Спецможливості
Новини

Фітосанітарний стан посівів і виявлені карантинні організми

06.06.2017
2336
Фітосанітарний стан посівів і виявлені карантинні організми  фото, ілюстрація
Горох, ушкоджений трипсом. На 90% посівів немає цвіту та зав`язі. Фото зі спільноти "СкаЖений Агроном" на Facebook

Фітосанітарні інспектори Держпродспоживслужби при проведенні моніторингу старих вогнищ карантинних організмів станом на кінець минулого тижня виявили обмежено поширені в Україні карантинні організми:

  • американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury) в Харківській області на площі 0,0001га;
  • рак картоплі (Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival) в Чернівецькій області на 0,6 га;
  • амброзію полинолисту (Ambrosia artemisiifolia L). в Тернопільській (0,5 га), Одеській (13 га), та Харківській (23,51 га) областях.

Озимі та ярові зернові колосові

Рослини перебувають у фазах колосіння, цвітіння та наливання зерна.

Найнебезпечнішим в Степу та Лісостепу залишається клоп шкідлива черепашка. Ним за чисельності 0,2-1, осередково 2-3 імаго, 0,5-1 яйцекладки та 0,5-1, макс. 2-4 личинки на м2 заселено та пошкоджено 1-7% рослин озимих і 0,5-2% рослин ярих колосових на 10-20% обстежених площ. Переважна більшість личинок клопа, перебуває у І–ІІ віках.

У південних та центральних областях відмічено вихід та живлення на колосках хлібних жуків та жужелиці (туруна). Скрізь, в залежності від синоптичних умов, за різної інтенсивності розмноження, пшениці шкодять злакові попелиці та пшеничний трипс, які поширились на 6-41, макс. 100% посівів, 3-15, осередково 20-44% (пшеничний трипс, Миколаївська, Харківська, Хмельницька області) рослин. В ярині повсюди шкідливими залишаються п`явиці, злакові мухи, попелиці, хлібні блішки. Ними в допороговій чисельності пошкоджено 2-15% рослин. У Херсонській області на 10% обстежених площ ярих колосових культур відмічено розвиток і живлення гусениць І-ІІ віків сірої зернової совки, якою в чисельності  1-2 екз/колос пошкоджено 3% колосків.

В усіх ґрунтово-кліматичних зонах вирощування зернових колосових культур борошнистою росою на 55-61% обстежених площ уражено 2-15, осередково в Черкаській і Чернівецькій областях 20 та 25% рослин ярих та озимих культур. Септоріозом, гельмінтоспоріозом охоплено 1-18, осередково 26-40% рослин у Волинській, Закарпатській, Львівській, Миколаївській областях. Розвиток кореневих гнилей відмічено на 1-5, макс 10, осередково 29% рослин у господарствах Волинської області. В посівах культури західних, подекуди центральних областей на 3-6, макс. 15% рослин проявився піренофороз. 2-10% рослин хворіють на ринхоспоріоз, буру листкову іржу. На вівсі у Волинській, Закарпатській, Чернігівській областях червоно-бурою плямистістю на 7-37% обстежених площ уражено 5-19% рослин.

Кукурудза

Посіви потерпають від ґрунтових шкідників (дротяники, личинки хрущів), хлібних блішок, злакових мух, попелиць, осередково жуків піщаного мідляка. Ними в допороговій чисельності пошкоджено 2-10% рослин. У господарствах Черкаської області на 10% обстежених площ кореневими гнилями уражено до 2% рослин.

Соняшник

У посівах продовжує розвиватись та шкодити геліхризова попелиця, яка на 16-28% обстежених площ за чисельності 5-10, макс. 20-50 екз. на рослину (Херсонська обл.) заселила 2-15, макс 20% рослин. Осередково шкодять піщаний мідляк, клопи сліпняки, гусениці лучного метелика, підгризаючих та листогризучих совок. Продовжується живлення сірого бурякового довгоносика, який щільністю 0,1-0,4 екз/м2 слабко пошкодив 3-14% рослин (Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська обл.). Погодні умови сприяють розвитку переноспорозу, яким у Вінницькій, Кіровоградській, Луганській та Херсонській областях на 2-8% обстежених площ уражено 1-6% рослин.

Ріпак

Рослини ярого ріпаку пошкоджують ріпакові квіткоїд, насіннєвий прихованохоботник. У посівах озимого ріпаку продовжують живитися личинки капустяної стучкової галиці, прихованохоботників (стеблового капустяного та насіннєвого), де ними заселено 2-17% рослин у слабкому та середньому ступенях. Капустяною попелицею заселено 1-7% рослин. Альтернаріозом, пероноспорозом, фомозом охоплено 2-18% рослин, осередково циліндроспоріозом 2-4% рослин (Тернопільська, Черкаська обл.).

Зернобобові

3-23% рослин сої пошкоджені бульбочковими довгоносиками, попелиця. У Волинській, Київській, Рівненській та Чернівецькій областях 1-4% рослин сої хворіють на бактеріоз, фузаріозну кореневу гниль, септоріоз.

Скрізь на 2-15% рослин гороху розвиваються бульбочкові довгоносики, горохова попелиця, зерноїд, трипси, відмічено літ горохової плодожерки. 1-8, макс. 12% рослин уражено кореневими гнилями, аскохітозом. Осередково у Черкаській та Тернопільській областях від 3 до 8% рослин уражено пероноспорозом.

Цукровий буряк

В посівах цукрового буряка продовжують шкодити бурякові довгоносики (звичайний та сірий), личинки бурякової мінуючої мухи, подекуди бурякові щитоноски, блішки, піщаний мідляк, гусениці совок. Буряковою листковою попелицею на 25-31% обстежених площ заселено 2-6% рослин. В Івано-Франківській, Сумській, Тернопільській та Черкаській областях 1-5% рослин охоплено коренеїдом.

Картопля

В посадках картоплі та інших пасльонових триває живлення імаго та відродження личинок колорадського жука. У Миколаївській області на картоплі відмічено розвиток фітофторозу, в Закарпатській - альтернаріозу. 

Овочеві

На овочевих культурах шкодять хрестоцвіті блішки, попелиці, білани, гусениці молей, личинки капустяної мухи. Рослинам цибулі шкодять личинки цибулевої мухи, які пошкодили 1-16% рослин (Хмельницька обл.). У приватному секторі Івано-Франківської області розпочалось заселення овочевих культур слимаками.

Плодові

У плодових насадженнях Степу, Закарпатської та Чернівецької областях відроджуються гусениці яблуневої плодожерки. Скрізь розвиваються та шкодять листогризучі та сисні шкідники. Ними заселено та пошкоджено 2-20, макс. 32% листя. Плодові насадження хворіють на паршу, борошнисту росу, кокомікоз, клястероспоріоз. У виноградниках шкодять кліщі (павутинні, зудень), гусениці гронової листокрутки, розвиваються мілдью.

Трави

У Степу, подекуди Лісостепу на багаторічних бобових травах, неугіддях, узбіччях доріг, осередково на посівах кукурудзи, соняшника триває літ, яйцекладка та відродження гусениць лучного метелика. Інтенсивність льоту становить 1-5, макс. 10 екз. на 10 кроків (Луганська, Херсонська області). В крайових смугах посівів соняшнику в Одеській області гусеницями метелика пошкоджено до 3% рослин.

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Наразі багато країн світу шукають спосіб, як поліпшити екологічні умови та знайти нові джерела енергії. Одним із рішень цієї глобальної проблеми є вирощування унікального дерева, яке вже відоме у всьому світі під назвою «павловнія». Це... Подробнее

1
0