Спецможливості
Новини

У Мінекономіки обговорили законодавчі ініціативи в галузі бджільництва

01.02.2021
795
У Мінекономіки обговорили законодавчі ініціативи в галузі бджільництва фото, ілюстрація

29 січня відбулася зустріч робочої групи з питань розвитку бджільництва за участю заступників міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького та Сергія Глущенка, керівників структурних підрозділів Мінекономіки, Держпродспоживслужби та інших членів робочої групи.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agro.me.gov.ua.

«Одним із важливих питань, над яким має сфокусуватися робоча група протягом лютого-березня, це фіналізація роботи над законопроєктом «Про бджільництво».

Згідно з планом роботи Уряду ми маємо внести цей документ на розгляд Верховної Ради України до 1 червня.

Також наступного тижня ми розпочинаємо інформаційну кампанію щодо посилення взаємодії фермерів, пасічників, Держпродспоживслужби та органів місцевого самоврядування щодо попередження отруєння бджіл», — зазначив Тарас Висоцький.

Присутні обговорили стан підготовки проєкту наказу Мінекономіки «Про деякі питання у сфері бджільництва», його зміни під час узгодження з центральними органами виконавчої влади. Також учасників поінформували про останні напрацювання Мінекономіки по законопроєктах в галузі бджільництва, зокрема у сфері захисту рослин.

Крім того, обговорили діючі норми гігієнічних вимог до потужностей, на яких здійснюється виробництво та/або обіг продуктів бджільництва, і нормативно-правовими актами, що регламентують дане питання. Зокрема, було вирішено розпочати роботу над удосконаленням цих документів.

Інтерв'ю
Що робити, якщо на територію вашого господарства вломилися окупанти й після звільнення у вас лишаються тільки зруйновані будівлі та спалена техніка? Навіть вислуховувати про це розповіді психологічно нелегко… Однак наші співрозмовники,... Подробнее
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.

1
0