Спецможливості
Агробізнес

Як зекономити та не припуститися фатальних помилок під час придбання зерносушильного обладнання

13.09.2023
1413
Як зекономити та не припуститися фатальних помилок під час придбання зерносушильного обладнання фото, ілюстрація

Наявність красивого функціонального зерносушильного комплексу на території агропідприємства — це кропітка праця десятків, а то й сотень людей, які взяли безпосередню участь у його створенні та будівництві. На жаль, не завжди цю роботу всі помічають і цінують, і потенційні користувачі, які планують придбати та встановити зерносушильне обладнання на власному підприємстві, доволі рідко звертають увагу на конструкційно-технологічні нюанси. Як результат — придбання невідповідного обладнання, низька якість виконаних робіт із будівництва та монтажу, часті ремонти тощо.

Перед тим, як придбати обладнання, кожен, звісно у міру своїх можливостей, аналізує наявні на ринку пропозиції, оцінює його роботу на працюючих об’єктах, за відгуками колег-фермерів, які вже мають таке обладнання. Це правильний підхід, але, все ж таки, є певні твердження, які на сьогодні застаріли й втратили свою актуальність і можуть спрямувати нового потенційного покупця хибним шляхом.

Говорять «імпортне краще за вітчизняне», але…

Частково у цьому твердженні є зерно правди. Адже з часів СРСР вітчизняне машинобудування, особливо заводи-флагмани, занепало. Але сьогодні машинобудівна галузь успішно перейшла у формат малих та середніх підприємств. У багатьох сферах вони не лише успішно конкурують з імпортом, а й одержують заслужене визнання за кордоном. І з року в рік це визнання все вагоміше. Адже наполеглива праця український виробників, якість обладнання, його унікальність, доступний сервіс вже працюють на них.

Крім того, обладнання від українського виробника, порівняне за якістю з імпортним, завжди буде дешевшим. Адже вартість праці в Україні значно нижча, порівняно зі європейськими країнами, є чимала економія на логістиці, митних витратах, утриманні представництв, оподаткуванні, маркетингу тощо.

Також не слід забувати про обслуговування обладнання (яким би воно не було надійними та сучасним), бо воно потребує постійної уваги спеціалістів. І тут беззаперечна перевага на боці місцевого, вітчизняного виробника. Адже йому простіше надавати терміновий сервіс та ремонт. Довго шукати спеціаліста або чекати місяцями імпортну запчастину не доводиться.

Втім, обираючи вітчизняного виробника, також слід бути обережним. Досить багато підприємств просто копіюють обладнання відомих виробників, переносячи на власне обладнання їхні недоліки, наступаючи таким чином, як кажуть у народі, на ті самі граблі. Слід розуміти, що іноземні виробники лише чули про умови роботи в Україні і їхнє обладнання ніколи не покаже таких же результатів, як на батьківщині виробництва, бо воно не створене спеціально для цього ринку. Розробки українських виробників пристосованіші до успішної роботи у наших природно-кліматичних зонах, вони враховують нашу ментальність, мають кращу продуктивність та економічність. І прикладів цього багато.

«Перший зерносушильний комплекс (ЗСК) ми придбали у провідного європейського виробника. В процесі роботи з’ясувалося, що цей ЗСК «видає» лише половину від заявленої продуктивності. Пізніше виявилося, що це обладнання розроблено для сушіння рису і не призначено для роботи в умовах високого зволоження та морозів, тобто в нашій природній зоні, коли йде масове сушіння кукурудзи (аж ніяк не рису!). Врешті-решт ми повністю відмовилися від цього обладнання і створили власну лінійку як теплогенераторів, так і шахтних зерносушарок, які відповідають нашим вимогам.

Сьогодні головною нашою відмінністю від інших виробників є те, що ми розроб­ляємо обладнання з урахуванням кліматичних, економічних та управлінських реалій України. І, будучи водночас великим оператором з надання послуг сушіння зерна і виробником елеваторного обладнання, ми, по суті, «в одному човні» з аграріями та є їхніми колегами. Працюючи на обладнанні, яке самі виготовляємо, ми щороку вносимо конструктивні та технологічні зміни в нього, спираючись на власний досвід. Усі нововведення спочатку випробовуємо в інтенсивному режимі комерційного сушіння і лише потім «пускаємо» в серію та пропонуємо аграріям», — говорить Євген Романов, керівник ТОВ «Новий Елеватор».

Євген Романов

На словах — «все воно однакове, куплю дешевше», але…

Доволі часто ловлять облизня ті, хто дотримуються принципу «все воно однакове, куплю дешевше».

Слід розуміти, що різниця в ціні обладнання залежить не від бажання виробника супер заробити, а від вартості застосовуваних у виробах технологій і матеріалів. У цьому можна легко переконатися, порівнявши автомобілі економ та преміум сегментів.

Купуючи дешево, будьте готові до низьких продуктивності та енергоефективності обладнання, швидкого спрацювання та виходу з ладу вузлів та агрегатів (тому й частого технічного обслуговування), високої пожежонебезпечності та, врешті решт, псування зерна. Хто готовий за це платити — гайда за дешевизною! Але перед тим не забудьте підготувати величеньку валізу із кревно заробленими...

Надійність, економічність, безпека, а головне – чесний результат — основні принципи, яких беззаперечно дотримується ТОВ «Новий Елеватор»

«Одобрямс» щодо купівлі «під урожай», але…

Естафету неправильних рішень під час будівництва елеватора перехоплюють ті господарі, які ще не навчилися правильно керувати своїм часом і ресурсами — «одобрямс» щодо купівлі зерносушильного обладнання вони приймають практично «під урожай»: зібрали його, з’явились «зай­ві» гроші — купуємо елеватор.

Іноді прийняття таких рішень відбувається від безвихіддя, від нестачі оборотних коштів — їх катма, а доступ до кредитування обмежений. Та, якби там не було, найчастіше це відбувається через нерозуміння того, що для успішного результату необхідні ретельне проєктування, виробництво обладнання, будівельно-монтажні роботи тощо. А відкладання покупки на «останній момент» — це прямий шлях до перевитрат і, гірше того, до придбання невідповідного потребам господарства обладнання. Саме за таких «швидунів» чіпляються нечесні компанії і «впарюють» їм всі залишки складу — обладнання, яке не вдалося продати впродовж року.

Обладнання від українського виробника завжди буде дешевшим

Щоб цього не сталося, слід закарбувати собі на носі, що купівля елеваторного обладнання — це серйозна справа, це капітальне будівництво. Просто купити, наприклад, як того ж трактора, що стоїть на виставковому майданчику дилера і відразу працюватиме — не вийде.

Також пожалійте себе і чесно зароблені кошти. Адже поставка обладнання «на вчора» завжди буде дорожчою. Бо обладнання, яке вироблене планово, завжди дешевше. Для термінового виробництва матеріали та комплектуючі будуть закуповуватися дорожче зі складу постачальника, а не зі знижкою на замовлення. Та й наднормова робота у вихідні оплачується дорожче. Купуйте вчасно!

До того ж, за форс-мажорів часу на прий­няття рішень — катастрофічно мало і ризики зриву поставки обладнання дуже суттєві. І залишитися не лише без обладнання, а й без коштів — це цілком реально!

Обладнання, яке вироблене планово, завжди дешевше

Непогано, коли «сам собі проєктувальник», але…

Є також категорія фермерів, які з метою економії коштів, раптово стають такими собі проєктувальниками і нібито знають, що і як слід будувати. Так, власний досвід або досвід «сусід-другу» — це суттєвий аргумент, але принцип «побудую як у нього» не завжди спрацьовує і може призвести просто до витрати грошей і, найголовніше, — до системних незручностей під час роботи та невиправданого марнотратства коштів.

Справа в тому, що кожен проєкт є унікальним, і попереднє ретельне його опрацювання допомагає оцінити індивідуальні особливості господарства: геодезію, навантаження, менеджмент й організацію праці, що склалися, сівозміну, вологість культур на момент збирання, забур’яненість посівів, наявність захворювань і шкідників зерна, бізнес-модель підприємства та безліч інших факторів.

Такий підхід дає змогу правильно підіб­рати обладнання, не купивши зайвого чи непотрібного, раціонально розробити виробничу та логістичну схему.

«Ми практики, а не теоретики. У рамках поставки обладнання ми надаємо покупцю допомогу з усіх питань роботи зерносушарок — від технічних до законодавчих та маркетингових», — говорить Євген Романов.

Без проблем, коли «без документів — і все нормально», але…

Ще одним хибним твердженням є будівництво елеватора без документів. І знову ж таки, як це не дивно, в усьому винний сусід, який «20 років працює без документів — і все нормально».

Так, в Україні склалася ситуація, за якої практично лише великі елеватори будують зерносушильні комплекси та вводять їх в експлуатацію на законних підставах.

Середні та дрібні господарства зазвичай «не морочаться» і будують «по-чорному». Чому? Дійсно, багато хто не знає чинного законодавства, яке сьогодні регулює будівництво. Дехто має «блат» у владі, розраховуючи на те, що «друзі» допоможуть у разі чого швидко вирішити проблему. Але постає питання, а хто прикриє, коли знайомого звільнять, відкриють кримінальну справу чи не переоберуть (самі знаєте куди)?

Зрозуміло, що так працювати не можна, адже зміни в законодавстві є. Наприклад, у грудні 2020 року було створено

Обладнання від вітчизняного виробника — це швидкий сервіс та ремонт

ДІАМ (Державна інспекція з архітектури та містобудування). Це державний орган має всі механізми, аби покарати забудовників на технічному та законодавчому рівнях за порушення ними правил забудівлі, зокрема за недотримання норм щодо впливу на довкілля (категорії СС1 та СС2). Порушення цих правил загрожує штрафами від 781 тис. грн до 3,5 млн грн. Потрібно знати, що ДІАМ має право проводити перевірки навіть у воєнний час.

Так-от, згідно із чинним законодавством, дрібні та середні сушильні комплекси потрапляють у категорію СС1 та СС2, але це не означає, що все зерносушильне обладнання потребує декларування та узаконення.

«Зерносушильні комплекси НОВИЙ ЕЛЕВАТОР не потребують декларування та введення в експлуатацію, оскільки, завдяки модульності та можливості демонтажу складових до транспортування стандартними платформами, зберігання та встановлення в іншому місці, вони належать до мобільного пересувного обладнання. Це забезпечує спеціально розроблена конструкція, що підтверджено протоколами випробувань відповідних українських сертифікаційних установ», — наголошує Євген Романов.

Не все зерносушильне обладнання потребує декларування та узаконення

Ввести в експлуатацію зерносушильний комплекс лише за один місяць — реально, але…

Узагальнюючи можна сказати, що головним фактором економічно вигідного та безпечного придбання зерносушильного чи елеваторного обладнання є вчасне планування.

Фахівці ринку стверджують, що терміни реалізації проєкту (залежно від складності) з моменту укладання договору має тривати від 3 місяців до 1 року. Цей період включає в себе розробку та затвердження проєкту, виробництво обладнання, його постачання, монтаж та інсталяцію з іншими елементами інфраструктури, пусконалагоджувальні роботи та навчання персоналу.

Також слід враховувати кількість постачальників та підрядників, адже зміни у концепції та конструктиві проєкту, не виконання сторонами своїх зобов’язань точно збільшать терміни реалізації. Найкращий варіант — це комплексне рішення від одного виробника.

Практика свідчить, що найбільш вдалий час для початку придбання елеваторного та зерносушильного обладнання — це закінчення збиральних робіт у полі. Це дає змогу виважено спланувати фінанси, уважно вивчити постачальника та відгуки про нього, ретельно продумати деталі проєкту та знайти найкращі рішення, не переплачуючи за терміновість та непотрібні елементи. А головне – мати 100 % гарантію успішного запуску в новому сезоні.

«У 2022 році ми уклали договір, поставили та ввели в експлуатацію зерносушильний комплекс лише за один місяць. Це нереальний термін, і його реалізація стала можливою лише через те, що ми мали на складі готовий комплекс, який представляли на сільськогосподарській виставці у Польщі.

Зазвичай ми, як й інші виробники елеваторів, виготовляємо обмежену кількість обладнання на склад і для досягнення чесного результату вітаємо співпрацю із замовниками, які вміють рахувати свої гроші, та укладання попередніх договорів на поставку обладнання (зокрема, у 2024 році). В рамках такої співпраці сьогодні ми маємо спеціальну пропозицію, яка дає змогу суттєво заощадити на придбанні обладнання.

Так, абсолютно безкоштовними будуть:

► доставка обладнання у межах України (комерційна ціна цієї послуги — від 1 до 6 тис дол.);

► проєктування та будівництво фундамента (10 тис. дол);

► ранній монтаж (10 тис. дол.)

► іскрогасник димоходу теплообмінника (9,5 тис. дол.). 

► сервісне обслуговування комплекса після першого сезону (від 1 тис. дол.)

Таким чином, попередньо замовивши проєкт та обладнання, ви маєте змогу зао­щадити від 31,5 тис. доларів! Рахуйте правильно і приймайте рішення вчасно!», — наголошує Євген Романов.

А. Сухина,  a.sukhina@univest-media.com

 
 

 

Контакти
+38 096 101 40 40, +38 095 101 40 40

Інтерв'ю
З року в рік умови для здійснення основного обробітку ґрунту стають все суворішими, але якісна підготовка ґрунту — це одна з головних передумов для отримання високих показників урожайності та, відповідно, прибутковості. В ТОВ «Ім. Богдана... Подробнее
Наприкінці жовтня «Нор-Ест Агро», одна з найбільших дистрибуторських компаній України, відзначає свій перший ювілей, 10 років на ринку. Нібито й не багато, скажете ви, але для України, це реально дата, особливо сьогодні, коли країна... Подробнее

1
0