Спецможливості
Новини

Як стан обприскувачів впливає на урожайність?

01.06.2017
2868
Як стан обприскувачів впливає на урожайність? фото, ілюстрація
Використання зношених або забитих сопл і форсунок може знизити ефективність внесення ЗЗР на 15-30%

Використання зношених або забитих сопл і форсунок може знизити ефективність внесення ЗЗР на 15-30%. Крім падіння ефективності дії ЗЗР, нерівномірний розподіл робочого розчину також може викликати "підпал" посівів і забруднення окремих ділянок поля, пише propozitsiya.com з посиланням на aggeek.net.

В основному проблеми з внесенням ЗЗР з'являються через несправність або використання нестандартних комплектів сопел. Несумісність деяких видів сопел з різними обприскувачами призводить до різниці в тиску робочого розчину. Таким чином, різні ділянки поля отримують різну кількість робочого розчину. Найчастіше це призводить до недоливу або переливу, що за фактом може означати "підпал" посівів або ж низький рівень впливу ЗЗР. Для вирішення цієї проблеми виробники рекомендують використовувати регулятори тиску і стежити за станом сопел.

Також проблеми з внесенням можуть виникнути через високий ступінь зношення форсунок. Варто перевірити чи присутні вони взагалі, оглянути на наявність бруду і сторонніх предметів.

При сильному зносі форсунок обприскувач може вносити на 30-60% більше або менше розчину, ніж потрібно. Це призводить до того, що поле стає "смугастим" - частина смуг залишається з бур'янами, а інші стають "чистими" через передозування ЗЗР.

Коли регулятори перестають нормально функціонувати через зношені діафрагми або пружини, вони більше не забезпечують необхідну постійний тиск і відповідну витрату розчину. Визначити непрацюючий регулятор можна і візуально - розчин розпорошується з боку регулятора. У таких випадках представник компанії виробника проведе діагностику і обслуговування.

Дослідження стану регулятора можна проводити й самостійно. Наприклад, практично кожен зможе помітити зламані з'єднання гусячої шийки.

Існують два види зносу: засмічення нальотом і "розточування" сопла абразивними розчинами. Якщо перший можна уповільнити частим промиванням, то другий неминучий і є природним. Засмічений нальотом розпилювач відновленню не підлягає, треба міняти на новий.

Щоб зрозуміти, наскільки "розточений" розпилювач, можна взяти мірну чашку і виставити норму витрати робочого розчину, наприклад 200 л/га. Після цього форсунки включаються на 20 секунд. Маючи точний час і кількість води в чашці, можна порахувати чи правильно працює форсунка. Цю процедуру проводять перед кожним сезоном для кожної форсунки. Іноді проводять також проміжну діагностику - перевіряють кожну третю або п'яту форсунку.

Якщо показання відрізняються більш ніж на 10%, то розпилювач потрібно міняти. При цьому два і більше розпилювача на штанзі зношені - це вже прямий сигнал на загальний знос елементів обприскувача. Тому потрібно міняти весь комплект розпилювачів.

Щоб виявити проблеми з регулятором або спринклерами, потрібно записувати і спостерігати за швидкістю потоку і тиском води протягом певного часу. Це допоможе простежити за змінами в системі.

Для того, щоб сопл і форсунки не засмічувалися, потрібно щодня ретельно промивати розпилювач лужним розчином після закінчення обприскування. Це зменшить знос за рахунок зниження кристалізації робочого розчину.

До того ж, не використовуйте для прочищення металеві предмети. Існують спеціальні щітки для очищення розпилювачів, можна також використовувати зубні щітки. Для очищення керамічних розпилювачів використовуються також дерев'яні зубочистки.

Якщо по закінченню сезону розпилювачі ще знаходяться в хорошому стані, то їх потрібно демонтувати і прочистити. Форсунки рекомендується перевіряти щодня і при необхідності промивати. Для полегшення очищення перед процедурою форсунки варто помістити в воду, щоб розм'якшити відкладення.

Інтерв'ю
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки
Вважається, що для українського елеватора добрий показник — 3 обороти за сезон (це коли елеватор потужністю одночасного зберігання 50 тис. т за сезон перевалює 150 тис.). Елеватор «Агродар-Бар», розташований у селі Міжлісся Барського... Подробнее

1
0