В Україні річкові перевезення зерна дорожчі, ніж у ЄС чи США
За $15 тонна зерна може проїхати річками України 829 км, тоді як водними артеріями ЄС – 1029 км, а в США – 1370 км. Про це повідомила спеціаліст торгового відділу компанії «Нібулон» Марина Тидинян на аграрній конференції фахівців із закупівель, що її проводить у Києві 14 червня компанія «ПроАгро», пише propozitsiya.com.
Спеціаліст пояснила, що така ситуація склалася через акциз на пальне для суден: якби не цей податок, за $15 тонну зерна можна було б транспортувати на відстань 1048 км, тобто, перевезення були б дешевші, ніж у ЄС.
Як додав заступник генерального директора компанії «Нібулон» Володимир Клименко, цинізм ситуації полягає ще й у тому, що акциз, що його сплачують при закупівлі пального для суден, іде в… Дорожний фонд. Тим часом як водні шляхи теж вимагають витрат на експлуатацію, насамперед на днопоглиблення. Однак для цього спеціальних фондів немає. Тож компанії «Нібулон», наприклад, доводиться чистити дно річок за власні кошти. «За власний рахунок наша компанія очистила 140 км фарватеру Південного Бугу», - сказав Володимир Клименко.
Також він відзначає ще й таке додаткове фінансове навантаження, як плата за розведення мостів або прохід через шлюзи, які стягуються з річкових суден. «У Франції, наприклад, платить той, хто обмежує рух по водній магістралі – чи то залізниця, яка будує міст через річку, чи то власник ГЕС, який влаштовує на річці греблю», - відзначив В. Клименко.
Наслідком подібної політики він називає занепад річкових перевезень: якщо за часів СРСР по Дніпру перевозилося 60 млн т вантажів, то минулого року – 8 млн т, і це був рекорд останніх років. У цій ситуації компанія пропонує звільнити річковий транспорт від акцизу на пальне. Тим більше, що, як відзначає В. Клименко, дехто від акцизу ухиляється, заправляючись у відкритому морі за межами 12-мильної зони. «В результаті на багатьох причалах на Півдні стоять автоцистерни, з яких дизпальне продається дешевше, ніж на заправках. Однак наші пропозиції зі скасування акцизу на дизпальне для річкового транспорту, яке б вибило грунт з-під подібних схем з пальним, не знайшли відображення в новому проекті Закону «Про річковий транспорт», - підсумував Володимир Клименко.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com