Наталія Гордійчук: Бізнес — мистецтво, як живопис чи музика
"Агрітема" своїми біорішеннями кардинально змінює підхід до землеробства. Про біоінновації, які понад 10 років компанія надає аграріям, розповідає засновниця — Наталія Гордійчук.
— Дехто вважає, що жінка не може бути хорошим бізнесменом. Ви, очевидно, не погоджуєтеся з такою думкою. Як ставитеся до словосполучення «жінка та бізнес»?
— Жінка не повинна прагнути за будь-яку ціну стати хорошим бізнесменом, вона має бути собою. Якщо її «драйвить» від улюбленої справи, якщо в неї від природи є здібності бачити в бізнес-ідеї потенціал, а в налагодженому бізнесі систему — тоді це справді її справа, і вона створить щось достойне.
— Ви вважаєте, що в людині підприємницька жилка має бути від народження? Чи форс-мажорні ситуації можуть круто повернути життя і змусити домогтися всього всупереч «генам»?
— Справа не в підприємницькій жилці — вона потрібна, швидше, щоб торгувати на базарі, — а в таланті. Бізнес — це ж таке саме мистецтво, як і живопис чи музика. Якщо ми, звісно, говоримо про бізнес з ідеєю чи місією. Але буває, що не складаються обставини, які підштовхнули б людину розпочати щось робити: або все занадто добре й комфортно, або все дуже погано й нічого не хочеться. Вона може займатися чим завгодно і мріяти про власну справу. Але мрії можуть так і залишитися мріями, якщо не станеться щось таке, що змінить пріоритети.
— Про яку професію мріяли в дитинстві?
— Змалку я хотіла бути кардіохірургом, а в підлітковому віці — художником-графіком і скульптором.
Народилася в Києві 20.12.1977 р. у сім’ї журналістів.
1994 р. — закінчила СШ №130.
1999 р. — закінчила Національний університет ім. Т. Шевченка, романо-германський факультет, за фахом перекладач із французької та англійської мов.
2000 р. — почала працювати в компанії «Чумак».
2002–2005 рр. — власні курси бізнес-англійської для банків та торговельних компаній.
2005 р. — асистент директора ТОВ «Агріко Україна».
2006–2012 — керівник Becker Underwood, маркетинг-директор ТОВ «Агріко Україна».
Від 2012-го дотепер — засновник та директор із розвитку бізнесу ТОВ «Агрітема».
2014–2016 — ЕМВА в Києво-Могилянській бізнес-школі. Отримала два дипломи: МВА та другу вищу освіту (економічну) в Києво-Могилянській Академії.
З вересня 2016 р. — керівник АГРО МВА в Києво-Могилянській бізнес-школі.
Чоловік — Гордійчук Микола Павлович, засновник та директор ТОВ «Агріко Україна».
Має трьох доньок.
Хобі — скульптура, лижі. Здобуває PPL (ліцензію приватного пілота) в Київській авіаційній школі.
— Нині Ви — успішна бізнесвумен, а от якою була Ваша перша професія і як життя привело Вас в агросферу?
— За першою освітою я філолог, перекладач із французької та англійської мов, закінчила Київський університет імені Тараса Шевченка, романо-германський факультет. Із 24 років працювала, спочатку в компанії «Чумак» перекладачем і асистентом генерального директора, Йохана Бодена, а згодом відкрила свої курси бізнес-англійської для співробітників банків і компаній, які працювали з іноземними партнерами. 30-річною вирішила спробувати свої сили в ролі офісного працівника й попросилася в компанію чоловіка, яку він саме заснував. Фірма займається імпортом, вирощуванням та продажем насіннєвої картоплі. Я почала допомагати чоловікові як його асистент і з часом узяла на себе новий напрям, який не був пов’язаний із картоплею, хоч і стосувався насіння. Це була спроба допомогти вийти на ринок України одній, невідомій на той час нашому виробникові, американській компанії Becker Underwood. Першими кроками у співпраці з компанією Becker Underwood, європейський офіс якої розташований у Тулузі, стало сприяння в пошуку потенційних клієнтів — насіннєвих заводів та укладання двомовних контрактів (ось де знадобилися мої знання англійської та французької мов).
Поступово я вивчала специфіку роботи з насінням соняшнику, кукурудзи, овочевих та зернових культур. Відкривала для себе світ полімерних барвників та протруйників для насіння, тонкощі змішування препаратів та пігментів, таємниці унікальних рецептур.
Усе це було зовсім новим для мене, тому дуже захоплювало. І я навіть частково реалізовувала свою юнацьку мрію — стати художником, бо робота з кольорами, відтінками, їхнім змішуванням була спражнім творчим процесом.
— Чи Вам давали цінну пораду, яка допомогла й допомагає в житті?
— «Очі бояться, а руки роблять», — так завжди казала моя бабуся, коли я приїжджала до неї на літні канікули й не хотіла щось робити по господарству чи на грядкахJ. Саме ці слова я завжди згадую, коли переді мною не дуже приємне, важке чи навіть непідйомне завдання. Тоді «заплющую очі» й — роблю.
Також дуже багато цінних порад мені любив давати мій чоловік. Особливо, коли я працювала під його керівництвом. З часом, коли мій проект із хобі перетворився на самостійний напрям, я вирішила заснувати окрему компанію.
— Розкажіть про Ваші перші кроки в кар’єрі. Як вони Вам далися?
— Дуже нелегко давалися на початку, бо жінку в агробізнесі сприймали досить скептично, особливо якщо вона приїздить на завод на високих підборах та говорить про якісь змішування кольорів, європейські стандарти щодо контролю пилу. Пізніше, коли я почала займатися мікробними препаратами компанії Becker Underwood (2008–2010 рр. зареєструвала інокулянти для сої HiCoat Super, HiStick) та активно пропагувати екологічні технології фіксації атмосферного азоту на противагу хімічним азотним добривам, то зіштовхнулася зі скептичним ставленням агрономів.
Закладання наукових та виробничих дослідів в інститутах, агрохолдингах та невеликих господарствах; статті з описом світових практик використання інокулянтів та технологій вирощування сої; семінари, презентації на конференціях — усе це за кілька років сприяло завоюванню довіри агрономів до мікробних препаратів, а згодом — і охопленню 30% ринку інокулянтів для сої.
Коли 2012 року хімічний концерн BASF купив компанію Becker Underwood, то йому дісталися вже освоєні ринки, правильно спозиціоновані нами інокулянти, які дуже легко продавати.
— Вашу компанію називають однією з найдинамічніших в агросекторі. Розкажіть, будь ласка, докладніше, з чого починалася діяльність. Як з’явилася компанія «Агрітема»?
— Як уже говорила, компанію «Агрітема» зареєстрували набагато пізніше, ніж я розпочала роботу над проектом просування й дистрибуції полімерних барвників та інокулянтів для насіння. «Агрітема» як така народилася 20 серпня 2012 року.
Практика продажів хімічних продуктів показує: коли дуже багато продавців одного продукту, єдина конкретна перевага — це ціна. І процес дистрибуції скочується до демпінгу.
— 11 років — термін серйозний. Якщо порівнювати роботу компанії тоді й тепер, що змінилося?
— Коли я тільки розпочинала свою співпрацю з компанією Becker Underwood у 2005 році, то ми були першими і єдиними на ринку з такими продуктами. Це були інновації, які полегшували роботу виробникам насіння, але потребували певних знань і компетенцій. Ми самі багато вчилися і вчили наших клієнтів. Займалися не просто імпортом і дистрибуцією препаратів, а й ретельною дослідницькою роботою, зануренням у бізнес-процеси клієнтів та пошуком рішень, які підходили саме їм. Звідси й наш слоган: «Найкращі рішення для насіння».
Тепер, коли ми не займаємося ексклюзивно продуктами Becker Underwood і їх продають кілька десятків дистриб’юторів, полімерні барвники та мікробні препарати перетворюються зі штучного smart-продукту на -енну позицію асортименту, яку потрібно продати. Втрачається цінність для клієнта, бо він не одержує належного супроводу.
— Наразі «Агрітема» — це своєрідне поєднання бізнесу та науки. Чи виникають проблеми спілкування бізнесу та науковців у команді? Як формували її?
— Якщо компанія хоче досягти успіхів, вона повинна робити щось одне — те, що їй вдається найкраще. Ми не наукова компанія, ми радше постачальники глобальних інновацій, наші ключові процеси — аналітика глобальних трендів у мікробіології та маркетинг. Наукою мають займатися вчені, а комерцією та маркетингом — професіонали цієї галузі. Науково-виробничу діяльність ми віддали на аутсорсинг міжнародним лідерам галузі, а роботу з локальним ринком залишили собі. Це найоптимальніша на цьому етапі модель розвитку. Якщо говорити про спілкування бізнесу та науки, то проблем не виникає взагалі, бо, на відміну від вітчизняних науковців та виробників аналогічних препаратів, представники іноземних інститутів мікробіології та виробників мікробних продуктів глибше розуміють логіку бізнесу та налаштовані на стратегічний розвиток, а не на миттєву вигоду.
Наша команда — результат спільного зростання з невеликої групи однодумців до професіоналів поки що нішового, але дуже перспективного напряму агротехнологій.
— Як сьогодні побудовано роботу Вашої команди?
— Як я вже говорила, ми підходимо до ведення бізнесу за таким принципом: усе, що можна віддати на аутсорсинг, ми віддаємо. На мій погляд, це правильна бізнес-модель, яка доцільна саме в наш час, адже дає змогу й економити, і заробляти. Якщо ми маємо компетенції в маркетингу, в пошуку інновацій, у промоушені, то робимо це дуже добре. Що ж стосується безпосередньо продажів… У нас є штат продавців, але вони працюють переважно з холдингами (ми напряму продаємо лише деяким холдингам, із якими працювали ще з часів Becker Underwood) і з дистриб’юторами. З нашим дистриб’ютором ми відразу чітко проговорюємо стратегію роботи, аби йому було цікаво з нами працювати. І це не тільки маржа. Реалізатор продукції має бути впевнений: клієнт, якого він «окучує» і в якого вкладає кошти й сили — це його клієнт, і завтра ми не працюватимемо з цим клієнтом напряму. Ми дуже чесно до цього ставимося, і в цьому — наша перевага: ми ніколи не заберемо готового клієнта в дистриб’ютора. Знову ж таки, наразі ми не маємо 50 чи 30 дистриб’юторів. Практика продажів хімічних продуктів показує: коли дуже багато продавців одного продукту, єдина конкретна перевага — це ціна. І процес дистрибуції скочується до демпінгу, до «вибивання» кращих умов продажів.
Коли «Агрітема» була заснована, ми трошечки втратили ексклюзив, і, чесно кажучи, не знали, куди податися. Думали, що окремо розвиватимемо інокулянти, а окремо (все ж таки в нас є ліцензія на продаж пестицидів) започаткуємо напрям із ХЗЗР. Але ми себе «не знайшли» в цьому бізнесі, він для нас був нецікавим, адже хімічний бізнес зрештоюі зводився до простої логістики. А «Агрітема» звикла працювати в нішовому бізнесі з топовими продуктами, які додають вартість, і знадобилося багато часу й коштів, щоб донести його до кінцевого користувача. Через це маємо всього трьох національних і двох регіональних дистриб’юторів, плюс продажі з нашого офісу. В нас є троє продавців в офісі й двоє — у регіонах, які займаються великими (національними) холдингами. У цілому в такий спосіб ми «покриваємо» всю Україну.
— Що Ваша компанія сьогодні пропонує українським аграріям?
— Сьогодні в нашому портфелі — як мікробні препарати для бобових (інокулянти і стимулятори росту), так і біологічні фунгіциди для картоплі, кукурудзи, зернових і бобових культур; для овочів і ягід, які вирощують у теплицях (сертифіковані для органічного вирощування); фосфоро- та сіркомобілізатори для багатьох польових культур; осмопротектори для фруктових дерев; антистресові препарати й ад’юванти тощо.
Безперечним лідером серед наших препаратів є АгріБактер — рідкий пре-інокулянт для сої, який є найконцентрованішим на ринку та містить два штами бактерії Bradyrhizobium elkanii, що здатні включатися у процес азотфіксації в різний час. Саме завдяки наявності цих двох штамів, які страхують один одного, інокулянт «працює» за різних умов. Наприклад, цього року на початку вегетації сої були сильні дощі й перший штам не спрацював, але пізніше, за настання сприятливіших умов, «включився» другий штам і виправив ситуацію. АгріБактер ми продаємо з екстендером, підфарбованим синім пігментом. Це зроблено свідомо, аби просто можна було візуалізувати — інокульоване насіння чи ні, адже сам препарат безбарвний.
Другий топовий препарат бренда «Агрітема» — РізоФікс, який є дуже концентрованим сухим стерильним препаратом високоефективних штамів Bradyrhizobium elkanii на основі торфу для інокуляції насіння сої та люцерни.
Крім цих двох топових препаратів, унашому портфоліо є ще препарат БіоБуст Плюс (Ліквід) канадського виробництва. Це рідкий стерильний препарат, що містить високоефективні штами Bradyrhizobium japonicum та Delftia acidovorans. Bradyrhizobium japonicum відповідає за фіксацію азоту, а Delftia acidovorans здатна окислювати фосфор у ґрунті та робити його доступнішим рослині. Завдяки такому унікальному поєднанню двох різних бактерій БіоБуст Плюс (Ліквід) працює і як азотфіксатор, і як фосфоромобілізатор, і як регулятор росту кореневої системи з антистресовими та фунгіцидними властивостями.
Наступного року ми маємо отримати реєстрацію на препарат Райс Пі компанії «Лаллеманд» (Канада). Це препарат на основі Bacillus amyloliquefaciens, яка швидко мобілізує фосфор, роблячи його доступним для рослин, чим стимулює розвиток кореневої системи. Після колонізації в ґрунті ці бактерії витісняють хвороботворні мікрорганізми з ризосфери, справляючи у такий спосіб пробіотичний ефект. Сьогодні цей препарат є бестселером компанії «Лаллеманд» у Франції, тому що там заборонено застосувувати фосфорні добрива, а Райс Пі саме й виконує функцію цих добрив. Поки що ми не визначилися із ціновою політикою щодо цього препарату в Україні. У Франції, наприклад, добриво коштує 50 євро/га, і цей препарат коштує стільки ж, адже він заміняє фосфорні добрива. В Україні ці добрива дешевші, навіть попри те, що їх завозять із-за кордону. Зрозуміло, що коштуватиме він не так як у Франції, проте його ціна має бути конкурентоспроможною і для великих підприємств, і для фермерів.
Ще у нас є така задумка — з наступного сезону АгріБактер продаватимемо в комплекті з упаковкою Райс Пі. Ці препарати сумісні, перед нанесенням на насіння їх потрібно просто змішати — і виходить не просто інокулянт, а одночасно й інокулянт, і фосфоромобілізатор, і регулятор росту з пробіотичною дією. Такого на ринку взагалі ще немає. Ми хочемо, щоб він не коштував удвічі дорожче, як інокулянт плюс. Його використовують переважно на овочах, у теплицях, він має реєстрацію органічного препарату в Європі й дуже популярний в Іспанії, Туреччині, там, де вирощують багато овочів. У нас його зареєструють для застосування на картоплі.
Ще в нас є барвники й полімери. І хоча це повністю нішевий бізнес, ми продовжуємо ними займатися. Полімерний фарбник — це необхідний елемент обробки насіння в Європі й у нас. Дуже жорсткі вимоги щодо контролю пилу, який утворюється після того, як протруйники, нанесені на насіння, починають висихати. Цей шкідливий пил вдихає людина, від нього бджоли гинуть на полях... Через це потрібна полімерна плівка, такий собі фіксатор, що запобігає обсипанню протруйника. І це настільки «розумні» препарати (буквально смарт-технології), адже ця плівочка саморозкладається і не є фітотоксичною. Вона зберігає достатній рівень вологи навколо насінини. А коли випадають опади і ґрунт достатньо вбирає вологи, вона розкладається й насіння починає проростати. Наявність фарби в полімері надає насінню гарного зовнішнього вигляду. Також барвники та полімери забезпечують швидке висихання насіння, добру плинність під час висипання з протруювачів (потокових або порційних), запобігають злипанню та сприяють легкому пакуванню в мішки й подальшому висіванню. Додаткові переваги від застосування барвників — можливість відрізняти засоби обробки, якими було протруєне насіння, забезпечення належних фітосанітарних умов під час його зберігання, транспортування та проростання, а також краща візуалізація насінини в ґрунті.
Візьмемо, наприклад, насіння соняшнику. Якщо його висіяти в чорний ґрунт — його не буде видно, бо чорне. І дуже часто виникає проблема: насіння не зійшло — починають розривати землю і не можуть його знайти. У нас же насіння фарбують у яскраві кольори — і його завжди помітно. Ми були єдиними в Україні, хто розпочав цей бізнес у країні. Ми працювали з усіма насіннєвими заводами. З іноземними — «Монсанто», «Піонер», «Сингента», «Євраліс». Ну, й з нашими, українськими. І кожен виробник насіння, кожен завод обирав свій унікальний колір, за яким його можна було ідентифікувати.
Наразі ми представляємо полімерні фарбники компаній Bayer (ексклюзивно), BASF (на правах субдистрибуції). Але з великими компаніями працювати складно, вони — дуже неповороткі, там багато бюрократії. Наприклад, ми знаємо тривалість сезону й які обсяги посівного матеріалу планують наші клієнти на наступний рік. Ми знаємо, коли їм будуть потрібні перші партії насіння, розуміємо, що вони віддразу не можуть заплатити за все. Тому перші поставки плануємо на початок вересня, до лютого потроху завозимо для кожної компанії те, що вона хотіла. Зараз же великі постачальники кажуть так: «Ви повинні на початку липня дати нам замовлення, ми привеземо наприкінці жовтня». Це при тому, що деякі насіннєві заводи вже у вересні починають працювати. Але заводи не хочуть давати нам замовлень на таких умовах, бо самі не знають своїх обсягів і товарної номенклатури. І ми втрачаємо ринок…
— Пропоновані Вашою компанією інокулянти виробляють за океаном, в Уругваї та Канаді. Чи не впливає це на їхню якість, адже де Уругвай, Канада, а де — Україна?
— Не впливає, адже одна з переваг продуктів, які ми завозимо, — це термін їхнього зберігання: півтора року — рідкого і два — сухого. Тобто якщо певну кількість ми чи наші дистриб’ютори цього сезону не продали, реалізуємо її наступного. До того ж виробничий цикл на заводах-виробниках для нашої півкулі починається в листопаді. От саме зараз для нас ферментують бактерії (залежно від об’єму — два тижні, місяць) і наприкінці року буде готовий повністю наш об’єм і рідких, і сухих препаратів. Протягом 40 днів їх доставляють до нас. І на момент, коли холдингам чи іншим підприємствам буде потрібен препарат (це десь середина лютого), він уже є в наявності в Україні. Маємо власні склади з температурним контролем (у Броварському районі під Києвом), де всю продукцію зберігають за температури 5…10°С (навіть зберігаємо препарати для своїх дистриб’юторів, у яких немає власних складів). Крім того, ми маємо хороший досвід, відчуваємо ринок, проводимо роботу з кінцевим споживачем, із дистриб’юторами щодо конкурентних препаратів — скільки хто й чого завіз, скільки лишилося. Оскільки час між розміщенням замовлення та власне постачанням препаратів на наші склади в Україні займає близько півроку, ми не маємо права на помилку. Неправильний прогноз може означати або дефіцит наших продуктів і зменшення частки ринку, або ж завеликі імпортовані обсяги, які залишаться на складах до наступного сезону.
— У чому особливість пропонованих Вашою компанією технологій і обладнання?
— Коли ми почали працювати з інокулянтами ще з компанією Becker Underwood, то зіштовхнулися з тим, що ця технологія була доволі нова. Хоча з радянських часів ми мали певні розробки: й інокулянти виробляли, й відповідній технології нас навчали. Утім, більшу ставку робили все ж таки на добрива. До того ж обладнання для внесення інокулянтів не було. Були машини для протруєння насіння, які травмували 10–20%, а іноді — й 30% посівного матеріалу. Насіння сої дуже ніжне, і для його протруєння та інокуляції потрібне спеціальне обладнання. Тож виробляючи інокулянти, стали займатися й обладнанням для їхнього нанесення. І це нормально, адже тільки так бізнес може розвиватися повноцінно. Через те ми попросили спочатку нашого тодішнього партнера, компанію Becker Underwood, розказати, з якими виробниками і з яким обладнанням вони працюють. Але не з великими заводами, такими як «Кімбрія», «Ніклас», «Петкус», які виготовляють спеціалізоване обладнання здебільшого для великих насіннєвих підприємств. І нам порекомендували канадську компанію «Грехем Сідс» — це невеличкий сімейний бізнес. У них дуже проста концепція обладнання для обробки насіння протруйниками, інокулянтами тощо. Більшість виробників пропонує обладнання, в якому основним робочим органом є шнек. В обладнанні компанії «Грехем Сідс» для обробки насіння не використовують рухомих робочих органів. Воно має аплікатор із двома сходинками, на кожній із яких встановлено форсунку, через яку подається речовина для обробки насіння. Бак для змішування — 120 л (для хімії, розчинів протруйників), а другий (30 л) — для інокулянтів. Наші препарати сумісні з хімією, але якщо їх не змішувати зайвий раз, то це краще. Насіння подається в аплікатор зверху. Далі під дією сили тяжіння воно рухається донизу, де й почергово обробляється препаратами. Під час руху насіння прокручується і повністю покривається розчином. Далі воно потрапляє в закріплений у нижній частині аплікатора мішок. Ми зробили все, аби шнек не брав участі в процесі протруювання. Хоча першу партію завозили спеціальним шнеком із подовженим крилом, де є мінімальний зазор, щоб насіння не травмувалося, але все одно це не ідеально. Через те ми перейшли на стрічкові транспортери, або норії.
Норія Фадєєва — популярна в Україні (ми до неї підвішували мішки з насінням або ж самі знаходли певні рішення для нашого клієнта). Я не скажу, що вийшло ідеально, але наші клієнти були в захваті від цих норій. В Україні таких протруювальних систем декілька десятків. Ми завозили їх для середнього й малого фермера, але близько 80% —купили холдинги. Чому? Тому що хоч у холдингу, як правило, є власний насіннєвий завод, наш протруювач ставиться на трак, газель чи пікап і легко перевозиться безпосередньо до поля, на якому планується сівба обробленим насінням. У такий спосіб і якість нанесення інокулянтів краща, і немає потреби перевозити оброблене насіння на далекі відстані. Вартість такої мобільної системи невелика — 5000 доларів, а пропускна спроможність її — від 3 до 40 т/год. Цим обладнанням можна обробляти будь-яке насіння, окрім соняшнику.
— Наскільки доступні пропоновані вами технології та продукція українським аграріям? Розкажіть про цінову політику компанії.
— Наші технології дорожчі від вітчизняних, бо вироблені на найліпших світових біозаводах та мають значно кращу якість (на жаль, наша наука поки що не може собі дозволити дороге обладнання для виробництва великих партій препаратів з однорідною якістю).Все одно вони трохи дешевше обійдуться фермеру, ніж конкурентні продукти міжнародних хімічних компаній.
— Із якими показниками спрацювала компанія 2016 року й на який результат плануєте вийти за підсумками поточного року?
— Нашими найкращими показниками в 2016 році є частка ринку нових препаратів: усього за два сезони роботи ми отримали 10% ринку за нашими новими брендами інокулянтів для сої АгріБактер, БіоБуст Плюс (Ліквід) та РізоФікс. Також — отримання реєстрацій нових препаратів: біофунгіциду Престоп і фосфоромобілізатора та фунгіциду Райс Пі. Крім того, ми уклали стратегічні угоди щодо співпраці з новими партнерами — глобальними лідерами насіннєвих технологій.
Диференціюйся або помри!" Недаремно цей відомий принцип маркетингу допоміг не одному бізнесу. Найголовніше — вірте в свою справу і робіть усе з любов’ю.
— Які напрями бізнесу Ви розвиватимете в Україні? Що в перспективі?
— Плануємо розвивати напрям насінництва бобових і розширюватимемо лінійку мікробних препаратів.
Наше майбутнє — у створенні продуктів з доданою вартістю. Із країни зі статусом постачальника с.-г. сировини ми маємо дедалі більше рухатися в напрямі виробництва готових продуктів з їхнім подальшим експортом на ринки ЄС та Азії.
— Якою, на Вашу думку, має бути роль держави в ставленні до сільськогосподарського виробника?
— Держава повинна стимулювати розвиток малого й середнього бізнесу в агрохарчовому виробництві. Наразі певні міжнародні організації та освітні заклади ініціюють розвиток кластерів — географічних осередків агрохарчового виробництва замкнутого циклу. Серед основних ініціаторів — Києво-Могилянська Бізнес Школа, в якій я маю честь очолювати спеціалізовану програму AgriFood MBA. В рамках ініціативи Develop Ukraine ми започаткували Школу розвитку кластерів, де навчаємо управлінців аграрних виробничих компаній, виробників готових продуктів харчування, а також пакувальників, перевізників, трейдерів — усіх учасників ланцюжка створення продуктів. Окрім цього, на базі бізнес-школи та за підтримки міжнародних організацій і Міністерства АПК я є автором ідеї створення платформи Ukranian Food Valley. Вона має на меті:
— посилити позиції України на світовому ринку;
— підтримувати інновації в галузі харчових технологій;
— надавати українським агрофуд-розробникам та виробникам інформацію, необхідну для створення продуктів світового рівня та виведення їх на глобальні ринки;
— створення об’єднаного джерела інформації — коаліцій довкола галузі, допомога у збиранні достовірної інформації про світові тренди та інновації в харчовій промисловості, випуск тематичних дайджестів, організація агрофуд-конференцій та інших подій, які дадуть змогу учасникам «Долини» обмінюватися інформацією, досвідом та контактами.
— Хто не працює, той не помиляється. Тому за 11 років, мабуть, були помилки і прорахунки. Як із ними справлялися?
— Звісно, помилки були і ще будуть. Це стосується і неправильно обраних стратегій, і роботи над збитковими проектами. Все це має кожен бізнес, особливо на етапі «дитинства». Найголовніше —зрозуміти, що є природні відхилення, притаманні кожному циклу розвитку компанії, а є аномальні. Останні необхідно розпізнавати і якнайшвидше усувати.
Але я вдячна кожній помилці, бо вона ставала уроком, який додавав досвіду і робив мудрішим керівником.
Ще одна життєво важлива для керівника риса — уміння спілкуватися з людьми (як із власними співробітниками, так і з клієнтами та постачальниками). Уміння чути, а не тільки слухати. Звучить банально, але воно часом рятує від катастрофи.
Також хочу відзначити особливу роль у нашому успішному плаванні бурхливими хвилями агробізнесу капітана нашого корабля — директора компанії Ніни Зилюк. Це моя рідна сестра, юрист за фахом. Ми двійнята, тому, напевно, самою долею призначені доповнювати одна одну. Її професійність, організаторський талант і стиль керівництва не раз виручали нас у скрутних ситуаціях, допомагали уникнути помилок.
— Які проблеми Вас турбують найбільше?
— Якщо говорити про український бізнес — то це низька культура спілкування, що є причиною 99% проблем. Керівники не вміють чітко комунікувати завдання своїй команді, тут починаються «гадання»: хто й що мав на увазі. Далі непорозуміння нашаровуються, як снігова куля. У результаті — відсутність узгодженої праці й незадоволення клієнтів.
— Розкрийте нашим читачам секрет, завдяки чому протягом десятиліття вдається вирішувати найприкріші проблеми без негативних наслідків для компанії?
— Ми просто чесно виконуємо свою роботу. Чесно й наполегливо рухаємося до нашої мрії, заявленої у місії компанії: адаптуючи унікальні біорішення до ваших умов, ми робимо нашу землю родючішою, а вирощувані вами культури — екологічно чистішими. Ми віримо, ми знаємо, ми можемо змінювати нашу землю разом!
О. Єрмоленко,
o.yermolenko@univest-media.com