Спецможливості
Новини

Чому виробники органічних ягід не самостійні гравці?

11.04.2017
1641
Чому виробники органічних ягід не самостійні гравці? фото, ілюстрація
Органічне землеробство - дуже складний процес і ще складніший в промислових масштабах, там його практично не існує

Органічне землеробство - дуже складний процес і ще складніший в промислових масштабах, там його практично не існує. Органічні яблука в Україні вирощують лише близько десяти господарств промисловим способом, а виробників органічних ягід більше, але вони виробляють дрібні партії і не можуть стати самостійними гравцями.

Таку думку висловив голова Асоціації "Укрсадпром" Дмитро Крошка, пише propozitsiya.com з посиланням на agroportal.ua.

Він пояснив це на боротьбі зі шкідниками. Якщо масштаб виробництва - кілька гектарів, то можна вручну стежити за насадженнями: збивати шкідливих комах, обприскувати дерева або кущі і т. д. Але якщо ж це 100-500 га - виростити на них органічну продукцію нереально. "Саме тому органіки в основному зараз - це ягідні господарства, які з невеликої ділянки збирають товарно-оптову партію, але не контрактний обсяг. І, звичайно ж, ціна - вона зовсім інша", - підкреслює Д. Крошка.

Також експерт розповів, що зернятковими фруктами (яблук) дрібні фермери не дуже поспішають займатися. Ягоди - куди більш продаваний товар. А для того, щоб велике господарство займалося органікою, потрібно міняти всю технологію виробництва, наприклад, використовувати переважно резистентні сорти, які здатні встояти перед найважчими хворобами. "Не плутайте їх з ГМО, це селекційний продукт, якому зробили щеплення від хвороби. Ще один важливий момент: використовуючи такі сорти, ви економите на хімії. При цьому вартість закладки такого саду істотно відрізняється від звичайних саджанців", - розповів голова Асоціації "Укрсадпром".

У той же час, експерт підкреслює, що в ягідної галузі сформувати кооператив досить просто, а от з фруктовими господарствами, та ще й великими - складніше.

Крім того, він радить розділяти класичні кооперативи і комерційні проекти, яких на даний момент більшість. "Класичних кооперативів дуже мало, і це, напевно, головна причина, чому не розвивається в галузі експорт. З 2 млн т фруктів і ягід в Україні 1,3 млн - це яблука. Тому ми повинні розуміти, наскільки важливий кооперативний рух в цьому середовищі , а не тільки щодо ягід. Ті класичні кооперативи, які існують, на жаль, юридично не оформлені, працюючи на "джентльменській угоді". До кінця 2016 року ми зрозуміли, що не вирішимо проблему збільшення продажів і експорту продукції, якщо не об'єднаємося. Взяти тільки проблему предпроданої підготовки - ціла ланка в технологічному ланцюгу виробництва фруктів, яка пропущено в принципі в Україні. Зараз це наша основна задача, яку ми намагаємося вирішити", - підсумував Д. Крошка.

Інтерв'ю
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.
Наразі багато країн світу шукають спосіб, як поліпшити екологічні умови та знайти нові джерела енергії. Одним із рішень цієї глобальної проблеми є вирощування унікального дерева, яке вже відоме у всьому світі під назвою «павловнія». Це... Подробнее

1
0