Спецможливості
Аналітика

Використання біомаси: тепло з рослинних залишків (ч. 2)

11.01.2017
7305
Використання біомаси: тепло з рослинних залишків (ч. 2) фото, ілюстрація

З ог­ля­ду на склад­ну політич­но-еко­номічну та енер­ге­тич­но-еко­логічну си­­ту­ацію Ук­раїна має ак­тив­но роз­по­ча­ти ши­ро­ке впро­ва­д­жен­ня біое­нер­ге­тич­них тех­но­логій. Вико­ри­с­тан­ня біома­си, окрім енер­ге­тич­них, мо­же до­по­мог­ти та­кож у вирішенні еко­логічних про­блем. 

 

Як відомо, з по­ля, окрім про­до­воль­чо­го, мож­на зби­ра­ти й енер­ге­тич­ний уро­жай, біомасу. Кож­не гос­по­дар­ст­во, об­ласть чи регіон ма­ють свій по­тенціал біоси­ро­ви­ни,біомаси, а ви­го­тов­лені з неї па­ливні гра­ну­ли, що як­най­кра­ще при­датні для ав­то­ма­ти­зації про­це­су спа­лю­ван­ня, — свою енер­гоємність. Ос­танній по­каз­ник, як відо­мо, в різних видів біопа­ли­ва не­од­на­ко­вий, тож у ре­зуль­таті гра­ну­лю­ван­ня ок­ре­мих видів біоси­ро­ви­ни, біомаси от­ри­муємо різну енер­гоємність. Для збільшен­ня енер­говіддачі від спа­лю­ван­ня од­но­го кіло­г­ра­ма гра­нул де­які підприємства ви­го­тов­ля­ють їх ба­га­то­ком­по­нент­ни­ми, що підви­щує їхню теп­ло­твор­ну здатність. Це до­ся­гається оп­тимізацією ком­по­нент­но­го скла­ду гра­нул шля­хом до­бо­ру най­кра­щої си­ро­ви­ни для їхньо­го ви­го­тов­лен­ня. 

В інсти­туті «Ме­ханізації та еле­к­т­рифікації сільсько­го гос­по­дар­ст­ва» (ІМЕСГ) про­ве­ли об­чис­лен­ня по­тен­ціалу відходів сільсько­го­с­по­дарсь­кої біоси­ро­ви­ни із куль­тур, ви­ро­щу­ва­них в Ук­раїні, шля­хом ма­те­ма­тич­но-ста­ти­с­тич­но­го аналізу. Потім із до­по­мо­гою ка­ло­ри­ме­т­рич­ної бом­би (спеціаль­но­го при­ла­ду для виз­на­чен­ня теп­ло­ти ви­бу­ху ви­бу­хо­вої ре­чо­ви­ни) шля­хом про­ве­ден­ня дво­фак­тор­но­го ек­с­пе­ри­мен­ту виз­на­чи­ли най­оп­ти­мальніший склад гра­нул за­леж­но від на­яв­ної у гос­по­дар­ст­вах си­ро­ви­ни та от­ри­ман­ня ба­жа­ної теп­ло­твор­ної здат­ності.

Важ­ли­вою пе­ре­ду­мо­вою успішно­го ви­ко­ри­с­тан­ня біома­си для енер­ге­тич­них по­треб є пра­виль­на оцінка її по­тенціалу. Вихідною точ­кою для та­ко­го виз­на­чен­ня слу­гу­ють ста­ти­с­тичні дані що­до ва­ло­во­го збо­ру сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур або відходів де­ре­ви­ни, біомаси. Ме­то­ди­ка роз­ра­хун­ку по­тенціалу ос­нов­них видів біома­си ґрун­тується ли­ше на офіційних ста­ти­с­тич­них да­них, що дає мож­ливість що­ро­ку їх онов­лю­ва­ти. Розрізня­ють три ос­новні ви­ди по­тенціалу біома­си: те­о­ре­тич­но мож­ли­вий (те­о­ре­тич­ний), тех­ніч­но до­ступ­ний (технічний) та еко­номічно доцільний (еко­номічний).

Порівняльний графік с.-г. культур за коефіцієнтом виходу соломи як біосировини для одержання теплаПо­жнивні решт­ки, біомасу в об­сязі 25% мож­на ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти на енер­ге­тичні по­тре­би (для опа­лен­ня та га­ря­чо­го во­до­по­с­та­чан­ня по­бу­то­вих приміщень і при­ват­них бу­динків) у мас­шта­бах при­ват­них се­лянсь­ких та фер­мерсь­ких гос­по­дарств. Так, за усе­ред­не­ни­ми да­ни­ми, в Ук­раїні про­тя­гом ос­танніх п’яти років зби­ра­ють пше­ниці по 32,5 ц/га. Ко­ефі­цієнт співвідно­шен­ня зер­на й со­ло­ми ста­но­вить 1:1, тож мож­на вва­жа­ти, що со­ло­ми ми зби­раємо теж 32,5 ц/га. З ура­ху­ван­ням технічних втрат, по­тре­би со­ло­ми на годівлю ху­до­би та віднов­лен­ня ро­дю­чості ґрун­ту (шля­хом за­ли­шан­ня на полі по­жнив­них ре­ш­ток, біомаси) маємо ще 650 кг, або 383,5 кг/га умов­но­го па­ли­ва (у. п.), які мож­на ви­ко­ри­с­та­ти на енер­ге­тичні по­тре­би. Спів­відно­шен­ня су­хої ма­си на­зем­них по­­жнив­них ре­ш­ток різних куль­тур до ма­си зібра­но­го вро­жаю з по­льо­вою во­­логістю по­ка­за­но на рис. 1.

З рис. 1 вид­но, що найбільше біовідходів, біомаси мож­на от­ри­ма­ти із со­няш­ни­ку, греч­ки та ріпа­ку.

За роз­роб­ле­ною ме­то­ди­кою виз­на­чен­ня теп­ло­во­го по­тенціалу куль­тур на ос­нові по­каз­ників зібра­но­го вро­жаю мож­на виз­на­чи­ти їхню енер­гоємність, як за­га­лом для Ук­раїни, так і для різних регіонів, об­ла­с­тей чи кон­крет­них гос­по­дарств (табл. 1–2).

По­точ­на по­тре­ба Ук­раїни в енер­го­ре­сур­сах ста­но­вить 150 млн т у.п. З таб­лиці 1 вид­но, що навіть відхо­ди, біомаса сіль­сько­­го­с­по­дарсь­ко­го ви­роб­ництва на рівні 10,4 млн т у.п. мо­жуть за­до­воль­ни­ти знач­ну ча­с­ти­ну по­тре­би дер­жа­ви в енер­го­носіях.

Найбільше відходів сільсько­го­с­по­дарсь­кої біома­си от­ри­ма­но в гос­по­дар­ст­вах Цен­т­раль­ної Ук­раїни.

На ос­нові досліджен­ня за­лишків від спа­лю­ван­ня біома­си та твер­дих видів па­ли­ва про­ве­ли порівнян­ня їхньої теп­ло­твор­ної здат­ності за вмістом ок­ре­мих хімічних ком­по­нентів як про­дуктів зго­ран­ня теп­ло­ма­теріалів, дані яких на­ве­де­но в табл. 3. 

Про­те слід пам’ята­ти, що енер­ге­тич­на цінність со­ло­ми, як біомаси за­ле­жить на­сам­пе­ред від її во­ло­гості, а та­кож від хімічно­го скла­ду, що пов’яза­но як із ти­пом со­ло­ми, так і з умо­ва­ми ве­ге­тації рос­лин. Діапа­зон во­ло­гості, до­пу­с­ти­мий для спа­лю­ван­ня со­ло­ми, як біомаси на теп­ло­вих станціях, ста­но­вить 10–20%. Оп­ти­маль­ний її по­каз­ник — 15%. Крім то­го, со­ло­ма містить ве­ли­ку кількість хло­ру та азо­ту, тоб­то еле­ментів, які в про­цесі спа­лю­ван­ня зу­мов­лю­ють підви­ще­ну емісію ок­сидів азо­ту N0х. Кремній, хлор та калій, котрі та­кож містять­ся у со­ломі, спри­чи­ню­ють запікан­ня на­га­ру на ко­лос­ни­ках то­пок котлів, що ус­клад­нює ек­сплу­а­тацію ус­та­но­вок. Але слід вра­хо­ву­ва­ти та­кий ню­анс: вміст цих ком­по­нентів у хімічно­му складі со­ло­ми, як біомаси за­ле­жить від терміну пе­ре­бу­ван­ня її на полі (опа­ди, що ви­па­да­ють на ук­ла­де­ну со­ло­му, спри­я­ють ви­ми­ван­ню хло­ру та калію). То­му за мож­ли­вості со­ло­му,біомасу, яку за­пла­ну­ва­ли ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти для ви­го­тов­лен­ня па­лив­них гра­нул, потрібно яко­мо­га до­вше за­ли­ша­ти на полі.

За­для спро­щен­ня роз­ра­хун­ку ниж­чої теп­ло­ти зго­ран­ня твер­до­го біопа­ли­ва, мож­на ко­ри­с­ту­ва­ти­ся ДСТУ 3581–97 «Ме­то­ди вимірю­ван­ня і роз­ра­хун­ку теп­ло­ти зго­рян­ня па­ли­ва». В цьо­му до­ку­менті на­ве­де­но зна­чен­ня ниж­чої теп­ло­ти зго­ран­ня па­ли­ва за­леж­но від вмісту в ньо­му ок­ре­мих хімічних еле­ментів і спо­лук.

Теплотворна здатність паливних гранул за різного відсоткового вмісту відходів кукурудзи та відвійок соняшнику з наповнювачем із соломи пшениціТеплотворна здатність паливних гранул за різного відсоткового вмісту відходів кукурудзи та соломи пшениці з наповнювачем із відвійок соняшникуОт­же, на­во­ди­мо ре­зуль­та­ти дос­лід­жень. Па­ливні гра­ну­ли — це спре­со­вані ча­ст­ки рос­лин­но­го по­хо­д­жен­ня,біомаси, що ма­ють фор­му циліндрів, мак­си­маль­ний розмір яких ста­но­вить: до­вжи­на — до 25 мм і діаметр — від 10 до 50 мм. Такі гра­ну­ли мож­на ви­го­тов­ля­ти з де­ре­ви­ни, тра­ви, лу­ш­пин­ня со­няш­ни­ку та ба­га­ть­ох інших видів рос­лин­ної си­ро­ви­ни, біомаси, а та­кож їхніх сумішей, із тор­фу, вугільно­го пи­лу то­що. В на­шо­му дослідженні ця суміш біомаси скла­дається з со­ло­ми пше­ниці, відвійок со­няш­ни­ку та відходів ку­ку­руд­зи. Окрім то­го, що гра­ну­ли, ви­го­тов­лені з біоси­ро­ви­ни, є віднов­лю­ва­ним ви­дом па­ли­ва, во­ни та­кож ма­ють ще низ­ку пе­ре­ваг над тра­диційни­ми ви­да­ми па­ли­ва, і ос­нов­ною з них є низькі енер­го­ви­т­ра­ти на їхнє ви­го­тов­лен­ня. Для ви­роб­ництва па­лив­них гра­нул з біомаси ви­т­ра­чається близь­ко 3% енергії, тоді як для ви­роб­ництва, на­при­клад, наф­то­вих про­дуктів енер­го­ви­т­ра­ти ста­нов­лять близь­ко 10%, а за ви­роб­ництва еле­к­т­ро­е­нергії — 60%.Теплотворна здатність паливних гранул за різного відсоткового вмісту відходів кукурудзи та соломи пшениці з наповнювачем із відвійок соняшнику

Ре­зуль­та­том ек­с­пе­ри­мен­ту є емпіричні мо­делі теп­ло­твор­ної здат­ності гра­нул, ви­го­тов­ле­них на ос­нові відходів ку­ку­руд­зи та со­няш­ни­ку- біомаси, та з ви­ко­ри­с­тан­ням на­пов­ню­ва­ча, яким слу­гу­ва­ла со­ло­ма пше­ниці, у різних співвідно­шен­нях скла­до­вих. Аналізу­ю­чи пікові по­верхні досліджень (рис. 2–4), мож­на ствер­д­жу­ва­ти, що найбільшої енер­ге­тич­ної ефек­тив­ності мож­на до­сяг­ти шля­хом змішу­ван­ня ком­по­нентів біомаси -со­няш­ни­ку та ку­ку­руд­зи. В та­ко­му разі теп­ло­твор­на здатність гра­нул до­ся­га­ти­ме 17–18 МДж/кг. За до­да­ван­ня тре­ть­о­го ком­по­нен­та біомаси — со­ло­ми енер­го­е­фек­тивність змен­шується і мо­же до­ся­га­ти мак­си­му­му ли­ше на рівні близь­ко 16 МДж/кг. За мінімаль­но­го вмісту ком­по­нентів біомаси ку­ку­руд­зи та со­няш­ни­ку (близь­ко 10%) от­ри­му­ють най­мен­шу енер­го­е­фек­тивність, яка ста­но­вить не більш як 12–13 МДж/кг. Та­ким чи­ном, ви­хо­дя­чи з умов і мож­ли­во­с­тей ва­шо­го гос­по­дар­ст­ва, мож­на дібра­ти прий­нят­ний варіант ви­ко­ри­с­тан­ня біома­си для за­без­пе­чен­ня ча­с­ти­ни енер­го­по­треб гос­по­дар­ст­ва. По­годь­те­ся, що гріх не ско­ри­с­та­тись «по­да­рун­ком при­ро­ди»у вигляді біомаси для змен­шен­ня енер­ге­тич­них, а от­же, й фінан­со­вих ви­т­рат та підви­щен­ня ефек­тив­ності гос­по­да­рю­ван­ня. Біоре­сур­си, як дже­ре­ло де­ше­вої енер­гоємності, є ва­го­мою скла­до­вою рен­та­бель­ності.

 

А. Бо­рис, канд. тех. на­ук, ст. на­ук. співробітник, 
завіду­вач відділу,
Н. Ве­ре­мей­чик, на­ук. співробітник,
ННЦ «ІМЕСГ» НА­АН Ук­раїни

 

Інформація для цитування

Тепло з пожнивних залишків / А. Борис, Н. Веремейчик // Пропозиція. — 2016. — № 12. — С. 174-176

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Тиждень тому президент Зеленський підписав закон, який назвали законом про земельну децентралізацію. Сайт «Пропозиція» вирішив поцікавитися у завідувача кафедри землевпорядного проєктування НУБіП (колишня УСГА), доктора економічних наук... Подробнее

1
0