Спецможливості
Новини

Фахівець доводить, що ягідники не винні в обмілінні Світязя

10.03.2020
1221
Фахівець доводить, що ягідники не винні в обмілінні Світязя фото, ілюстрація

Як ми раніше писали, прокуратура порушила кримінальне провадження проти виробника лохини в Волинській області, звинувативши його не більше, не менше, в спричиненні обміління Світязя минулої осені. Однак один з провідних у країні фахівців у галузі ягідництва Олег Босий з вінницької фірми «ФруТек» переконує, що його колеги тут зовсім ні до чого. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт компанії «ФруТек».

Пан Олег виконав розрахунок евапотранспірації (суми випаровування та транспірації, тобто використання води на життєдіяльність рослини) за 2019 рік на базі даних міні-метеостанції, що працює у одного з виробників ягід Волинської обл. Виявилося, що 8 з 12 місяців року характеризувалися перевищенням евапотранспірації над опадами. А в період вегетації лохини (квітень-жовтень) опади перевищували евапотранспірацію лише в травні.

Відповідно, у місяці, коли евапотранспірація була менша за опади, рослинам необхідний був полив. Там же, де не було поливу, рослини використовували запаси грунтових вод, виснажуючи їх.

Розрахувавши потребу лохини в поливі за погодних умов, що склалися, Олег Босий прийшов до висновку, що зрошення 100-гектарної молодої плантації лохини – аналогічної тій, що була у господарства, проти якого почали слідство – спричинило б зниження рівня Світязя… на 6 міліметрів.

Що ж тоді спричинило обміління озера? Олег Босий вважає, що винуватцем стали… ліси, які займають на півночі Волині значні площі. По-перше, він нагадує, що в спекотний літній день кожне дерево «випиває» з грунту і випаровує від 500 до 2000 л води. Адже потужна коренева система дає змогу дерева брати воду з глибоких шарів грунту. По-друге, крона дерев у широколистяному лісі затримує від 10 до 25% опадів, які швидко випаровуються, а в хвойному – від 25 до 45%. Таким чином, в умовах дефіциту опадів ліси виснажили запас грунтових вод, на поповнення якого і могла піти вода з озера. Додайте до цього обсяг випаровування в спеку з водного дзеркала площею 27,5 км2.

Інтерв'ю
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0