Спецможливості
Технології

Вирощування кукурудзи: різним зонам України - своя кукурудза

01.02.2017
41610
Вирощування кукурудзи: різним зонам України - своя кукурудза фото, ілюстрація
Кукурудза. Технологія вирощування

Аг­рокліма­тичні умо­ви районів вирощування кукурудзи в Україні ха­рак­те­ри­зу­ють­ся над­зви­чай­ною різно­манітністю. Кож­на із них має свої ґрун­тові особ­ли­вості, умо­ви зво­ло­жен­ня і тем­пе­ра­турні ре­жи­ми, що істот­но впли­ває на ріст, роз­ви­ток рос­лин та фор­му­ван­ня про­дук­тив­ності ку­ку­руд­зи.

 

Умови вирощування кукурудзи

Ви­мо­ги до теп­ла 

Під час ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи в Ук­раїні над­зви­чай­но важ­ли­во вра­хо­ву­ва­ти її по­тре­би що­до теп­ла. Клімат най­по­су­ш­ливішо­го регіону — зо­ни Сте­пу помір­но-кон­ти­нен­таль­ний, зі знач­ним ко­ли­ван­ням річних та се­ред­нь­о­до­бо­вих тем­пе­ра­тур, а та­кож зміною помірно зво­ло­же­них років різко по­су­ш­ли­ви­ми. У зоні Сте­пу три­валість теп­ло­во­го періоду із тем­пе­ра­ту­рою повітря по­над 10 °С ва­ріює у ме­жах 165–175 днів, за­галь­на су­ма ефек­тив­них тем­пе­ра­тур по­над 10 °С за теп­лий період ста­но­вить 3100…3155 °С. Клімат Лісо­сте­пу і Полісся Ук­раїни — помірно-кон­ти­нен­таль­ний. Пе­рехід осінніх і вес­ня­них тем­пе­ра­тур рівномірніший, ніж у зоні Сте­пу, без різких ко­ли­вань. Три­валість теп­ло­го періоду із тем­пе­ра­ту­рою повітря по­над 10 °С у зоні Лісо­сте­пу ста­но­вить 155–165, на Поліссі — 152–160 днів. За­галь­на су­ма ефек­тив­них тем­пе­ра­тур по­над 10 °С у цих ґрун­то­во-кліма­тич­них зо­нах ста­но­вить 2660…2690 °С.

Уза­галь­нені ре­зуль­та­ти ба­га­торічних досліджень на­уко­во-дослідних ус­та­нов си­с­те­ми НА­АН та пе­ре­до­вий ви­роб­ни­чий досвід вирощування кукурудзи свідчать, що насіння біль­шості гібридів ку­ку­руд­зи про­ро­с­тає за тем­пе­ра­ту­ри повітря 8…10°С, схо­ди з’яв­ля­ють­ся за тем­пе­ра­ту­ри ґрун­ту не ниж­че 10…12°С, найс­при­ят­ливіші для рос­ту і роз­вит­ку в період схо­ди — ви­ки­дан­ня во­лоті се­ред­нь­о­до­бові тем­пе­ра­ту­ри повітря — 20…23°С, у період дру­гої по­ло­ви­ни ве­ге­тації — від ви­ки­дан­ня во­лоті до дозріван­ня зер­на — 22…23°С. Про­те тем­пе­ра­тур­ний чин­ник вно­сить істотні об­ме­жен­ня для рос­ту, роз­вит­ку і про­дук­тив­ності ку­ку­руд­зя­них рос­лин. Міні­ма­льні тем­пе­ра­ту­ри, за яких відбу­вається ут­во­рен­ня ве­ге­та­тив­них ор­ганів ку­ку­руд­зи, об­ме­жу­ють­ся 10…1°С, а різке ко­ли­ван­ня ден­них і нічних тем­пе­ра­тур зу­мов­лю­ють галь­му­ван­ня рос­то­вих про­цесів у рос­лин та при­зво­дять до по­до­вжен­ня періоду ве­ге­тації куль­ту­ри. 

Рос­ли­ни ку­ку­руд­зи чут­ливі до по­ни­же­них тем­пе­ра­тур і при­мо­розків. У вес­ня­ний період при­мо­роз­ки до -2…3°С мо­жуть повністю зни­щи­ти над­зем­ну ве­ге­та­тив­ну ма­су рос­лин. То­му для гібридів ку­ку­руд­зи, які відрізня­ють­ся за терміна­ми дозріван­ня, вста­нов­ле­на не­обхідна су­ма ефек­тив­них тем­пе­ра­тур (по­над 10°С), що по­ряд із за­без­пе­ченістю кож­ної ґрун­то­во-кліма­тич­ної зо­ни теп­лом та із ура­ху­ван­ням біологічних особ­ли­во­с­тей куль­ту­ри дає мож­ливість на­уко­во обґрун­ту­ва­ти рай­о­ну­ван­ня гібридів різ­них груп стиг­лості за їхньою по­тре­бою у теп­ло­вих ре­сур­сах кож­ної зо­ни Ук­раїни.

Аг­рокліма­тичні умо­ви зо­ни Сте­пу да­ють змо­гу за­без­пе­чи­ти біологічну по­тре­бу рос­лин у теп­ло­вих ре­сур­сах уп­ро­довж ве­ге­таційно­го періоду для гібридів ку­ку­руд­зи від ран­нь­о­с­тиг­лої (ФАО 100–199) до се­ред­нь­опізньої (ФАО 400–499) груп, Лісо­сте­пу — для гібридів ку­ку­руд­зи від ран­нь­о­с­тиг­лої (ФАО 100–199) до се­ред­нь­о­с­тиг­лої (ФАО 300–399) груп, Полісся — для гібридів ку­ку­руд­зи від ран­нь­о­с­тиг­лої (ФАО 100–199) до се­ред­нь­о­ран­ньої (ФАО 200–299) груп (табл. 1).

Для різних зон ви­ро­щу­ван­ня виз­на­че­но пріори­тет­не співвідно­шен­ня гіб­ри­дів ку­ку­руд­зи за гру­па­ми стиг­лості: для зо­ни Сте­пу — ран­нь­о­с­тиг­лих, се­ред­нь­о­ранніх і се­ред­нь­о­с­тиг­лих, для Лісо­сте­пу — ран­нь­о­с­тиг­лих та се­ред­нь­о­ранніх, для Полісся — ран­нь­о­с­тиг­лих, які фор­му­ють су­хе зер­но і не по­тре­бу­ють до­дат­ко­вих ви­т­рат на сушіння (табл. 2).

Вод­но­час за­сто­су­ван­ня су­час­них адап­­тив­них тех­но­логій ви­ро­щу­ван­ня із ви­со­ким сту­пе­нем інтен­сифікації та ре­сур­соз­бе­ре­жен­ня по­ряд із до­три­ман­ням на­уко­во обґрун­то­ва­но­го співвідно­шен­ня гібридів є важ­ли­вим ре­зер­вом підви­щен­ня рівня вро­жай­ності і надійно­го визріван­ня зер­на ку­ку­руд­зи.

Ви­мо­ги до світла 

Ку­ку­руд­за — світло­люб­на рос­ли­на ко­рот­ко­го дня, яка по­га­но ви­т­ри­мує за­тінен­ня. У надмірно за­гу­ще­них посівах роз­ви­ток рос­лин за­три­мується, зер­но­ва про­дук­тивність змен­шується. Рос­ли­ни швид­ше ве­ге­ту­ють за 8–9-го­дин­но­го світло­во­го дня. За 12–14-го­дин­ної три­ва­лості світло­во­го дня терміни дозріван­ня ку­ку­руд­зи по­до­вжу­ють­ся.

Ви­мо­ги до во­ло­ги 

Аг­рокліма­тичні ре­сур­си зон ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи істот­но відрізня­ють­ся за сту­пе­нем при­род­но­го во­ло­го­за­без­пе­чен­ня уп­ро­довж ве­ге­таційно­го періоду рос­лин. За період ве­ге­тації ку­ку­руд­зи (тра­вень—се­ре­ди­на ве­рес­ня) у Сте­пу, Лісо­сте­пу і Поліссі ви­па­дає відповідно 210–230, 280–310 і 320–350 мм опадів. Ви­со­кий рівень во­до­спо­жи­ван­ня куль­ту­ри має місце у другій по­ло­вині ве­ге­тації рос­лин ку­ку­руд­зи, що по­яс­нюється інтен­сив­ним на­гро­ма­д­жен­ням су­хої ре­чо­ви­ни, цвітінням, за­пи­лен­ням та по­чат­ком фор­му­ван­ня зер­на (табл. 3).

Не­до­стат­ня кількість ґрун­то­вої во­ло­ги у цей період, особ­ли­во у поєднанні із повітря­ною по­су­хою, змен­шує про­дук­тивність ку­ку­руд­зи до 30–40%, вод­но­час відбу­вається фор­му­ван­ня дрібних ка­чанів зі змен­ше­ною кількістю зер­на та че­рез­зер­ни­цею. Не­га­тив­ний вплив 2–3-ден­ної ґрун­то­вої по­су­хи при­зво­дить до змен­шен­ня про­дук­тив­ності ку­ку­руд­зи до 20%, а за її три­ва­лості впро­довж тиж­ня — до 50%. То­му для за­без­пе­чен­ня ви­со­ко­го і ста­ло­го ви­роб­ництва ку­ку­руд­зи у різних ґрун­то­во-кліма­тич­них умо­вах для на­гро­ма­д­жен­ня, збе­ре­жен­ня і раціо­наль­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня ґрун­то­вої во­ло­ги важ­ли­ве зна­чен­ня має про­ве­ден­ня уп­ро­довж ве­ге­таційно­го періоду всіх відповідних тех­но­логічних за­ходів: за­сто­су­ван­ня кра­щих по­пе­ред­ників у сівозмінах, оп­ти­маль­ний добір си­с­те­ми об­робітку ґрун­ту, ти­пу удо­б­рен­ня, тех­но­логії за­хи­с­ту рос­лин, до­посівної підго­тов­ки насіння, до­гля­ду за посіва­ми, зби­ран­ня уро­жаю та ін.

Місце в сівозміні і по­пе­ред­ни­ки 

У рай­о­нах з не­до­статнім зво­ло­жен­ням не ре­ко­мен­дується висіва­ти ку­ку­руд­зу після куль­тур, які ви­су­шу­ють ґрунт на знач­ну гли­би­нуУза­галь­нені ре­зуль­та­ти ба­га­торічних досліджень на­уко­во-дослідних ус­та­нов си­с­те­ми НА­АН та пе­ре­до­вий ви­роб­ни­чий досвід свідчать, що розміщен­ня ку­ку­руд­зи після кра­щих по­пе­ред­ників сприяє поліпшен­ню вод­но­го та по­жив­но­го ре­жимів ґрун­ту, змен­шен­ню за­бур’яне­ності посівів та по­ши­рен­ня хво­роб і шкідників і вод­но­час — збільшен­ню і стабілізації ви­роб­ництва ку­ку­руд­зя­ної про­дукції (табл. 4).

У рай­о­нах з не­до­статнім зво­ло­жен­ням не ре­ко­мен­дується висіва­ти ку­ку­руд­зу після куль­тур, які ви­су­шу­ють ґрунт на знач­ну гли­би­ну, зо­к­ре­ма після цу­к­ро­вих бу­ряків, су­дансь­кої тра­ви, сор­го, со­няш­ни­ка. Доцільно уни­ка­ти не ли­ше беззмінно­го, але і по­втор­но­го розміщен­ня ку­ку­руд­зи в од­но­му й то­му ж полі, ад­же від її місця у сівозміні знач­ною мірою за­ле­жить рівень засміче­ності бур’яна­ми, особ­ли­во ба­га­торічни­ми ко­ре­не­па­ро­ст­ко­ви­ми, та ри­зик інтен­сив­но­го розмно­жен­ня спе­цифічних хво­роб і шкідників. Не вар­то сіяти ку­ку­руд­зу після про­са, щоб за­побігти по­ши­рен­ню спільно­го шкідни­ка — ку­ку­руд­зя­но­го ме­те­ли­ка. Ку­ку­руд­за у сівозміні є кра­щим по­пе­ред­ни­ком для ярих зер­но­вих (ячмінь, овес), зер­но­бо­бо­вих, технічних (льон), а за своєчас­но­го зби­рання — для ози­мих куль­тур.

За­зна­чені сівозміни мож­на ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти та­кож в ор­ганічно­му зем­ле­роб­стві із за­сто­су­ван­ням на си­де­рат післяж­нив­них та після­укісних посівів редь­ки олійної, гірчиці білої; побічної про­дукції: со­ло­ми зер­но­вих ко­ло­со­вих і зер­но­бо­бо­вих, сте­бел ку­ку­руд­зи та со­няш­ни­ка, гич­ки цу­к­ро­вих бу­ряків.

Об­робіток ґрун­ту 

Об­робіток ґрун­ту є од­ним з ос­нов­них та ви­т­рат­них еле­ментів тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи. За до­по­мо­гою ос­нов­но­го об­робітку ґрун­ту ре­гу­люється вод­ний, тем­пе­ра­тур­ний, по­жив­ний, по­вітря­ний ре­жи­ми та во­ло­гоємність ґрун­ту, що особ­ли­во­го зна­чен­ня на­бу­ває в по­су­ш­ли­вих умо­вах ви­ро­щу­ван­ня.

У тра­диційній си­с­темі зем­ле­роб­ст­ва за­галь­но­виз­на­ни­ми за­хо­да­ми збе­ре­жен­ня во­ло­ги в ґрунті при ви­ро­щу­ванні ку­ку­руд­зи є лу­щен­ня, по­ли­це­вий або без­по­ли­це­вий гли­бо­кий (на 25–27 см) осінній ос­нов­ний об­робіток, бо­ро­ну­ван­ня (ран­нь­о­вес­ня­не, до­схо­до­ве та після­с­хо­­до­ве), куль­ти­вація (пе­ред­посівна, між­ряд­на). Після зби­ран­ня по­пе­ред­ни­ка од­ра­зу здійсню­ють лу­щен­ня або дис­ку­ван­ня (після гру­бо­с­теб­ло­вих — фре­зу­ван­ня) на гли­би­ну 6–8 см, а після про­ро­с­тан­ня бур’янів — на гли­би­ну 8–10 см. При засміче­ності по­пе­ред­ни­ка ко­ре­не­па­ро­ст­ко­ви­ми бур’яна­ми здійсню­ють лу­щен­ня на гли­би­ну 12–14 см.

За без­гербіцидної тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи ве­ли­ке зна­чен­ня має ос­нов­ний об­робіток ґрун­туКра­щий енер­ге­тич­ний і ґрун­то­за­хис­ний ефект за­без­пе­чує чи­зель­ний об­робіток, при здійсненні яко­го за­оща­д­жу­ють­ся ви­т­ра­ти праці та паль­но­го, зни­жу­ють­ся ек­сплу­а­таційні та енер­ге­тичні ви­т­ра­ти.

За без­гербіцидної тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи ве­ли­ке зна­чен­ня має ос­нов­ний об­робіток ґрун­ту. Йо­го здійс­ню­ють з ура­ху­ван­ням по­пе­ред­ни­ка, ти­пу ґрун­ту, рельєфу, сту­пе­ня і особ­ли­вості за­бур’яне­ності по­ля. В зоні до­стат­нь­о­го зво­ло­жен­ня у за­бур’яне­них по­лях ефек­тив­ний напівпа­ро­вий об­робіток ґрун­ту. Після ранніх по­пе­ред­ників (зер­но­вих, зер­но­бо­бо­вих) ґрунт слідом за зби­ран­ням дис­ку­ють на гли­би­ну 6–8 см. Вно­сять міне­ральні та ор­ганічні до­б­ри­ва і здійсню­ють оран­ку на гли­би­ну 27–30 см. Че­рез два-три тижні здійсню­ють по­верх­не­вий об­робіток для зни­щен­ня сходів бур’янів за до­по­мо­гою куль­ти­ва­то­ра, дис­ко­вої бо­ро­ни, важ­ких борін чи інших зна­рядь. Об­робітки по­вто­рю­ють за мірою по­яви дру­гої, тре­тьої хвиль сходів бур’янів. Після пізніх по­пе­ред­ників (цу­к­рові бу­ря­ки, ба­га­торічні тра­ви, ку­ку­руд­за) важ­ли­во за­ди­с­ку­ва­ти по­ля важ­ки­ми бо­ро­на­ми БДТ-7,0 для кра­що­го подрібнен­ня рос­лин­них ре­ш­ток. Потім вно­сять до­б­ри­ва і орють яру­сни­ми плу­га­ми ПЯ-3-35; ПНЯ-4-40 на гли­би­ну 27–30 см.

Ку­ку­руд­за на більшості типів ґрунтів не­га­тив­но ре­а­гує на вес­ня­ну оран­ку. За умов до­стат­нь­о­го зво­ло­жен­ня у другій по­ло­вині літа зяб­ле­вий, зо­к­ре­ма напів­па­ро­вий, об­робіток ґрун­ту мож­на за­мі­ни­ти сівбою післяж­нив­них си­де­раль­них куль­тур — гірчиці білої, редь­ки олійної. У жовтні їх зе­ле­ну ма­су за­орю­ють на гли­би­ну 27–30 см. Після пізніх по­пе­ред­ників як си­де­раль­ну куль­ту­ру мож­на висіва­ти ози­му суріпи­цю (не пізніше 10–15 ве­рес­ня) і при­орю­ва­ти її зе­ле­ну ма­су на­весні.
Ос­нов­ним за­вдан­ням пе­ред­посівно­го об­робітку ґрун­ту є збе­ре­жен­ня во­ло­ги в ґрунті, очи­щен­ня від бур’янів, ство­рен­ня спри­ят­ли­вих умов для про­ро­с­тан­ня насіння і одер­жан­ня своєчас­них сходів. За­галь­но­прий­ня­тим обов’яз­ко­вим за­хо­дом є ран­нь­о­вес­ня­не бо­ро­ну­ван­ня і ви­рівню­ван­ня по­верхні фізич­но стиг­ло­го ґрун­ту за до­по­мо­гою важ­ких борін і во­ло­куш-вирівню­вачів, які ру­ха­ють­ся по по­лю під ку­том 45° до на­пря­му оран­ки. Після по­яви сходів бур’янів здійсню­ють пер­шу куль­ти­вацію на гли­би­ну 10–12 см. Дру­гу хви­лю про­рос­лих бур’янів зни­щу­ють пе­ред­посівним об­робітком, який най­кра­ще ви­ко­на­ти за до­по­мо­гою комбіно­ва­них аг­ре­гатів ти­пу Ком­пак­тор, Євро­пак, ЛК-4. Пе­ред­посівний об­робіток здійсню­ють на гли­би­ну за­гор­тан­ня насіння: на 4–6 см на важ­ких і на 6–8 см на лег­ких ґрун­тах. Як­що періоди сів­би пізніші, здійсню­ють 2–3 куль­ти­вації, зни­щу­ю­чи при цьо­му нові хвилі про­рос­лих бур’янів. Роз­рив у часі між пе­ред­посівним об­робітком і сівбою по­ви­­нен бу­ти мінімаль­ним — не більше півго­ди­ни.

Ос­танніми ро­ка­ми та­кож пев­но­го по­ши­рен­ня на­бу­ла ґрун­то­за­хис­на енер­гоз­беріга­ю­ча си­с­те­ма пря­мої сівби ку­ку­руд­зи без об­робітку ґрун­ту — no-till, де ре­гу­ля­тор­ни­ми чин­ни­ка­ми на­гро­ма­д­жен­ня і збе­ре­жен­ня ґрун­то­вої во­ло­ги є ли­ше при­родні — ме­те­о­ро­логічні (ат­мо­сферні опа­ди, тем­пе­ра­ту­ра повітря) та біологічні (по­верх­неві та ко­ре­неві решт­ки по­пе­ред­ників). Рос­линні решт­ки по­пе­ред­ників при цьо­му за­хи­ща­ють пев­ною мірою по­верх­ню ґрун­ту від терміч­но­го пе­регріван­ня та спри­я­ють змен­шен­ню не­про­дук­тив­но­го ви­па­ро­ву­ван­ня ґрун­то­вої во­ло­ги. То­му чітке до­три­ман­ня оп­ти­маль­них термінів і за­ходів тех­но­логій сівби, до­гля­ду (ефек­тив­не кон­тро­лю­ван­ня фіто­санітар­но­го ста­ну) та зби­ран­ня по­пе­ред­ників є важ­ли­вим чин­ни­ком підви­щен­ня про­дук­тив­ності ку­ку­руд­зи.Насіння кукурудзи обов'язково повинно бути відкаліброване і протруєне на спеціальних заводах, при цьому його схожість повинна становити не нижче 92%

Періоди сівби і гли­би­на за­гор­тан­ня насіння

Уза­галь­нені ре­зуль­та­ти ба­га­торічних досліджень на­уко­во-дослідних ус­та­нов си­с­те­ми НА­АН та пе­ре­до­вий ви­роб­ни­чий досвід свідчать, що оп­ти­маль­ним пе­­ріо­дом сівби ку­ку­руд­зи є стійке про­грі­ван­ня ґрун­ту до 10...12°С на гли­бині за­гор­тан­ня насіння. Як над­то ранні, так і пізні періоди сівби зни­жу­ють уро­жай зер­на ку­ку­руд­зи. За оп­ти­маль­но ранніх (стій­ке прогріван­ня ґрун­ту до 8...10°С) пе­ріодах сівби у рос­лин ку­ку­руд­зи цві­тіння во­ло­тей на­стає раніше, ніж при пізніх періодах, що сприяє раннім по­сі­вам раціональніше ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти ґрун­­тові за­па­си во­ло­ги та пев­ною мірою змен­ши­ти ри­зик не­га­тив­но­го впли­ву по­су­ш­ли­вих явищ на рос­ли­ни куль­ту­ри у важ­ливі фа­зи впро­довж ве­ге­тації. У ку­ку­руд­зи є кілька кри­тич­них періодів роз­вит­ку рос­лин, впро­довж яких не­га­тив­ний вплив чин­ників на­вко­лиш­нь­о­го се­ре­до­ви­ща мо­же істот­но змен­ши­ти по­тенційний рівень вро­жай­ності.

Під час за­кла­дан­ня за­род­ко­вих еле­мен­тів про­дук­тив­ності кри­тич­ни­ми періода­ми в фор­му­ванні ви­со­ко­го вро­жаю ку­ку­руд­зи є фа­за 2–3 листків, під час якої відбу­вається ди­фе­ренціація за­чат­ко­во­го стеб­ла, та фа­за 6–7 листків, ко­ли за­кла­дається по­тенційна про­дук­тивність за­род­ко­во­го ка­ча­на. У по­даль­шо­му найбільш відповідаль­ни­ми фа­за­ми роз­вит­ку ку­ку­руд­зи є фор­му­ван­ня во­лоті, яке відбу­вається у ран­нь­о­с­тиг­лих, се­ред­нь­о­ранніх і пізньо­с­тиг­лих гібридів відповідно у фа­зах 4–7, 5–8 і 7–11 листків (во­ни співпа­да­ють з ета­па­ми роз­вит­ку чо­ловічо­го суцвіття — во­лоті). Фор­му­ван­ня жіно­чо­го суцвіття рос­лин ку­ку­руд­зи (ка­ча­на) у гібридів вка­за­них груп стиг­лості відбу­вається відповідно в фа­зах 7–11, 8–12 і 11–16 листків (во­ни співпа­да­ють з ета­па­ми роз­вит­ку жіно­чо­го суцвіття).

За спри­ят­ли­вих умов про­ро­с­тан­ня на­­сіння і відсут­ності бур’янів оп­ти­маль­но ран­ня сівба ку­ку­руд­зи (стійке про­грі­ван­ня ґрун­ту до 8...10°С) має суттєву пе­ре­ва­гу віднос­но пізньої. Ран­нь­о­с­тиглі та се­ред­нь­о­ранні фор­ми, як пра­ви­ло, не сут­­тєво зміню­ють уро­жайність у разі запізнення із сівбою, а пізньо­с­тиглі гіб­ри­ди — кра­ще ре­алізу­ють свій ге­не­тич­них по­тенціал за сівби в ранні періоди при до­сяг­ненні ґрун­том тем­пе­ра­ту­ри 8...10°С. На­уко­во обґрун­то­вані се­ред­ньо ба­га­торічні ка­лен­дарні періоди сівби ку­ку­руд­зи в ґрун­то­во-кліма­тич­них зо­нах є орієнтов­ни­ми, а кри­терієм по­чат­ку сівби є ли­ше відповідні по­каз­ни­ки тем­пе­ра­ту­ри прогріван­ня ґрун­ту на гли­бині за­гор­тан­ня насіння (табл. 5).

За ран­ньої сівби обов’яз­ко­во слід вра­хо­ву­ва­ти рівень хо­ло­достійкості гіб­ри­да та за­сто­со­ву­ва­ти відповідні тех­но­логічні за­хо­ди за­хи­с­ту насіння при йо­го підго­товці (обов’яз­ко­ва інкру­с­тація на­сін­ня ком­плек­сом пре­па­ратів: фунгіцид­ний про­труй­ник, мікро­е­ле­мен­ти, ре­гу­ля­тор рос­ту).

Для си­с­те­ми зем­ле­роб­ст­ва No-till, за­зви­чай ха­рак­тер­ним є повільніше прогріван­ня ґрун­ту в вес­ня­ний період по­рівня­но з тра­диційною си­с­те­мою зем­ле­роб­ст­ва, що зу­мов­люється на­явністю на по­верхні ґрун­ту ша­ру рос­лин­них ре­ш­ток — мульчі. По­чи­на­ти сівбу ку­ку­руд­зи при цьо­му доцільніше у по­лях із ґрун­та­ми з лег­ким ме­ханічним скла­дом та най­мен­шою кількістю рос­лин­них ре­ш­ток на по­верхні, що зу­мов­лює швид­ке прогріван­ня посівно­го ша­ру. У по­лях зі знач­ною кількістю рос­лин­них ре­ш­ток, з ме­тою при­ско­рен­ня прогріван­ня ґрун­ту, доцільно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти спеціальні при­сто­су­ван­ня на сівал­ках, які зміщу­ють рос­линні решт­ки із зо­ни ряд­ка та зу­мов­лю­ють як змен­шен­ня періоду сівба-схо­ди ку­ку­руд­зи, так і пев­ну за­трим­ку по­яви сходів бур’янів у міжряд­дях.

Ку­ку­руд­за на більшості типів ґрунтів не­га­тив­но ре­а­гує на вес­ня­ну оран­куДля одер­жан­ня га­ран­то­ва­них друж­ніх сходів ку­ку­руд­зи над­зви­чай­но важ­ли­вим є на­явність про­дук­тив­ної во­ло­ги у посівно­му шарі ґрун­ту. За­па­си про­дук­тив­ної во­ло­ги під час сівби куль­ту­ри у шарі 0–10 см вва­жа­ють­ся не­до­статніми при її вмісті в кількості 7–8 мм, за­довільни­ми — 9–13 мм, кра­щи­ми — 14–15 мм і більше. Се­ред­ня не­про­дук­тив­на втра­та во­ло­ги внаслідок ви­па­ро­ву­ван­ня з посівно­го ша­ру ґрун­ту при запізненні з сівбою ку­ку­руд­зи ста­но­вить близь­ко: у Лісо­сте­пу — 1,0 м3/га, у Сте­пу — 1,3 м3/га во­ди за до­бу. Гли­би­на за­гор­тан­ня насіння ку­ку­руд­зи істот­но за­ле­жить від фізи­ко-ме­ханічних вла­с­ти­во­с­тей ґрун­ту, йо­го во­ло­гості і тем­пе­ра­тур­но­го ре­жи­му. Оп­ти­маль­на гли­би­на за­гор­тан­ня насіння ку­ку­руд­зи при сівбі на важ­ких суг­лин­ко­вих ґрун­тах скла­дає 4–5 см, на лег­ких суг­лин­ко­вих — 5–6 см, чор­но­зем­них — 5–7 см, а на супіща­них — 6–8 см.

Гу­с­то­та сто­ян­ня рос­лин 

При розміщенні ку­ку­руд­зи після кра­щих по­пе­ред­ників слід орієнту­ва­тись на верх­ню ме­жу гу­с­то­ти, а після інших — на ни­жню (табл. 6). Для ком­пен­сації зни­жен­ня по­льо­вої схо­жості насіння і відхо­ду рос­лин внаслідок при­род­ної за­ги­белі нор­ма висіву насіння у зо­нах Сте­пу, Лісо­сте­пу і Полісся по­вин­на пе­ре­ви­щу­ва­ти оп­ти­маль­ну гу­с­то­ту рос­лин — від­повідно, на 15, 20 і 25%, а у по­лях з ме­ха­нізо­ва­ним до­гля­дом за посіва­ми (за без­­гербіцид­ною тех­но­логією) нор­му ви­сіву вар­то збільшу­ва­ти на 4–6% в роз­ра­хун­ку на кож­не бо­ро­ну­ван­ня та міжряд­ний об­робіток.

За ви­ро­щу­вання ку­ку­руд­зи за тех­но­­логією No-till уп­ро­довж ве­ге­тації куль­ту­ри не­має по­тре­би у здійсненні міжряд­них ме­ханізо­ва­них об­робітків, що зу­мов­­лює мож­ливість ви­ко­ри­с­тан­ня ши­ро­ко­ряд­но­го спо­со­бу сівби куль­ту­ри з зву­же­ни­ми міжряд­дя­ми до 45 см. Та­кий спосіб сівби за од­но­час­но­го збіль­шення гу­с­то­ти сто­ян­ня гібридів ку­ку­руд­зи на 10–15 % за­без­пе­чує кра­щу фіто­це­но­тич­ну спро­можність рос­лин куль­ту­ри до біологічно­го пригнічен­ня бур’янів та сприяє підви­щен­ню уро­жай­ності зер­на на 0,3–0,5 т/га. Сівбу ку­ку­руд­зи зі зву­же­ни­ми міжряд­дя­ми за відсут­ності спеціаль­них сіва­лок мож­на здійсню­ва­ти ши­ро­ко­за­хват­ни­ми посівни­ми ком­плек­са­ми для суцільної сівби.

От­же, мож­ли­вості збільшен­ня ви­роб­ництва ку­ку­руд­зя­ної про­дукції у різних ґрун­то­во-кліма­тич­них зо­нах Ук­раїни за­ле­жить від інно­ваційних на­уко­во-тех­но­логічних ос­нов її ви­ро­щу­ван­ня. 

 

П. Бой­ко, д-р с.-г. на­ук, про­фе­сор,
ННЦ "Інсти­тут зем­ле­роб­ст­ва НА­АН"
Н. Ко­ва­лен­ко, канд. с.-г. на­ук, ст. на­ук. співробітник,
ННСГБ НА­АН

 

Інформація для цитування

Різним зонам України — своя кукурудза / П. Бойко, Н. Коваленко // Пропозиція. Спецвипуск. Кукурудза: від насіння до прибутку / — 2016. — № 3. — С. 10-15

 

Інтерв'ю
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із

1
0