Спецможливості
Новини

Вчені створили "повільні" добрива

07.12.2017
1642
Вчені створили "повільні" добрива фото, ілюстрація
Вчені створили "повільні" добрива

Вчені Сибірського федерального університету (СФУ) створили добрива, які відрізняються від традиційних більш повільним розкладанням в грунті. Це дозволяє досягти рівномірної підкормки рослин протягом декількох місяців. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на статтю в журналі Journal of Agricultural and Food Chemistry.
"Перевага повільного вивільнення діючої речовини в тому, що таке добриво діє перші три місяці зростання рослини без додаткової підкормки", - йдеться в ній.
До складу входять спресовані таблетки з суміші традиційного добрива - нітрату амонію, при додавані біорозчинного полімеру і полі-3-гидроксибутирата (П3ГБ). При цьому частина таблеток додатково покриті оболонкою з полімеру, що ще більше сповільнює процес розчинення.
Для перевірки своєї теорії було проведено експеримент з вирощуванням пшениці (Triticum aestivum L.). Використовувалися нітрат амонію в чистому вигляді і два типи таблеток. Найбільшу ефективність показали таблетки вкриті оболонкою. Біомаса вирощеної з їх використанням пшениці виявилася на 25% більшою, ніж у вирощеної з використанням традиційного добрива.
Біорозчинний полімер дозволить речовині виділятися в грунт терміном до трьох місяців. Його можна розмістити в грунті під час сіяння насіння і більше їх не обробляти. Такий підхід дозволяє також скоротити викиди шкідливих речовин в навколишнє середовище.

Інтерв'ю
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее
Федір Шумейко, головний інженер ФГ «Агро Хорс»
Коротка дискова борона Heliodor 9 від LEMKEN – найлегша дискова борона в продуктовій лінійці компанії. Діаметром дисків цього агрегату становить 510 мм. Серед особливостей агрегату слід відмітити його маневреність, технологічність та... Подробнее

1
0