Спецможливості
Новини

В Україні на енергетичні потреби використовують менше 1% соломи

10.05.2017
2388
В Україні на енергетичні потреби використовують менше 1% соломи фото, ілюстрація
Стебла просто приорюють після того, як зібрано урожай, і вони протягом двох-трьох сезонів перегнивають у грунті. Надлишок стебел соняшнику та кукурудзи дуже негативно позначається на якості наступних видів рослин, що їх будуть вирощувати на цьому полі

В Україні на енергетичні потреби використовують менш ніж 1% соломи. Щодо основної частини, то вона йде на підживлення грунту, а також застосовується як підстилка для тварин. Незначна частина соломи йде на експорт - у тюках її поставляють у Польщу та Словаччину. Однак це дуже малі обсяги. Таку думку висловив завідувач відділу органічних енергоресурсів Інституту відновлювальної енергетики НАН України Володимир Клюс, пише propozitsiya.com з посиланням на expres.ua.

Експерт зазначив, що солому спалюють перш за все в тюках. Крім того, з неї виготовляють брикети, пелети. Для спалювання в котлах можна використовувати будь-яку солому й стебла рослин. Однак солому пшениці та ячменю доцільніше використовувати для корму або як підстилку, тоді як солому ріпаку, сої, а також стебла кукурудзи, соняшнику варто спалювати в котлах, так роблять, скажімо, у США.

"У нас, на жаль, стебла просто приорюють після того, як зібрано урожай, і вони протягом двох-трьох сезонів перегнивають у грунті. Зауважу, що надлишок стебел соняшнику та кукурудзи дуже негативно позначається на якості наступних видів рослин, що їх будуть вирощувати на цьому полі", - зазначив В. Клюс.

За розрахунками Інституту, в Україні кількість соломи становить щонайменше 60 - 70 млн т. Трьома тоннами соломи можна замінити 1 тис. м3 природного газу.

"Однак, на наш погляд, краще не використовувати солому необробленою, бо вона має низьку енергетичну щільність, та й возити її на великі відстані нерентабельно. Краще переробляти солому на біовугілля, яке потім брикетувати, а вже після цього спалювати у формі брикетів або гранул. Тоді енергетична щільність такого палива буде вдвічі вищою, ніж у соломи. А це означає, що витрати на перевезення цього рослинного біопалива зменшаться вдвічі",- радить науковець.

На сьогодні існує автотермічна технологія переробки біомаси, коли з тонни соломи можна виробити тонну біовугілля, яке за теплотворною здатністю наближається до антрациту. Тому великі обсяги біовугілля можна використати, наприклад, і в промисловому масштабі - на ТЕЦ, де не вистачає антрациту.

Усе виробництво - обладнання, приміщення, склади, транспорт тощо, тобто вся технологія, окуповується приблизно за 1,5-2 роки.

Довідка

У Херсонській області, за даними департаменту агропромислового розвитку ХОДА, з гектара з-під зернових збирають по 4 т соломи на богарі - тобто на полях, які не поливають, та 6 - 7 т - на зрошуваних землях.

Інтерв'ю
Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Нині його фермерське господарство — одне з найпрогресивніших у регіоні. Тут, незважаючи на несприятливі погодні умови... Подробнее
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее

1
0