Спецвозможности
Новости

В очікуванні гіперінфляції: як зростуть ціни в Україні на овочі та пальне до кінця року

02.07.2022
960
В очікуванні гіперінфляції: як зростуть ціни в Україні на овочі та пальне до кінця року фото, иллюстрация

В Україні заговорили про гіперінфляцію. Це означає, що ціни можуть за рік зрости на 100% і більше, а гривні перетворяться на нікому непотрібні папірці. Внаслідок цього може статися розвал усієї фінансової системи країни та навіть дефолт. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на apostrophe.ua.

На сайті Національного банку України (НБУ) нещодавно з'явився досить дивний прес-реліз. У ньому повідомляється про проведення засідання комітету з монетарної політики НБУ. Дискусія була присвячена можливостям Нацбанку забезпечити стабільність гривні та стримувати зростання цін. Також йшлося про необхідність для досягнення цих цілей підвищити облікову ставку. Неназваний учасник дискусії заявив, що «зволікання із підвищенням облікової ставки призведе до гіперінфляції, від якої програють усі».

Саме після цього засідання регулятор підняв відсоткову ставку з 10% одразу до 25% річних, що викликало, м'яко кажучи, неоднозначну реакцію в експертних та ділових колах України.

У лідерах овочі та пальне

Проте факт залишається фактом — національна валюта продовжує знецінюватися, і перспективи тут не райдужні. А зростання цін українці відчувають на власному гаманці.

За даними Державної служби статистики, з початку року — січень-травень — ціни в Україні вже зросли на 13,9%, при тому, що за весь 2021 рік інфляція склала 10%, що теж чимало (2020 року вона була на рівні 5%).

Зростання цін прискорилося з початком війни. Поки що найвищі показники зафіксовані у березні (4,5% до попереднього місяця) та квітні (3,1%). У травні інфляція сповільнилася до 2,7%, але з такими темпами до кінця року інфляція може становити близько 30%.

Ціни на різні товари та послуги зростають неоднаково. Майже наполовину (на 47,1%) з початку року подорожчало автомобільне пальне. У зв'язку з цим стали дорожчими і транспортні послуги (23,2%).

Зростання цін на продукти харчування також вище за середній показник інфляції — з початку поточного року вони збільшилися на 19,6%. При цьому, наприклад, фрукти подорожчали на 63,4%, а овочі — на 78,4%. Однак заморожені на час війни комунальні тарифи прогнозовано не зросли.

Виновата війна, але не тільки

Вважається, що невелика інфляція, яка не перевищує 2%, навіть корисна для економічного розвитку. Проте такі показники, навіть у розвинених країнах Заходу, залишились у минулому. Так у США у травні зафіксовано найвищий за останні 40 років показник інфляції — 8,6%. У ЄС минулого місяця було встановлено історичний рекорд на рівні 8,1%. При цьому в окремих країнах Євросоюзу зростання цін вже перевищує 10%. Наприклад, в Естонії інфляція розігналася до 19%.

Причиною стрімкого зростання цін в Україні, безперечно, є війна. 

«Доставка товарів у різні регіони ускладнена, і це збільшує вартість логістики. Руйнування підприємств, насамперед ключових, також призводить до зростання цін. Ми це бачили на прикладі солі (через обстріли держпідприємство «Артемсіль» зупинило роботу, що викликало дефіцит солі та спровокувало стрімке зростання цін на неї», — розповідає Несходовський.

«Національний банк України для компенсації бюджетного дефіциту здійснює емісію — друкує гроші, внаслідок чого гроші знецінюються», — каже Ілля Несходовський. 

Єдиного визначення гіперінфляції немає — це може бути і 100% на рік, і 50% на місяць. При цьому гіперінфляція характеризується не тільки показниками зростання споживчих цін, а й тривалістю їх збереження — протягом кількох років.

Головним ризиком гіперінфляції є те, що вона може спровокувати кризу фінансової системи країни аж до дефолту.
У «лихі 90-ті» Україна пережила період гіперінфляції. Тоді показники зростання цін становили від 200% до 500% на рік. А 1993 року інфляція досягла фантастичного рівня — 10206%.

Втім, опитані «Апострофом» експерти не очікують цього року на гіперінфляцію.

«Якщо Нацбанк не змусять активно друкувати гривні, то гіперінфляції вдасться уникнути», — сказав у коментарі виданню інвестиційний банкір та фінансовий аналітик Сергій Фурса.

Також, за його словами, ймовірність гіперінфляції залежить від того, яким буде курс гривні на кінець року, а зараз його передбачити практично неможливо.

«Гіперінфляції не буде», — упевнений Ілля Несходовський. За його словами, НБУ, друкуючи гроші, наразі контролює цей процес.

Интервью
Марія Махновець (ліворуч), експерт з органічного трейдингу, на виставці BIOFACH, Нюрнберг, Німеччина, разом з експертами аграрного ринку - André Pilling та Марією Дідух (проект "Agritrade Ukraine")
Украина занимает 10-е место в мире по производству органических зернобобовых культур, по масличным и зерновым находится на 6-й позиции. Основные направления экспорта - Нидерланды, Германия,
Наталія Савченко
Кораген®, Гранстар® Голд, Сальса®, Вінцит® Форте — назви цих високоефективних засобів захисту рослин добре знайомі більшості агровиробників і фермерів не лише України, а й багатьох країн світу. Втім, у наших рідних фермерів ці назви до... Подробнее

1
0