Спецможливості
Новини

Україна оновила рекорд експорту плодоовочевої продукції

06.02.2020
957
Україна оновила рекорд експорту плодоовочевої продукції фото, ілюстрація

У 2019 Україна оновила історичний рекорд експорту плодоовочевої продукції, повністю оговтавшись від російського ембарго, проте, не припинивши поставки на ринок Росії повністю.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Найбільшим досягненням України став якісний прорив в експорті та розширення географії експорту продукції – тобто істотно підвищилася вартість експортованої продукції і вона стала поставлятися в країни з високими вимогами до якості та безпеки, але в той же час по високим цінам.

Загалом, експорт овочів, фруктів, ягід і горіхів, свіжих, заморожених і сушених приніс Україні в 2019 році $339 млн виручки – на 9,4% більше, ніж в 2018 році і на 20,1% більше, ніж в 2017 році. Головними товарними групами, які забезпечували приріст експорту плодоовочевої продукції були волоські горіхи, ягоди та яблука. Приріст виручки від експорту яблук за два роки перевищив 150%, а експорт горіхів та заморожених ягід зріс приблизно однаково – на 37% за два роки. При цьому питома вага цих трьох провідних категорій в загальному експорті плодоовочевої продукції продовжувала зростати і досягла 70% в 2019 році.

«Темпи зростання експорту плодоовочевої продукції з України залишаються високими, проте чи зможе країна їх утримати в 2020 році – це велике питання, адже намітився ряд негативних тенденцій, таких як зміцнення курсу національної валюти, дефіцит робочої сили для прибирання продукції, зниження обсягів виробництва малини, зниження інвестицій в нові сади та ягідники тощо У той же час є велика надія на те, що Україна буде рости ще деякий час за рахунок вступу в плодоношення садів фруктів, горіхів та ягід, закладених в останні п’ять років», – прогнозує Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО.

«Хотілося б, звичайно, щоб Україна росла в експорті не тільки екстенсивно, а й за рахунок підвищення вартості продукції, що експортується. Наприклад, малину в Україні вирощують тільки для експорту в замороженому вигляді, хоча свіжу в ЄС можна продати в 5-10 разів дорожче. Наприклад, Марокко, яка розташована набагато далі від основних центрів споживання малини ЄС, експортує в цей регіон близько 30 тис. тонн свіжої малини, а Україна – близько нуля», – зазначає Андрій Ярмак.

Експерти Української плодоовочевої асоціації (УПОА) зазначають, що за обсягом експорту плодоовочевої продукції Україна не входить навіть в число 50 світових лідерів. Для прикладу, маленька Литва з не найсприятливішим для фруктів та овочів кліматом, експортує більше плодоовочевої продукції, ніж вся Україна.

Сусідня з Україною Польща експортує овочів та фруктів на $ 2,6 млрд – в 8 разів більше, ніж Україна. Причому сюди входить і реекспорт українських ягід та інших продуктів плодоовочевої групи. Тобто Польща заробляє на нашому експорті овочів і фруктів, а значить і українські компанії можуть навчитися це робити.

 

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
Засновник Генріх Драйєр з історичним логотипом компанії з часів  заснування та найновіша сівалка точного висіву Amazone Precea
Засновник сучасної групи Amazone (на той момент підприємство називалось «Фабрика з виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь H. Dreyer») Генріх Драйєр почав свою діяльність у 1883 році з виробництва зерноочисної машини. Незадовго... Подробнее

1
0