Спецможливості
Агробізнес

Виклики сьогодення у вирощуванні соняшнику та відповіді на них сучасної селекції

28.02.2023
4970
Виклики сьогодення у вирощуванні соняшнику та відповіді на них сучасної селекції фото, ілюстрація
Юрій Коняєв, категорійний маркетинг-менеджер з олійних культур компанії Corteva Agriscience

Соняшник протягом багатьох років є однією з економічно привабливих культур для вирощування в Україні.

Оскільки переважна більшість аграріїв інтенсивно його вирощує, часте повернення соняшнику на одне й те ж поле, перевантаження ним сівозміни призводять до суттєвого накопичення в ґрунті збудників специфічних хвороб, а також поширення вовчка соняшникового (Orobanche cumana Wallr.) – рослини-паразита, що неабияк впливає на врожайність цієї культури.

Ключовим викликом для аграріїв є врожайність, бо вона безпосередньо впливає на економічний результат, який вони отримають із кожного гектара. Таким чином, продуктивність, або ж потенціал урожайності, є фундаментальним фактором, на який орієн­туються генетики за створення нових гібридів. Особливо важливим цей показник є для зони високої врожайності (західної та північної частин України), тому тут вирощують найбільш інтенсивні гібриди, які потребують більших вкладень і уваги до технології, але водночас здатні реалізувати максимальний потенціал урожайності. Більшість новітніх гібридів для цієї зони від відомих селекційних компаній мають потенціал урожайності вищий за 5 т/га, зокрема один із ключових гібридів для класичної технології від бренда Pioneer® компанії Corteva Agriscience — P64LL155, спрямований на максимальний рівень урожайності (графік 1), а також на захист від листостеблових хвороб.

Соняшник, уражений чорною іржею

Але, щоб отримати гідний урожай, недостатньо мати високий потенціал урожайності гіб­рида. Рослину треба захистити, а хвороби є серйозним викликом для аграрія, бо здатні зруйнувати більшу частину врожаю. І хоча фунгіцидні обробки є невід’ємною складовою технології вирощування соняшнику, навантаження на генетичну складову зростає. Оскільки хвороби швидко прогресують, а збудники стрімко накопичуються, аграрій не завжди встигає чи має змогу своєчасно застосувати фунгіцид.

ГРАФІК 1. УРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДА P64LL155 У ПОЛЬОВИХ УМОВАХ (2021–2022 рр.)

Одним із таких викликів є ЧОРНА ІРЖА СОНЯШНИКА — хвороба, яку спричиняє гриб Рuссіnіа helianthi Schw. Вона зрідка трапляється в Європі, що ускладнює відповідну селекцію в цьому напрямку. Якщо раніше ця хвороба прогресувала на близько 30% площ в Україні, то після 2020 року її поширення набуло катастрофічного рівня — понад 80–85% усіх площ, тією чи іншою мірою, уражені чорною іржею. Основна шкодочинність цієї недуги полягає в зменшенні асиміляційної поверхні листків, їх передчасному всиханні, а також використанні грибом поживних речовин для розвитку і спороношення. Це призводить до зменшення врожайності на 15–40%, а також суттєво зменшує вміст олії — від 4 до 12%, залежно від інтенсивності ураження. Коли у 2019 році Pioneer® запропонував вирішення цієї проблеми — P64LP130 — перший гібрид, що мав генетичну стійкість Pioneer Protector® до чорної іржі, — це викликало величезний інтерес у аграріїв: лише за три роки площі, де він вирощувався, перевищили 250 000 га і зростання обмежувалося тільки обсягами, які компанія Corteva Agriscience могла запропонувати. P64LP130 — гібрид нового покоління з високим потенціалом урожайності (графік 2), призначений для виробничої системи Clearfield® Plus, здатний долати виклики, які постають в умовах поширення іржі, вовчка та посухи в соняшниковому поясі України.

ГРАФІК 2. УРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДА P64LP130 У ПОЛЬОВИХ УМОВАХ (2021–2022 рр.)

Гібриди Pioneer® із певною генетичною стійкістю випускають під торговою маркою Pioneer Protector®. Серед новинок, які компанія Corteva Agriscience запропонувала в сезоні 2023 року, є ще один потужний гібрид зі стійкістю до іржі — P64LP146.

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА (НБР), або пероноспороз, — збудником хвороби є нижчий гриб Plasmopara helianthi Novot. f. Helianthi. Ця хвороба стала справжнім викликом для аграріїв у всьому світі. У частині регіонів деяких країн, де поширилися нові раси цієї хвороби, виробництво соняшника стало неможливим.

НБР проявляється протягом усієї вегетації рослин — від сходів до повної стиглості. Найбільш шкодочинна, дифузна форма, — первинне ураження, яке відбувається під час проростання і формування сім’ядолей. Ця форма спричиняє карликовість рослин, перешкоджає розвитку і формуванню врожаю. Довгий час НБР на ранніх стадіях контролювалася шляхом протруєння насіння. Все змінилося, коли виникли нові раси, стійкі до дію­чої речовини протруйника, які почали швидко поширюватися.  Тож у створенні нових гібридів стійкість на рівні генетики стала надважливим запитом.

Несправжня борошниста роса на листі соняшнику

Нині всі новітні гібриди бренда Pioneer® мають генетичну стійкість Pioneer Protector® НБР, що захищає від поширених в Україні рас пероноспорозу. Серед найвідоміших гібридів, стійких до НБР, — гібрид для технології ExpressSun® P64LE25. Результати урожайності гібриду P64LE25 продемонстровані на графіку 3.

ГРАФІК 3. УРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДА Р64LЕ25 У ПОЛЬОВИХ УМОВАХ (2021–2022 рр.)

Головним лімітуючим фактором у виборі гібрида соняшника і, відповідно, викликом став ВОВЧОК СОНЯШНИКОВИЙ (Orobanche cumana Wallr.) — рослина-паразит, яка повністю живиться за рахунок рослини-носію, оскільки позбавлена хлорофілу і не здатна до фотосинтезу. Шкодочинність вовчка дуже висока і полягає в пригніченні рослин соняшнику внаслідок використання з них поживних речовин і вологи. Економічний поріг шкодочинності — 8 рослин вовчка на м²; чимала кількість прикріплень (25–30) на одну рослину знижує врожайність у 6–7 разів. Генетична стійкість до вовчка є одним із вирішальних факторів вибору гіб­рида в соняшниковому поясі, особливо якщо це класичний або гербіцидостійкий гібрид для технології ExpressSun®. Класичний ген для контролю поширених в Україні рас вовчка — вертикальний ген стійкості Or7, який контролює всі 7 офіційно визнаних рас. Бренд Pioneer® уже багато років пропонує українським виробникам гібриди Pioneer Protector® зі стійкістю до 7 рас вовчка соняшникового.

Рослина соняшнику, уражена вовчком

Серед найбільш відомих гібридів для посушливих умов, який і досі займає провідні позиції, — PR64F66, що має потужну генетичну стійкість до вовчка і здатен давати достойний врожай у складних посушливих умовах (графік 4). Проблема вовчка полягає також у його здатності швидко формувати нові локальні раси, з яких поступово формується одна найбільш агресивна й адаптивна. Для боротьби з такими расами селекціонери

ГРАФІК 4. УРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДА PR64F66 У ПОЛЬОВИХ УМОВАХ (2021–2022 рр.)

Pioneer® винайшли й використовують у селекції горизонтальну стійкість до вовчка (отримала позначення System II),  що здатна протидіяти будь-якій, навіть найновішій расі, після того як вовчок проник у кореневу систему рослини. Серед відомих гібридів із таким захистом — P64LE25, що має вертикальну стійкість Or5, підсилену горизонтальною. Одним із нових потужних рішень є поєднання гена стійкості Or7 з горизонтальною стійкістю System II. Серед таких новинок, що недавно з’явилися на ринку, — P64LE137, посухостійкий гіб­рид для технології ExpressSun® з ефективним захистом від вовчка.

Сучасні гібриди — це поєднання різних механізмів протидії викликам, що постають перед аграріями, зокрема згаданий P64LP130, що має три генетичні стійкості Pioneer Protector® до іржі, несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу) та вовчка соняшникового, а також ген стійкості до гербіциду виробничої системи  Clearfield® Plus.

Розуміння аграріями викликів, притаманних кожному полю, і підбір правильного гіб­рида, здатного їх подолати, — запорука ефективного господарювання. Правильний гібрид Pioneer® для правильного гектара — це формула успіху.

Щоб придбати насіння соняшнику Pioneer®,  звертайтесь до Торгового агента у вашому регіоні.

Більше — на www.pioneer.ua
™ ® Торгові марки Corteva Agriscience та її афілійованих структур. ©2023 Corteva.
Ключові слова: Corteva, Pioneer®, Соняшник

Інтерв'ю
Голова асоціації «Укрцукор», голова ГС «Всеукраїнська аграрна рада», а також лідер низки громадських асоціацій Андрій Дикун у ході І Міжнародного конгресу для виробників і переробників цукрових
Володимир Сисоєнко — засновник, керівник компанії «Нор-Ест Агро»
Від успішного менеджера до засновника бізнесу. Володимир Сисоєнко — засновник, керівник компанії «Нор-Ест Агро» разом із норвезьким інвестором створив команду однодумців, які цінують та люблять сільське господарство. Компанія є надійним... Подробнее

1
0