Спецможливості
Новини

Як держава регулює земельні відносини

05.02.2022
1911
Як держава регулює земельні відносини  фото, ілюстрація

Минуло понад півроку з моменту запуску ринку землі в Україні. Із впровадженням реформи земельні відносини стали однією із найбільш обговорюваних тем як у ЗМІ, так і в суспільстві. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agro.comments.ua.

Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук розповів про розвиток земельного ринку та основні законодавчі зміни, що його стосуються.  

«Можна констатувати, що ринок землі розвивається поступово та без «крутих поворотів». Ціна на землю с/г призначення також не показує великих коливань. Суттєві зміни можливі, коли з 2024 року право купувати землю отримають юридичні особи. Тоді власники можуть очікувати більш вигідніших пропозицій», — говорить Денис Марчук. 

Разом з тим фахівець відзначає деякі законодавчі зміни, які відбулись протягом цього часу, і які впливатимуть на всіх учасників ринку. Передовсім, минулого тижня Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт №6199, який спрощує купівлю деяких видів с/г землі. Мова йде передусім про земельні ділянки для садівництва та ведення особистого селянського господарства в межах населених пунктів. 

«Проблема у тому, що для їхньої купівлі-продажу нотаріус повинен зробити чимало  перевірок. Це робить процедуру значно дорожчою та займає багато часу. Це при тому, що раніше на продаж таких земель не було заборони, вони не потрапляли під загальний мораторій, який стосувався земель с/г призначення. Під загальне регулювання ці землі потрапили під час впровадження ринку землі», — продовжує заступник голови ВАР.  

Аби спростити процедуру, законопроєкт 6199 скасовує перевірки з боку нотаріуса щодо покупців деяких с/г ділянок на предмет дотримання ними обмеження у володінні землею до 100 га. 

Норма стосується: 

  • земельних ділянок площею до 0,25 га, з цільовим призначенням під садівництво; 
  • земельних ділянок площею до 2 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які знаходяться у межах населеного пункту. 

Правила оподаткування під час продажу земель с/г призначення змінює законопроєкт 5600, який уже набув чинності з 1 січня цього року. Згідно з ним, перший продаж об’єктів нерухомості, до яких належать і земельні ділянки с/г призначення, оподатковуватиметься за ставкою 0%. Під час другого продажу земельної ділянки протягом року ставка податку складатиме 5%, третьому — 18%. До цього часу Податковий кодекс України передбачав оподаткування під час продажу паїв за ставкою 5%. Однак, передбачаються пільги під час продажу третьої земельної ділянки: з бази оподаткування можна буде вирахувати витрати, понесені на її придбання. Ставка податку 18% розраховуватиметься з різниці між ціною придбання і ціною продажу.

«Ще одним безперечним плюсом у покращенні регулювання земельних відносин стало врегулювання роботи сервісу автоматичної оцінки вартості нерухомості Фонду держмайна України», — резюмував Денис Марчук. 

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее

1
0