Спецможливості
Новини

Великобританія збільшить площі під міскантусом

15.01.2021
851
Великобританія збільшить площі під міскантусом фото, ілюстрація

За заявою Комітету з питань зміни клімату, викиди забруднюючих речовин у Великобританії повинні скоротитися на 78% до 2035 року, і цьому допоможуть спеціалізовані культури і біоенергетика.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agroxxi.ru.

У звіті комітету підкреслюється, що в країні необхідно швидше прискорити висадку багаторічних енергетичних культур, хоча б, до 30 тис. гектарів на рік до 2035 року, щоб до 2050 року було засіяно 700 тис. гектарів.

Це збільшення зможе вловлювати 2 метричні тонни діоксиду вуглецю (MtCO2) до 2035 року і більше 6 метричних тонн CO2 до 2050 року.

Вільям Кракрофт-Елів, голова Terravesta, натхнений звітом: «Стратегія включає в себе вуглецеві вигоди від біоенергетичних культур, і це рішення, яке розроблено, масштабоване і готове до постачання вже сьогодні, з можливістю отримання значного річного врожаю вихідної сировини після другого року після посадки. Ніщо інше не може це забезпечити як необхідна вуглецево-негативна сировина, так і секвестрація вуглецю в тому ж масштабі і в ті терміни».

Експерт підкреслив, що слід зосередити увагу на кінцевих користувачів, які вже готові до прийняття і максимального використання технології: «У Великобританії це означає технології спалювання палива першого покоління, що забезпечують великомасштабну поставку тепла і електроенергії, чи то у вигляді виділеного джерела для великих промислових підприємств або завантажуються в національну енергосистему зі станцій, що працюють на біомасі. Біоенергетики готові до роботи».

Інтерв'ю
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее

1
0