Спецможливості
Новини

В наступному сезоні врожай промислового яблука в Україні скоротиться, – УПОА

12.06.2019
884
В наступному сезоні врожай промислового яблука в Україні скоротиться, – УПОА фото, ілюстрація

При розгляданні українського промислового ринку яблука, варто розуміти, що як такого цілеспрямованого виробництва яблука для переробки, в принципі не існує. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-центр УПОА.

«Спеціалізованих садів з виробництва промислового яблука в Україні, майже, не існує. Більша частина фермерів займається виробництвом десертного яблука. В той же час, промислове яблуко – це яблуко, яке за своїми параметрами не відповідає вимогам свіжого ринку», – говорить директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

В 2018 році в Україні було зібрано 1,46 млн. тон яблук, з яких 0,51 млн. тон припадає на промислові підприємства, а 0,95 млн. тон – на господарства населення. «До того ж, експерти оцінюють потенціал збору яблук для переробки на приватних присадибних ділянках та насадженнях вздовж доріг в 400 тис. тон. Це ті дані, які, зазвичай, не враховує офіційна статистика. Якщо врахувати потенційний експорт і споживання яблук в країні, то теоретично, пропозиція промислового яблука в сезоні 2018/2019 могла досягти 1 млн. тон», – оцінює потенційний об’єм промислового яблука в Україні Андрій Ярмак, економіст інвестиційного центру Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

В той же час, варто зазначити, що експорт яблучного концентрату в США в 2018 році збільшився в 10 разів в натуральному еквіваленті (з 944 тон до 9,2 тис. тон) та в 9 разів в грошовому (з $890 тис. до $8,2 млн). В першу чергу, таке зростання зумовлено скороченням поставок яблучного концентрату в США з Китаю, у зв’язку з загостренням політичних та економічних відносин між цими країнами. Тому Сполучені Штати вимушені шукати альтернативні канали поставок сировини.  

Скорочення об’ємів торгівлі яблучним концентратом в останні роки спостерігається не тільки в Україні. В цілому, світова торгівля концентратом зменшувалася протягом декількох останніх років. Така тенденція, в першу чергу, зумовлена скороченням споживання відновлених соків в розвинених країнах, де ця продукція перестала вважатися корисною. У зв’язку з цим, кожного дня все більше споживачів віддають перевагу таким напоям, як свіжовижаті соки та смузі. І зараз вкладати гроші в виробництво яблучного концентрату просто невигідно. Більшість фермерів намагаються інвестувати в свіжий ринок яблук, де додаткова вартість продукції є більшою. «Наприклад, в цьому сезоні середні ціни на промислове яблуко в Україні не перевищували 1грн/кг. Тому, фермери нерідко взагалі відмовлялися від збору яблука, яке можна було реалізувати на переробку, через доволі низькі закупівельні ціни», – пояснює директор УПОА Федір Рибалко.  

Також, прогнозується, що в наступному сезоні урожай промислового яблука в Україні скоротиться, в той час як виробництво якісного яблука зросте. «Така ситуація зумовлена збільшенням урожайності в нових інтенсивних садах, які були закладені починаючи з 2013-го по 2018-тий рік. Таких садів доволі багато, і вони лише починають виходити на повне плодоношення. За нашими оцінками, збільшення врожайності в таких садах практично повністю компенсує втрати, які були викликані несприятливими погодними умовами в західних регіонах країни і розкорчуванням садів після збиткового сезону», – говорить аналітик УПОА Семен Крамаренко.

Ключові слова: Україна, яблука, врожай

Інтерв'ю
Оцалюк Олесь Анатолійович – директор ФГ «Фортуна Агро-Д», що в смт Антоніни на Хмельниччині. В обробітку біля 1500 га ріллі та одні з кращих результатів для даної зони вирощування сільгоспкультур. Як це йому вдається – він люб’язно... Подробнее
У березні Асоціація «Укрсадпром» обрала нового голову. Ним став Юрій Вахель. Про себе він розповідає, що «родом з олійно-зернового бізнесу». Сайт «Пропозиція» розпитав у нового голови асоціації про поточну ситуацію з арештом рахунків... Подробнее

1
0