У Польщі та Сербії назріває "малиновий бунт"
Сербські садівники, виробники-малини перекрили основні автостради країни, а польські ягідники підозрюють «заморозчіков» країни в змові і вимагають уряд обмежити імпорт дешевої малини з України, пише propozitsiya.com з посиланням на інформаційний портал EastFruit.
Однією з основних причин такого розвитку подій є різка експансія України на світовий ринок малини.
Однак, експансія Боснії і Герцеговини на світовий ринок малини залишилася непоміченою. При цьому обсяги експорту з цієї країни в 2017 році практично подвоїлися, і вона впевнено обігнала за цим показником Україну. Якщо в 2016 році Україна експортувала майже однакові обсяги малини з Боснією і Герцеговиною, то вже в 2017 році експорт з Боснії та Герцеговини перевищив експорт з України в понад півтора рази - на 68%!
Проблеми Сербії багато в чому викликані різким зростанням виробництва і заморозки малини в сусідній з Сербією країні.
На сьогоднішній день в Україні, де ще не почалося масове збирання ягід, закупівельні ціни переробників вже впали до $ 0,75 за кг. Причому деякі "заморозчики" ще мають на складах торішню продукцію, яку вони намагаються продати вже за будь-яку ціну і навіть всередині країни, але попиту на неї як і раніше немає.
Боснія і Герцеговина з Україною в минулому році експортували вже майже 40 тис. тонн, що становить близько 6% світової торгівлі і практично відповідає обсягу експорту четвертого найбільшого світового експортера, яким є Чилі.
Світовий попит на малину росте, але темпи його зростання не такі високі, як темпи зростання виробництва в Україні та Боснії і Герцеговині, які мають переваги географічного розташування поблизу великих ринків збуту ЄС і порівняно невисоких витрат на робочу силу.
У Сербії та Польщі прибирання малини, що є основною статтею витрат за виробництва цих ягід, обходиться все дорожче. Сьогодні польським садівникам стало ще складніше залучати працівників з України, які традиційно раніше прибирали основну частину польської малини.
Таким чином, низькі ціни на малину будуть стимулювати світове споживання цих ягід, що дозволить, в довгостроковій перспективі, очікувати підвищення середніх цін. Крім того, виробництво в Україні та Боснії і Герцеговині вже в 2019 році стабілізується, тому що низькі ціни на малину торкнуться і найменш ефективних виробників в цих країнах, і багато хто з них відмовляться від даного бізнесу.
В 2019 ж році варто очікувати зниження виробництва малини також в Сербії та Польщі, а в Чилі фермери вже почали скорочувати обсяги виробництва. Ці всі фактори будуть позитивно впливати на малиновий ринок в 2019 році. А 2018 році, швидше за все, буде занадто важким для всіх учасників цього бізнесу, крім тих, хто має стійкі позиції на ринку і потужні бренди.