Спецможливості
Новини

НААН України категорично проти закону про емфітевзис

25.10.2016
1291
НААН України категорично проти закону про емфітевзис фото, ілюстрація

Національна академія аграрних наук України на своєму офіційному сайті виступила із жорсткою критикою проекту Закону  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)»  як такого, що  унеможливлює  розвиток сімейного  та сімейно-корпоративного фермерства, повідомляє propozitsiya.com.

Законопроект не відповідає світовій практиці організації ринку землі  сільгосппризначення  і суперечить інтересам народу України. Вітчизняне земельне законодавство має бути наближеним до західноєвропейського та, отже, однозначно спрямованим на утвердження в Україні сільськогосподарського укладу фермерсько-кооперативного, а не латифундистського типу, — переконані провідні науковці України.

Аналітичний матеріал підготували академік НАНУ Геєць В.М., доктор економічних наук Молдаван Л.В., член-кореспондент НАНУ Бородіна О.М., академік НААН України Лупенко Ю.О., академік НААН України Юрчишин В.В., академік НААН України Андрійчук В.Г., член-кореспондент НААН України Осташко Т.О., член-кореспондент НААН України Прокопа І.В., доктор економічних наук Попова О. Л., доктор економічних наук Зіновчук В. В., доктор економічних наук Кулініч П. Ф., доктор економічних наук Шубравська О. В. 

«Проект Закону України не пропонує норм, які сприяли б зміцненню середнього класу на селі. Натомість він спрямований на розширення доступу до користування землями сільськогосподарського призначення великого агроіндустріального капіталу», — вважають вчені НААН України.

Найбільші заперечення у них викликає відсутність у Законі положень щодо захисту прав власників земельних ділянок. Довгостроковий (до 50 років) термін емфітевзису передбачає право здавати землю в оренду, передавати її у спадок без узгодження з власником землі. Натомість після закінчення терміну емфітевзису власник ділянки повинен викупити право користування власною землею.

Викликає стурбованість НААН України положення про те, що договір емфітевзису має укладатися за результатами аукціонних торгів, переможцем яких визначається той учасник, який пропонує найвищу ціну.  На фоні відсутності державного довгострокового пільгового кредитування аграріїв,  це положення позбавляє малих та середніх сільгоспвиробників можливості отримати землю в користування за правом емфітевзису.

Ринок емфітевзису є сенс впроваджувати  лише з метою введення в сільгоспобіг неосвоєних земель, — вважають у НААН України і нагадують, що в Україні одна з найвищих розораність угідь у світі. "Держава мала б застосовувати право емфітевзису до деградованих земель з метою відновлення їхньої родючості. Таких в Україні нараховується до 3 млн га. Законодавство країн ЄС та США для цієї мети передбачає навіть надання державного фінансування", — зауважують науковці.

 

Інтерв'ю
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі
Рейдерство – стихійний термін, що дослівно означає «недружнє захоплення активів». В аграрній сфері найчастіше використовуються підроблені документи, а часто — в купі із тупою грубою силою. Чому рейдерство набуло такого поширення в Україні... Подробнее

1
0