Спецможливості
Технології

Аеропоніка: рай для рослин

27.04.2018
21538
Аеропоніка: рай для рослин фото, ілюстрація
Аеропоніка - це процес вирощування рослин у повітряному середовищі без використання грунту і субстратів, при якому поживні речовини доставляються до коріння у вигляді аерозолю. За цього методу рослина висаджується в мінеральну вату. Метод не вимагає великої площі, виключає появу бур'янів, а головне - це екологічно чиста продукція, в якій немає нітратів і пестицидів.
 
За аеропонної технології йде велика економія води, добрив, мінімізуються ризики втрати врожаю. Вона дає змогу займатися вирощуванням продукції цілий рік. Скорочується період вегетації, тому можна отримувати від 4 (огірки, помідори) до 12-14 (салат, зелень) врожаїв на рік.
 
Вертикальний спосіб вирощування економить площу, таким чином, під теплицю підійдуть будь-які приміщення, навіть підвали і склади. Можна створювати заглиблені теплиці, які будуються вглиб на 3 метри в землю, що в рази економить кошти на підігріві й охолодженні.
 
Ми поспілкувалися з двома компаніями, які розвивають напрямок аеропоніки в Україні, і дізналися деякі тонкощі цього бізнесу.
 
Перша з них - Green Garden Group - напевно, на сьогодні єдина компанія, яка вирощує салат аеропонним методом в промислових масштабах, а друга - Cybergrow, - технологічна компанія, яка надає обладнання для вирощування за аеропонною технологією, а також займається таким перспективним напрямком аеропонного бізнесу , як вертикальне озеленення.

 

Вадим Цируль, власник компанії Green Garden Group, поділився досвідом вирощування салату в промислових масштабах:

 

Вадим, як виникла ідея організувати теплицю на аеропоніці?

 

Починали все як експеримент, потім зрозуміли, що у нас виходить, і почали рухатися далі. Я багато читав на цю тему, збирав інформацію, відвідував теплиці в Європі і був здивований низьким рівнем їх технологізації. Можна сказати, що там кам'яний вік. Більш просунуті голландські компанії, але вони більше працюють методом гідропоніки. Звичайно, в Європі є й високотехнологічні підприємства, але говорити, що все її сільське господарство комп'ютеризовано, буде неправильно. В усякому разі, це стосується салату, в вирощуванні якого вони не є лідерами за передовими технологіями. Високий рівень демонструють тільки Англія і США.

В Україні також немає культури споживання салатів, тому ринок абсолютно вільний. На сьогодні в країні не більше 5 підприємств цілий рік вирощують зелень. У процентному співвідношенні це не більше 15% ринку. Решту Україна поки імпортує.

Вирощувати салати методом аеропоніки ми почали більше двох років тому, в лютому 2016-го. На даний момент у нас дві теплиці, які вже повністю окупили себе. Будівництво однієї теплиці обходиться в близько $ 150 тис. Зараз ми готуємо третю теплицю і плануємо побудувати ще дві.
 
Ми також займаємося будівництвом тепличних комплексів за методом аеропоніки на умовах франчайзингу. Один такий комплекс вже побудований і запущений у Нових Петрівцях. Цього року плануємо побудувати за франшизою ще два комплекси.
 
Поки розвиваємося в Київській області і плануємо розширюватися на Одеський регіон, який цікавий активним розвитком туризму, і, відповідно, підвищеним попитом на зелень.

 

В чому особливість технології вирощування салатів аеропонним методом?

 

Перша стадія вирощування салату аеропонним методом - це вирощування на столі. Мінеральну вату ми ріжемо на кубики 3х3 см, викладаємо їх на столи і починаємо посів. Поки рослина знаходиться на столі, а це від 3 до 10 днів, ми його підгодовуємо концентрованим органічним розчином, в якому є всі мікро- й макроелементи, необхідні для нормального розвитку рослини.
 
Коли рослини пускають коріння, вони вже готові до посадки в стаканчик і вміщенню в трубу. У трубі є форсунки, через які аерозоль подаэться до коренів. Завдяки такому аеропонному розміщення корінці рослини постійно знаходяться в повітрі і збагачуються киснем. Полив аерозольним крапельним методом вмикається через кожну годину і триває протягом 60 секунд. Таким чином, рослина постійно знаходиться в кисневому середовищі, завдяки чому значно швидше росте і не набирає зайвих домішок.
 
Коли рослину пересаджуємо в труби, концентрацію поживних речовин дещо збільшуємо. Використовуємо тільки органічні речовини.
 
Ріст на аеропоніці відбувається дуже швидко, прямо на очах. На вирощування салату потрібно тільки 30-35 днів, а влітку навіть менше — 20–25.

 

Як здійснюється полив? Скільки води йде?

 

Вода набирається і кілька днів відстоюється в трьох бочках по 3000 літрів кожна. Після цього в бочках готується розчин. Добрива ми мішаємо великими партіями по 10 літрів на 3000 літрів води. Після цього розчин подається в бочки, які знаходяться в теплицях. Уже з цих бочок через труби йде підживлення всіх рослин. Зверніть увагу - це дренажні труби: ми зробили полив, вода стекла і повернулася назад у бочку. Завдяки цьому на два тижні нам вистачає всього одного кубометра води. Це набагато економніше, ніж звичайний полив. Температура води знаходиться в межах 20°С.

У нас є своя лабораторія, і щоранку ми беремо аналізи води, дивимося, як змінилася концентрація солей, і коригуємо розчин.

 

Чи досвічуєте ви рослини?

 

Та, у зимовий період йде досвічування, користуємося світлодіодними лампами, вони автоматично вмикаються і вимикаються.

 

Які добрива ви використовуєте?

 

Ми використовуємо тільки органічні добрива. Дуже відповідально підходимо до їх вибору, не економимо на цьому, самі змішуємо розчин. Неякісні добрива можуть забити форсунки через те, що якась сіль не розчинилася, а таких форсунок тільки в одній теплиці дві тисячі, так що їх очищення - дуже трудомісткий процес.
 

Як розташовуються рослини в трубі, яка кількість поміщається на квадратному метрі? Яка врожайність за цикл вирощування?

 

У нас дві теплиці кожна по 480 м2. В одній теплиці методом горизонтальної аеропоніки вирощуємо салати і зелень, в іншій у вертикальних аеропонних трубах ростуть рукола і базилік.

 
Теплиця для салату ділиться на дві частини: перша зона 50 м2 для пророщування насіння, і друга зона 430 м2 для вирощування пророслого салату.
 
У першій зоні розташовані чотири столи розміром 1х2 м, кожен з яких має 1800 посадочних місць.
 
У другій зоні для посадки салату розташовані 432 горизонтальні аеропонні труби, кожна з яких має 36 отворів. Таким чином, всього 15550 отворів. В один отвір висівають дві насінини салату. Кожна клітинка виробляє 120-160 г готової продукції.

Таким чином, урожай салату складе: 432 (труби) х 36 (отвори, посадочних місць) = 15550 (отворів) х 140 г (середня вага салату в отворі) = 2177 кг.

Отвори в трубі розташовані таким чином, щоб салат нормально розростався, щоб йому було достатньо місця, відбувалася циркуляція повітря і салати не заважали один одному. Салат ми садимо в горизонтальні труби, оскільки в них менше отворів і рослини більш комфортно себе почувають, а з вертикальних труб вони під власною вагою випадають.
 
У другій теплиці ми вертикальним методом вирощуємо фіолетовий і зелений базилік і руколу. Теплиця також розбита на дві частини: перша зона для пророщування насіння займає 120 м2, друга зона для вирощування пророслих рослин має 360 м2.
 
У першій зоні розташовані 15 столів розміром 1х2м, кожен з яких має 1800 посадочних місць.
 
У другій зоні розташовані 432 вертикальні аеропонні труби, в кожній з яких по 70 отворів. Всього 30240 отворів. Якщо розраховувати урожай рукколи, то в один отвір висівається 20-30 насіння руколи. Тривалість сезону від посадки руколи і до її дозрівання, в залежності від періоду часу року, становить від 35 до 45 календарних днів. Кожне отвір виробляє 70-100 г готової продукції.
 
Таким чином, урожай рукколи складе: 432 (труби) х 70 (комірок, посадочних місць) = 30240 (отворів) х 80 г (середня вага руколи в отворі) = 2410 кг.
 
Базиліку в один отвір висівається 5-9 насінин. Тривалість сезону від посадки і до його дозрівання, в залежності від періоду часу року, становить від 30 до 40 календарних днів. Кожен отвір виробляє 25-40 г готової продукції.
 
Урожай складе: 432 (труби) х 70 (отворів, посадочних місць) = 30240 (отворів) х 30 г (середня вага базиліка в отворі) = 910 кг.

 

Які салати ви вирощуєте?

 

Ми вирощуємо такі салати, як Лолло Росса, Лолло Бйонда, два види Ромена - червоний і зелений, салат Фрізе. У нас є і такі сорти, як Гоген і Бостон. Почали вирощувати ендивій дуболистий. Робимо мікси-тріо, куди входять дуболистий салат, Лолло Росса і Лолло Бйонда. «На ура» розлітаються і так звані вітамінні набори, які ми формуємо з кропу, петрушки, базиліку і шпинату.
 
Ми постійно експериментуємо, пробуємо різні варіанти вирощування. Наприклад, в одному горщику ростимо три салати - Лолло Росса, Лолло Бйонда і дуболистий. В якості експерименту вирощуємо розмарин, полуницю, малину, ожину. На подив, один кущик полуниці плодоносить круглий рік.

Зелень продаємо з мінеральною ватою, завдяки чому вона довго зберігається в свіжому вигляді і не втрачає своїх корисних властивостей. Також пробуємо, і досить вдало, вирощувати ожину і малину. Ми посадили маленькі пагони цих рослин, і вже через 2 місяці вони зросли в дорослі кущі. Зараз їм вже рік. Так само, як і полуниця, вони цвітуть і плодоносять безперервно. Буває, два тижні відпочивають, а потім знову дають урожай. Якщо чесно, це дуже дивує.

Як експеримент вирощуємо помідори, баклажани, цукіні, які також дають хороший урожай. Таким чином, на аеропоніці можна вирощувати що завгодно.

 

 

Олександр Кандул і Сергій Прибура, співзасновники компанії Cybergrow, розповіли про те, як компанія допомагає клієнтам організувати бізнес на аеропоніці, які врожаї можуть давати помідори і огірки, а також чому напрямок вертикального аеропонного озеленення є перспективним і запитаним в Україні.

 

Александр Кандул на фоне "зеленой стены"Кілька слів про вашу фірму, скільки років займаєтесь аеропонікою?

 

Наша діяльність почалася з експерименту, з хобі, яке швидко переросло в комерційний проект. З 2009 року ми випробовуємо різні культури - від декоративних для вертикального озеленення, таких як ліани, банани, пальми, до сільськогосподарських культур: гострі і солодкі перці, низькорослі і високорослі томати, огірки, кабачки. Наше завдання - допомогти максимальній кількості аграріїв, тепличників організувати ефективне вирощування.

 

Яку врожайність можуть давати помідори й огірки аеропонним методом вирощування?

 

Урожайність томатів, при роботі кваліфікованого технолога, може скласти близько 6 кг з куща за один цикл вирощування, який становить приблизно 80 днів. На 1 м2 росте 6 кущів - виходить 36 кг/м2 за цикл. Таких циклів 4 на рік, значить за рік з метра квадратного ми можемо отримати 144 кг томатів.

Урожайність огірка в цих же умовах може скласти близько 4-5 кг з куща за цикл вирощування, який триває 65-68 днів. 6 кущів/м2, 5 циклів на рік - виходить 150 кг/м2 за рік.
 
Щоб ще більше прискорити технологію вирощування методом аеропоніки, можна вирощувати рослину не з насіння, а з пагона. Ми так робили з томатами. Пасинок відрізаємо і вкорінюємо в мінеральній ваті, таким чином, ми енономимо близько місяця.
 
Методом аеропоніки можна вирощувати багато рослин. Але для того, щоб відпрацювати технологію певної культури, необхідно "обкатати" на ній не один цикл. Для того, щоб зрозуміти, скільки циклів рослина може дати на рік методом аеропоніки, необхідно рік її вирощувати. Скільки кілограмів з квадратного метра можна отримати, може показати тільки дослідження. У нас, наприклад, запитують, а чи є можливість виростити ту чи іншу культуру? Ми відповідаємо: є можливість вирощувати майже всі, питання в тому, наскільки в цьому є попит.

 

Розкажіть про напрямок вертикального озеленення.

 

Для нашої країни питання свіжого повітря, може, не так гостро стоїть, але в жарких країнах, де всі перебувають у кондиціонованих приміщеннях, свіжого повітря катастрофічно не вистачає. В такому випадку хорошим рішенням може стати установка на даху цього будинку аеропонної теплиці, в якій виробляється кисень, і потім подається в приміщення. Аеропонна теплиця, на відміну від звичайних грунтових, не збільшує вагу будівлі, тому такі рішення стають все більш запитані.

В країнах, у яких, на жаль, немає такої розкоші, як клімат України, але є гроші, є наші потенційні клієнти, які вже замовляють і готові замовляти вертикальні зелені установки.

Крім того, вертикальне озеленення може бути рішенням для людини-астматика. Він може замовити вертикальну зелену стіну розміром 2,5х4 метри з рослинами, які проганяють через себе те повітря, яке знаходиться в цьому приміщенні, і людина буде відчувати себе набагато краще. Таке вертикальне озеленення за рахунок легкості можна пропонувати навіть на яхтах. Тому в напрямку вертикального озеленення ми бачимо великі можливості для зростання і розвитку.
 
Кисень і вода - це невідновні ресурси, тому ніша чистого повітря буде все впевненіше заходити на ринок. Дихати свіжим повітрям і їсти екологічні продукти - життєво необхідно, це те, що може дати метод аеропоніки.

 

Надія Лядецька, n.liadetska@univest-media.com

проращивание салатавот в таких минераловатных "кубиках" проращивают салатемкости для воды и питательного растворакотелпомидорысладкий перецмалина

Ключові слова: аэропоника

<

Інтерв'ю
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее
Валентина Болоховська, лауреат Державної премі України в галузі науки й техніки, один із засновників "БТУ-Центр"
«БТУ-Центр» — один із найвідоміших в Ук­раїні вітчиз­ня­них ви­роб­ників біологічних про­дук­тів для сільсько­го гос­по­дар­ст­ва. Ком­панія пра­цює з 1999 ро­ку, й звідтоді на ри­нок ви­ве­де­но чи