Спецможливості
Агрохімія

Захист ріпаку з осені

09.08.2021
5796
Захист ріпаку з осені фото, ілюстрація

Ріпак — цінна продовольча культура, яка з кожним роком набуває все більшої популярності. Озимий ріпак сьогодні є економічно привабливою культурою для аграріїв. Площі щороку зростають, попри певні ускладнення технології вирощування у зв’язку зі зміною кліматичних умов останніми роками.

 

 

 

 

 

 

 

 

Рослина ріпаку готова до першого внсення рістрегулятораРіпак відомий ще за чотири тисячоліття до нашої ери. Одні дослідники вважають його батьківщиною Європу, зокрема її північно-західні прибережні райони (приморські землі Швеції, Нідерландів і Великої Британії), інші — Середземномор’я. На користь останнього побічно говорить той факт, що культура ріпаку з найвіддаленіших часів була якнайбільше поширена в Азії, точніше — в Індії, куди вона, швидше за все, проникла з Середземномор’я. До середини XIX ст. ріпак разом з іншими олійними хрестоцвітими був в Європі досить поширеною культурою. В Україну ця культура потрапила в ХVІ ст.

Ріпак має певні періоди під час вегетації, коли він найуразливіший до стресових факторів і потребує особливої уваги. Знаючи про ці періоди, завжди можна прорахувати можливі ризики для культури й уникнути значних втрат урожаю.

Отже, найперше завдання восени — отримати рівномірні сходи та досягти доброго входження культури в зиму. Оптимальні строки сівби та густота посіву, правильний обробіток ґрунту — важливі умови отримання високого врожаю ріпаку, який залежить швидше від типу ґрунтів і запасів вологи у них, а також від оптимального живлення рослин культури.

Дія гербіциду Міура на 14-й день після внесенняДруге, не менш важливе, завдання — це боротьба з бур’янами. Під час осінньої вегетації ріпаку край необхідно забезпечити чистоту посівів та усунути конкуренцію за елементи живлення й вологу з боку бур’янів. Найефективнішим методом буде застосування ґрунтового гербіциду Транш Супер (метазахлор, 333 г/л + квінмерак, 83 г/л) у нормі 1,75–2,5 л/га, який контролює основні однорічні дводольні та злакові бур’яни, та має широке вікно застосування — після сівби до 2-х справжніх листків ріпаку, що дає можливість застосувати препарат за оптимальної вологості ґрунту для максимального захисту від бур’янів.

Найчастіше попередником для озимого ріпаку є озима пшениця, тому після появи сходів культури спостерігатиметься розвиток падалиці (озимої пшениці), що, своєю чергою, буде призводити до сильного пригнічення рослин ріпаку. Саме тому в такий важливий момент особливу увагу слід приділити контролю цієї падалиці в посівах ріпаку. За її появи необхідно обробити посіви грамініцидом Міура (хізалофоп-П-етил, 125  г/л) нормою 1,0 л/га. Найкраще та найефективніше проводити обробку, коли рослини падалиці пшениці матимуть 2–4 листки. Важливо не допускати, щоб падалиця пшениці переросла і ввійшла у фазу кущення, адже це спровокує пригнічення озимого ріпаку та потребуватиме збільшення норми витрати препарату.

Ефективність гербіциду Міура на 25-й день після внесенняТретім важливим завданням є забезпечення успішних перезимівлі й відновлення весняної вегетації і, відповідно, подальшого росту й розвитку рослин. Для цього ріпакові потрібно сформувати міцну кореневу систему та мати розвинену кореневу шийку. Досягти цього допоможе вчасне застосування фунгіцидів із рістретардантними властивостями, що не допустить переростання культури.

Вносять їх двічі-тричі за осінь, а подекуди й частіше, залежно від термінів сівби. Краще посіяти ріпак досить рано, на початку серпня чи навіть наприкінці липня, відразу після збирання попередника, що дасть змогу «застати» вологу та закласти насіння у вологий ґрунт, а потім уже не допустити переростання культури кількаразовим внесенням ретардантів. Перше внесення рістрегулятору потрібно проводити у фазі 4–5 листків ріпаку препаратами Колосаль (тебуконазол, 250 г/л) або Іріда (тебуконазол, 200 г/л + метконазол, 50 г/л) у нормі 0,5–0,6 л/га (орієнтовно, 0,1–0,15 л/га препарату на листок), звертаючи увагу на кореневу шийку (її об’єм та висоту), погодні умови (температуру, забезпечення вологою), зовнішній стан культури та рівень мінерального живлення (на рослинах не повинно бути ознак дефіциту поживних елементів).

Правильно закладений фундамент під озимий ріпак восени — це фундамент отримання високого врожаю! Доведено, що після застосування ретардантів у рослинах ріпаку починають відбуватися певні зміни. Рослини уповільнюють ріст надземної частини, завдяки чому формується компактна розетка з невеликих, але міцних листків, у яких, своєю чергою, краще перерозподіляються пластичні речовини, інтенсивніше формуються структурні елементи, які визначають майбутній урожай. Коренева система перетворюється з яскраво вираженої стрижневої на комбіновану, з великою кількістю коренів другого-третього порядків і великою кількістю кореневих волосків. Коренева шийка потовщується і практично не виступає над поверхнею ґрунту, в надземній точці росту провокується закладання додаткових плодоносних стебел. Завдяки цьому стимулюються процеси росту й розвитку кореневої системи та накопичення поживних речовин у коренях, що сприяє покращенню холодостійкості рослин і ранньому початку відновлення вегетації культури навесні.

Друге внесення рістрегулятору слід проводити у фазі 7–8 листків культури, норма препарату Іріда — 0,8–1,0 л/га, обов’язково звертаючи увагу на кореневу шийку (її об’єм та висоту), погодні умови (температуру, забезпечення вологою), зовнішній стан культури та рівень мінерального живлення.

Рістрегулююча дія фунгіциду ІрідаЧетвертим важливим завданням у вирощуванні озимого ріпаку є захист від шкідників. Не контролюючи шкідників на ріпаку можна недоотримати від 30 до 50% урожаю. Є шкідники, які починають завдавати шкоди ріпаку від самого початку його росту й розвитку — це хрестоцвіті блішки, які пошкоджують сім’ядолі. Дещо пізніше до них «приєднуються» ріпаковий пильщик, личинки якого грубо об’їдають і скелетують листя ріпаку, та ріпаковий прихованохоботник, личинки якого суттєво пошкоджують стебла рослин культури. Проти цих злісних шкідників потрібно використовувати контактно-системні препарати, такі як Борей (лямбда-цигалотрин, 50 г/га + імідаклоприд, 150 г/л) нормою 0,12–0,14 л/га або Борей Нео (альфа-циперметрин, 125 г/л + імідаклоприд, 100 г/л + клотіанідин, 50 г/л), що забезпечить тривалий надійний захист посівів озимого ріпаку.

Правильно закладений фундамент під  озимий ріпак восени — це фундамент отримання високого врожаю!

З нами рости легше!

 

Андрій Суханюк, менеджер відділу маркетингу, Західний регіон, компанія «Август-Україна»

<

Інтерв'ю
Тарас Кутовий, міністр аграрної політики та продовольства України
Міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий визначив органічний напрямок як один із головних у роботі Мінагрополітики на цей рік. "Це одне з питань, яке мене особисто хвилює і за яке
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее