Спецможливості
Новини

Зерно є, експорту бути!

02.07.2012
747
Зерно є, експорту  бути! фото, ілюстрація

Україна - один із найбільших у світі експортерів зерна. Підтвердженням досягнень України в світовій торгівлі зерном є започаткування торгів Причорноморською пшеницею на найбільшій у світі сільськогосподарській біржі світу - Chicago Board of Trade, яка входить у групу CME Group.

Україна - один із найбільших у світі експортерів зерна. Підтвердженням досягнень України в світовій торгівлі зерном є започаткування торгів Причорноморською пшеницею на найбільшій у світі сільськогосподарській біржі світу - Chicago Board of Trade, яка входить у групу CME Group.

Ю. Михайлов
propozitsiya@univest-media.com

Протягом останніх 10-15 років в Україні швидкими темпами розвивалася інфраструктура експорту, в тому числі порти та експортні термінали.
В єдиному на вітчизняних теренах порту, що не замерзає взимку, - Севастополі - понад 15 років працює одна з компаній, що розвиваються найдинамічнішими темпами. Це стивідорна компанія «Авліта», через зерновий термінал якої проходить кожна десята тонна зерна, що експортується.
Гостем цього номера «Пропозиції» є генеральний директор ЗАТ «Стивідорна компанія "Авліта"» Сергій Посохов.

«Пропозиція»: Сергію Валентиновичу, познайомте наших читачів із компанією «Авліта».
С. П.: Компанія «Авліта» створена у 1995 р. на базі виробничих потужностей північного майданчика Севастопольського морського заводу. Протягом свого існування інвестиції в підприємство перевищили 100 млн дол. США.
Компанія «Авліта» має в Севастопольській бухті два причали загальною довжиною 500 м, перевалювання вантажів через які сягає 4,5 млн т/рік. Зерновий термінал має місткість 170 тис. т одночасного зберігання у 15 ємностях: десять «банок» по 10 тис. т і 5 «банок» по 14 тис. т. Потужність перевалювання зерна - 3 млн т/рік, тобто 10% загальної потужності України щодо експорту зерна. Зерновий термінал компанії «Авліта» може щодобово приймати 220 залізничних вагонів і 300 автомобілів.
Складність рельєфу (перепад висот між причалом та залізничною станцією «Макензієві гори» - 100 м) накладає обмеження на напрям перевалювання - переважно експорт - через відсутність потужних тепловозів, які могли б швидко витягати великі обсяги вантажів на таку висоту.
На сьогодні наше першочергове завдання полягає в розширенні майданчиків приймання вантажів на березі та подовженні на 280 м причалу для можливості одночасного завантаження двох суден.
Швидкість завантаження судна - до 2 тис. т/год. Ми можемо завантажувати судна місткістю 65-70 тис. т за їхнього рівня осадки - 14,4 м.
Відмінність нашого портового зернового терміналу від інших полягає в тому, що ми зерно не доробляємо (не сушимо і не очищуємо). Ємності зі зберігання зерна негерметичні, тому його не можна в них довго зберігати.

«Пропозиція»: Як вплинули на роботу компанії обмеження щодо експорту зерна в 2010/2011 маркетинговому році?
С.П.: Безумовно, будь-які обмеження експорту для стивідорних компаній несуть тільки негативні наслідки, оскільки головний показник для нас - обсяг опрацьованого вантажу. У періоди роботи без форс-мажору (квоти), наприклад в 2008, 2009 роках, частка зернових у загальному обсязі становила 60%, а в умовах дії обмежень - в 2010-2011 рр. - тільки 27-28%. В минулому році нам, як і іншим стивідорним компаніям, через введених державою обмежень на експорт (Постанова КМУ № 938 від 04.10.2010 р.), довелося зіткнутися з вичікувальною позицією зернотрейдерів. Протягом першого півріччя вони вважали за краще не експортувати зерно, але після скасування квот, протягом липня-грудня 2011 р., обсяг перевалки зернових на експорт через «Авліта» значно виріс. Це говорить як про потенціал ринку, так і потенціал «Авліти». Всього за минулий рік на глибоководному причалі № 21 опрацьовано 44 зернових судна, на які завантажено понад 1 млн т зерна, що на 6% більше, ніж у 2010 р.
Для компенсації втрат ми вжили заходів щодо збільшення обсягів перевалювання іншого основного для нас виду вантажу - металопродукції, розширили асортимент: окрім традиційних слябів і квадратної заготовки, почали перевалювати плаский лист. Тому, незважаючи на дії квот і мит на експорт зерна, ми перевалили 3,6 млн т генеральних і сипких вантажів, з них зернових - 1 млн 35 тис. т. За підсумками 2011 р., ми перебуваємо в трійці лідерів з перевалювання металопродукції і займаємо п'яту позицію із зернових в експорті через порти України.

«Пропозиція»: Причал компанії «Авліта» розташований посередині між базами Чорноморського флоту Росії та Чорноморського флоту України. Чи на заважає таке його місцезнаходження роботі компанії «Авліта», наприклад, у разі проведення військових навчань, маневрів тощо?
С.П.: Незважаючи на те, що виробнича територія стивідорної компанії «Авліта» безпосередньо прилягає до місць дислокації кораблів Чорноморського флоту Росії і Військово-морських сил України, проблем один для одного ми не створюємо. Проект подовження причалу, який ми невдовзі почнемо реалізовувати, також не призведе до виникнення будь-яких суперечностей, пов'язаних з діяльністю обох військових флотів і комерційною діяльністю підприємств, розташованих в Севастопольській бухті.

«Пропозиція»: Чи існує можливість перевалювання вантажів, першою чергою, з судна на судно (можливо, в перспективі)?
С.П.: Потужності нашої компанії дають змогу перевалювати вантажі з усіх видів транспорту на морський. У прямому варіанті: «судно - судно», перевалювання ні металопродукції, ні зерна ми не здійснюємо. Для зерна це передбачає грейферні розвантаження і завантаження.
«Пропозиція»: А у перспективі?
С.П.: Ми маємо можливість завантажувати судна зерном безпосередньо суден типу «Волга-Дон» (річка-море), що приходять у режимі каботажу, із застосуванням двох мобільних пневморозвантажувачів CHRISTIANSON. Це якісне американське обладнання, встановлене у нас на причалі № 22. Загальна продуктивність двох пристроїв - 600 т/год.
Ми мали практику завантаження суден зерном в такому режимі в 2009 р. У 2012 р. ми відпрацювали такий самий варіант розвантаження та навантаження зерна на судно з однієї великою вітчизняною зерновою компанією.

«Пропозиція»: Які компанії мають можливість користуватися послугами компанії «Авліта»?
С.П.: Наша компанія відкрита для всіх клієнтів, які зацікавлені реалізувати в своїх бізнес-проектах наші перевантажувальні потужності, логістичні переваги регіону, а також незамерзання Севастопольської бухти. Сьогодні, наприклад, нашими клієнтами є відомі зернотрейдери, такі як: «Хлібінвестбуд», Cargill, Louis Dreyfus, ACTI, East Grains (Clariti), Noble, ULF. З перевалювання металу ми працюємо з Індустріальним Союзом Донбасу і «Метінвестом», в активному діалозі - з іншими учасниками ринку.

<

Інтерв'ю
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее
Високий рівень технічного, технологічного та електронного оснащення зернозбиральних комбайнів TRION від компанії CLAAS дає змогу показувати вищі результати продуктивності порівняно навіть із потужнішими машинами конкурентів. Нова генерація... Подробнее