Спецможливості
Новини

Яку додаткову вартість із гектару може принести переробка картоплі?

27.09.2017
41292
Яку додаткову вартість із гектару може принести переробка картоплі? фото, ілюстрація
Повноцінна переробка картоплі здатна забезпечити дохід з гектара, еквівалентний €2 тис

Повноцінна переробка картоплі здатна забезпечити дохід з гектара, еквівалентний €2 тис. Під сучасною переробкою мається на увазі не лише традиційний крохмаль, пише propozitsiya.com за матеріалами uain.press.

Хоча і крохмаль теж непогано – ціна на світовому ринку $550/т, а потреба – 1,75 млн т/рік, з них 20-25 тис. т – для потреб вітчизняної харчової промисловості. Крохмаль з картоплі виробляли і за радянських часів, проте застаріле обладнання (котре не оновлювалося півстоліття) та відсутність економічної доцільності виробництва, породили сумний жарт, що крохмальне виробництво просто є способом утилізації некондиційної картоплі.

Наразі спільна боротьба ДФС та митниці з контрабандою та “сірим” ринком крохмалю суттєво підвищили його ціну. Це створило передумови для прибутковості виробництва, а значить і сформували підвищену ціну на крохмальні сорти картоплі. За останнє десятиліття крохмаль подорожчав вчетверо, а відповідні сорти картоплі – у 15 разів.

Також з картоплі можна виробляти протеїн – причому найвищого ґатунку, котрий годиться не лише для відгодівлі тварин, але й для спортивного харчування. Ціна картопляного протеїну складає $1500/т.

А ще картопля містить органічні волокна, котрі на ринку вартують $1500/т. Харчопром купує їх залюбки, адже 1% волокон та 4% води замінюють 5% м’яса у фарші, а також є основною складовою дієт для схуднення.

З картоплі можна робити органічне добриво, котре містить 15-18 кг/т азоту, 45-48 кг/т калію, 3-4 кг/т фосфору, 5-7 кг/т сірки та 2-4 кг/т магнію. Коштує таке добриво $55/т.

А раз є переробка, то є стабільний попит і відповідна ціна на крохмальні сорти картоплі. Вже нині переробники закуповують картоплю з вмістом крохмалю 10-13% за 1-1,3 грн/кг; з вмістом крохмалю 13-15% – за 1,6-1,8 грн/кг; 15-18% – за 1,9-2,3 грн/кг. Ну а якщо ви виростили картоплю зі вмістом крохмалю 18-25%, можете розраховувати на 2,7-3,7 грн/кг.

Наразі на Чернігівщині за сприяння грантової програми ЄБРР закінчується спорудження сучасного заводу з глибокої переробки картоплі. Поки що мова йтиме про виробництво крохмалю, проте вже 2019-го стане до ладу лінія з виробництва картопляного протеїну та органічного добрива, а 2020-го – харчових волокон.

Інтерв'ю
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее

1
0