Спецможливості
Новини

У США впроваджують припосівне внесення… води

10.08.2020
2891
У США впроваджують припосівне внесення… води фото, ілюстрація

Аби не сіяти в суху землю, винахідники з вологодефіцитних місцевостей США вносять воду при сівбі, щоб стимулювати проростання насіння і сходи. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на корпоративний журнал компанії John Deere The Furrow.

Фермер Джоель МакКлур з південно-західного Канзасу, який знаходиться в зоні напівсухих прерій і отримує 410 мм опадів за рік, вприскує воду під час сівби ріпаку, соняшнику й сої і хоче поширити цей експеримент на кукурудзу, сорго й бавовник. «Забезпечення хорошої густоти стояння є критичним кроком у досягненні максимального потенціалу насіння. Зазвичай верхній шар ґрунту у нас сухий, а волога знаходиться на глибині. Внесення води сприяє проростанню насінини, що допомагає молодим корінцям досягти вологи на глибині», — розповідає фермер.

Саме вприскуванню води він завдячує врожаєм сої в 17,7 ц/га в місцевості, де цю культуру більш ніхто не вирощує на богарі, бо це вважається ризикованим.

Фермер додав, що в 2017 р. експериментував з двома нормами вприскування води — 190 і 470 л/га. У другому випадку врожайність була на 20% вищою. «Звичайно, возити ще й воду — ще та морока, але воно того варте. Врешті це недорого, до того ж у мене вже був причіп для рідин місткістю 13,6 м3, куплений для заправки обприскувача», — продовжує Джоель МакКлур. Він чіпляє цей причіп до 24-рядної сівалки. Причіп обладнаний насосом потужністю 150 л/хв, який забезпечує внесення 470 л/га води за швидкості сівалки 9,6 км/год. Вода подається до сівалки під тиском по трубах із неіржавіючої сталі, а в рядки — системою одиничних або подвійних ПВХ-трубок під дуже низьким тиском, щоб уникнути розбризкування. Все це обійшлося фермеру в $23 тис.

Хорошим прикладом впровадження припосівного вприскування води є озимий ріпак. Його схожість становить від 90 до 98%, а сходи швидкі й вирівняні. Внесена в такий спосіб волога негайно вбирається насіниною і абсцизова кислота виводиться. Інший канзаський фермер Кайл Котт додає: «Восени в оптимальні строки сівби озимого ріпаку у нас часто ґрунт сухий, але якщо чекати дощу, то є ризик посіяти з запізненням, через яке значна частина посіву не перезимує. Сіяти в оптимальні строки, не переживаючи за вологу в ґрунті — саме те, що потрібно під час вирощування як ріпаку, так і сої другою культурою після озимої пшениці».

Правильність обраного напрямку експериментів фермерів підтверджується дослідженнями. Внесення 40 г води на 1 пог. м рядка пшениці в сухий рік підвищує врожайність на третину. Водночас дослідники додають: піщані та інші низькогумусні ґрунти нездатні утримати воду протягом необхідних для насінини 48 годин.

Залишається додати, що внесення такої кількості води обходиться фермеру в $12,5 на гектар, тоді як аналогічне зрошення за допомогою традиційних кругових поливних машин вимагало б внесення 520–780 м3/га води, яка обійшлася б у $62,5–100 на гектар.

Ключові слова: зволоження ґрунту

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Турбота про навколишнє середовище, збереження біорізноманіття, покращення медоносної бази, підтримка держави. Оперування сучасними знаннями, організація промислових пасік та інвестиції в переробне обладнання. Таким, цілком імовірно, може... Подробнее

1
0