Спецможливості
Новини

З’явився новий сорт червоного волоського горіха

20.08.2022
858
З’явився новий сорт червоного волоського горіха фото, ілюстрація

Молдовський селекціонер зареєстрував у Румунії сорт червоного волоського горіха «Рубін». Сорт цікавий він тим, що шкірка ядра плода забарвлена у приємний відтінок червоного кольору.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Дикорослі дерева з такими плодами, які, мабуть, з'явилися в результаті природної селекції, виявив румунський фермер. Через нього саджанці горіха з такою цікавою властивістю потрапили до Республіки Молдова і були щеплені та доопрацьовані одним із молдавських розсадників до стадії, коли сорт може бути стабільним і представляти комерційний інтерес. Сорт «Рубін» зараз перебуває у процесі офіційної реєстрації й у Республіці Молдова.

Селекціонер, який окультурив цей сорт горіха і назвав «Рубін», визнає, що він, звичайно, не зможе похитнути комерційні позиції, наприклад, сорту «Чандлер» навіть на регіональному ринку Республіки Молдова та Румунії.

Він не зрівняється з ним і йому подібними сортами з погляду продуктивності і не відрізняється унікальними характеристиками щодо калібру, органолептичних властивостей тощо. Тим не менш, особливе забарвлення ядер виводить «Рубін» у розряд цікавих нішевих продуктів, здатних зацікавити кондитерську індустрію, HoReCa і т.п.

Варто також зазначити, що у Молдові горіхівництво, у певному сенсі, не переросло стадію модного хобі. У країні все ще багато аграріїв-«латифундистів», які прагнуть придбати горіхові сади як «елемент фірмового стилю», статус і т.п. З такої точки зору волоський горіх із ядром червоного кольору – це ще й претензія на «клубність».

Інтерв'ю
Щороку дистриб’юторам українського аграрного ринку стає дедалі важче працювати. Вони вимушені переглядати своє ставлення до процесу дистриб’юції, трансформуватися із просто продавців матеріально-технічних цінностей (МТЦ) у постачальників... Подробнее
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України
Ідея спалювати в котлах ТЕЦ солому ще в 80-х здалася б смішною. Однак зараз учені бачать не тільки можливість замінити ним, кукурудзяним і соняшним бадиллям дві третини газу, але й доводять, що тепло

1
0