Спецможливості
Технології

Симптоми дефіциту магнію на плодоовочевих культурах

02.06.2022
2871
Симптоми дефіциту магнію на плодоовочевих культурах фото, ілюстрація

Різні частини рослин, що мають зелене забарвлення, містять у собі зелений пігмент — хлорофіл, до складу якого входить магній — основний будівельний елемент, який відіграє важливу роль у фотосинтезі. Магній міститься також у запасній фосфорорганічній сполуці — фітині, який накопичується в насінні.

 

 

 

 

 

 

 

 

Рослини поглинають магнію стільки ж, скільки й фосфору, а іноді й більше. Він необхідний їм протягом усієї вегетації, особливо на початку розвитку й у період плодоношення. Магній разом із фосфором бере активну участь у всіх обмінних процесах, у перенесенні енергії, активізує багато ферментів, стимулює надходження фосфору з ґрунту і його засвоєння рослинами, сприяє накопиченню ефірних масел, жирів, підвищує захисні властивості рослин і, в першу чергу, їхню посухостійкість.

За нестачі магнію в рослині порушується процес утворення хлорофілу, що викликає хлороз і мармуровість листяЗа нестачі магнію в рослині порушується процес утворення хлорофілу, що викликає хлороз (пожовтіння та інші зміни кольору) і мармуровість листя, гальмується синтез азотовмісних сполук, знижується кількість аскорбінової кислоти і глюкози, рослини відстають у рості й розвитку. Якщо в ґрунті мало магнію за високих концентрацій азоту, фосфору і калію, то в рослинах накопичуються нітрати.

Дефіцит магнію проявляється насамперед на кислих невапнованих ґрунтах, особливо на легких піщаних і супіщаних, з яких він легко вимивається. Мало його й у торфово-болотних ґрунтах. На кислих ґрунтах надходження магнію в рослини утруднено і, якщо не вносити гній, магній потрібно застосовувати щороку.

Потреба рослин у магнії неоднакова. Він належить до елементів, здатних до реутилізації (використовується рослинами повторно). За його нестачі в ґрунті рослини для утворення нових органів «перекачують » його зі старішого листя. Візуальні ознаки дефіциту магнію на рослинах проявляються на старих органах, коли в 100 г ґрунту його стає менше як 7–8 мг. Симптоми нестачі магнію у рослин такі.

 

Томат і перець

На старих листках між основними жилками утворюються окремі хлоротичні жовто-зелені плями, потім з’являються некрози, але жилки ще зберігають зелений колір. Листя в’яне, засихає і обпадає. Плоди дрібні, дозрівають передчасно, плодоніжки засихають. Дефіцит магнію особливо проявляється в період плодоутворення.

 

Морква

Нижні листки набувають неприродно яскравого забарвлення.

 

Огірки

Хлороз — перші симптоми нестачі магнію в огіркаНа старіших листках з’являється хлороз. Пластинка листка втрачає зелений колір спочатку між великими жилками з країв. Самі жилки і пластинка смугою близько 5 мм навколо них ще зберігають нормальний зелений колір, тому жилкування на листках різко виділяється своїм забарвленням. Надалі ознаки нестачі магнію виявляються і на більш молодому листі, а на старих листках між жилками вже з’являються некрозні плями.

 

Картопля

У початковий період нестачі магнію листки здаються нормальними, хоча мають світло-зелений колір. Пізніше вздовж головної жилки з’являються хлоротичні плями, які потім збільшуються, а ділянки пластинки між жилками набувають блідо- або яскраво-жовтого забарвлення. Хлороз може починатися з верхівки листка. Листки стають крихкими, їхні краї закручуються догори. На зворотному їхньому боці з’являються симптоми жовтого хлорозу і бурого некрозу.

 

Буряки

На старіших листках, починаючи з країв, з’являється хлоротична мармуровість, яка пізніше перетворюється на світло-або темно-бурий некроз. Листя в’яне.

 

Петрушка

На старому, а іноді й на молодому листку з’являється жовта хлоротична мармуровість, потім жовто-бурий некроз. За великої нестачі магнію листя в’яне. Дефіцит магнію проявляється й у плодових культур.

Ознаки дефіциту магнію на листках томатуНа листках яблуні, особливо старих, уздовж головної жилки утворюються світло-зелені або жовтуваті плями за формою подібні до голок ялини , які поширюються і по краях листя. Останні, починаючи з нижньої частини пагонів, передчасно відмирають і обпадають. Довгі пагони оголюються, лише на їхніх кінцях залишається по кілька листків. Яблука слабо забарвлені, містять мало цукрів, не дозрівають у свій термін, погано зберігаються.

У чорної смородини нижні старі листки стають пурпурно-червоними, потім буріють, їхні краї загинаються.

Про нестачу магнію в агруса сигналізує червона облямівка по краях листя.

На листках малини, спочатку на нижніх старих, з’являються світло-жовті, жовті, помаранчеві, червоні відтінки, які доходять до черешків. Уздовж жилок видно зелені смуги. На завершальній стадії з’являються бурі некрози і старіше листя обпадає.

На темно-зеленому листку груші уздовж головної жилки, а в деяких випадках і по їхньому краю з’являються червонувато-бурі некрози, листя стає майже чорним. Може настати ранній листопад.

На листі суниці спочатку вздовж жилок з’являються жовтувато-зелені хлоротичні, а пізніше маленькі пурпурово-червоні плями, які потім зливаються, листок стає жовтувато-зеленим, за винятком зелених країв.

Черешня і вишня дуже чутливі до нестачі магнію. Перші симптоми з’являються на старіших листках: між жилками виникає помаранчевий або червонуватий хлороз, а потім некрози з «ялинковим » малюнком, листя жовтіє і передчасно обпадає.

Дуже рідко спостерігається надлишок магнію, який утворюється внаслідок порушення в ґрунті оптимального співвідношення між магнієм і кальцієм (1:5). Як правило, від надлишку магнію пошкоджуються корені рослин.

Усунення дефіциту магнію досягають внесенням його в ґрунт у складі комплексних або магнійумісних добрив. З огляду на велику потребу цього елемента в початковий період розвитку рослин, його слід вносити перед висіванням. Під час основного удобрення в ґрунт вносять сірчанокислий магній у кількості 20–30 г/м2, а під томати, особливо в захищеному ґрунті, — 40–50 г/м2. У районах із рясними опадами на легкопромивних ґрунтах використовують малорозчинні магнійумісні добрива (доломітове борошно, дуніт, силікати магнію тощо).

Якщо в рослин з’явилися ознаки магнієвого голодування, то я застосовую сірчанокислий магній. Вношу його в ґрунт і по листю у вигляді 1–2%-го розчину (100–200 г на 10 л води). Таке позакореневе підживлення дуже ефективне, його доцільно проводити три-п’ять разів протягом вегетації. Дво-чотириразове обприскування дерев після цвітіння вищевказаним розчином теж дає хороші результати. За правильного використання магнієвих добрив підвищуються схожість насіння та стійкість рослин до несприятливих погодних умов, урожай збільшується на 20–25%, поліпшуються смакові й дієтичні властивості овочів і плодів.

 

О. Русанов, овочівник-аматор

Журнал «Пропозиція», №10, 2020 р.

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес та розвивати агровиробництво. Своїм досвідом поділились два аграрія – з Одещини та Запоріжжя. Програми підтримки українських агровиробників від компанії ADAMA... Подробнее

1
0