Спецможливості
Новини

Цього року буде спожито рекордну кількість сої

08.09.2016
1236
Цього року буде спожито рекордну кількість сої фото, ілюстрація
продукт сои

Експерти говорять про розширення посівних площ під соєю в найбільших країнах-виробниках, а також зростанням її урожайності.

Про це повідомляє АПК-Інформ

У своєму оновленому звіті аналітики IGC підвищили прогноз світового виробництва соєвих бобів в 2016/17 маркетинговому році — на 4,1 млн тонн в порівнянні з липневою оцінкою, до рекордних 325,4 млн тонн (+3% на рік).

Основне підвищувальне коригування торкнулося США, де на тлі сприятливих погодних умов очікують рекордного рівня урожаю сої — 109 млн тонн проти 106,9 млн тонн роком раніше.

Крім того, згідно з прогнозом, рекордного урожаю сої в новому сезоні буде досягнуто і в Бразилії — 101 (95,4) млн тонн.

Істотні можливості для нарощення виробництва мають Китай — до 12,6 (11,6) млн тонн та Індія — до 11,4 (9,1) млн тонн.

У свою чергу, валовий збір олійної в Аргентині може скоротитися до 56 млн тонн. При цьому аналітики відзначають, що прогноз для Південної Америки є попереднім, оскільки посівні роботи тут почнуться лише восени.

Крім того, світове споживання сої у 2016/17 МР також стане рекордним — 327 (320) млн тонн. При цьому у порівнянні зі зростаючим попитом на продукти переробки сої з боку Азії кінцеві запаси олійної в світі ризикують впасти до трирічного мінімуму — 31,5 млн тонн.

Відповідно до прогнозу, світовий імпорт соєвих бобів в сезоні 2016/17 продовжить рости, головним чином за рахунок попиту Китаю, і досягне 136 млн тонн.

Ключові слова: Соя, зернові, зернобобові

Інтерв'ю
Ольга Насонова, ресторанний експерт, концептолог і аналітик
В Європі та Америці вже давно цінується все, що відрізняється від масового продукту в маркетах, так званий hand made, до якого відносяться в тому числі і продукти, вирощені на приватних фермерських
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0