Спецможливості
Новини

Знайдено молекули, що відповідають за стресостійкість зернових

27.02.2017
1552
Знайдено молекули, що відповідають за стресостійкість зернових фото, ілюстрація

Молекули, які знайдено в злакових рослинах, стануть об’єктом селекції для підвищення врожайності сільгоспкультур за стресових умов, зокрема посухи чи спеки. Про це повідомляє propozitsiya.com з посиланням на британський журнал Farming.

Вчені, щоправда, не британські, але теж англомовні — австралійські — з університету м. Аделаїда виявили молекули РНК, які регулюють гени, які допоможуть зрозуміти, чому певні мутації дають змогу злаковим краще перенести несприятливі умови.

«Ми встановили, що окремі маленькі молекули РНК контролюють або могли б контролювати інгредієнти, що важливі для всього циклу життя рослини. Через розуміння функціональної ролі цих молекул, які ми хотіли б регулювати, зможемо подолати природні перешкоди. За допомогою отриманої інформації можна буде створити селекційні лінії для виведення нових більш стресостійких сортів», — стверджує професор факультету сільського господарства, продовольства і виноробства університету м. Аделаїда Джейсон Ейбл.

Перспективні напрямки селекції передбачають роботу над часом дозрівання рослин або зміною кореневої системи таким чином, щоб зробити рослину менш сприйнятливою до стресів. «Ви можете змінювати час цвітіння або принаймні розуміти, які молекули його контролюють, щоб впливати на момент дозрівання рослини. Це вбереже культуру стресу, викликаного, наприклад, спекою», — пояснює Джейсон Ейбл.

Науковець прогнозує, що, використовуючи ці дослідження, селекціонери зможуть змінювати фази розвитку злакових культур, підвищити їх урожайність та якість зерна. Хоча дослід проводився в умовах Австралії, професор Ейбл переконаний, що його результати будуть корисними й для інших кліматичних умовах, наприклад країнах, що розвиваються, де третина посівів пшениці потерпає від посухи.

 

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Corteva Agriscience щорічно інвестує в наукові розробки близько 1 млрд доларів США. Компанія працює в понад 140 країнах світу, маючи майже 100 виробничих комплексів та понад 150 науково-дослідницьких центрів. В Україні Corteva виробляє... Подробнее
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее

1
0