажани, кукурудзу тощо. «Нашу продукцію можна знайти на поличках «Сільпо» та WineTime. Цього року плануємо розширювати кількість рітейлів, з якими співпрацюємо», — повідомив співрозмовник.

Декілька фермерів уже мають сертифікацію Оrganic standard, інші ще в процесі. «Ми не використовуємо агресивні хімічні добрива та засоби захисту рослин. Прагнемо до того, щоб сказати: вся наша продукція визнана органічною», — прокоментував Богдан.

Ще одна відмінність «Овочар»: овочі проходять менший ланцюг від моменту, коли їх зібрали, до моменту, коли вони потрапили на полиці магазинів. Мета кооперативу — щоб людина, яка приходить в магазин, купувала не просто який-небудь помідор, а помідор «Овочар». І знала, що це торговельна марка, яка несе відповідальність за свою продукцію.

Наразі розробляється проєкт із навчання фермерів органічному землеробству та проєкт з енергонезалежності регіону. «Оскільки був стрибок вартості опалення, ми прогнозуємо, що цьогоріч, наприклад, великодній огірок за гуртовою ціною в Україні буде коштувати приблизно 100–110 гривень, хоча ще торік він вартував 60», — вважає підприємець.

«Це буде довготривала історія — 3–5 років. Я не впевнений, що ми зможемо реалізувати це в межах усіх сіл регіону. Але якщо вдасться бодай в одному — це вже буде велика перемога. Також цього року плануємо вирости з 47 до 100 домогосподарств. Нових людей залучаємо через знайомства: наші фермери приводять своїх друзів, родичів, кажуть, що з нами працювати краще. Також шукатимемо фермерів під час власних навчань. Ще в планах на 2022 рік – вирости за кількістю присутності в мережах і завдяки цьому збільшувати асортимент», — підсумував Богдан Чабан.

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Нещодавно в Україні з’явилася ще одна громадська організація, що декларує захист інтересів аграріїв — Всеукраїнське об’єднання власників землі. Ця громадська організація вирізняється на фоні цілої низки подібних тим, що ставить за мету... Подробнее

1
0