Спецможливості
Новини

У найближчі кілька років нові сорти суниці стануть недоступними для вітчизняних виробників ягід

23.02.2022
2272
У найближчі кілька років нові сорти суниці стануть недоступними для вітчизняних виробників ягід фото, ілюстрація

Міністерство аграрної політики та продовольства України своїм наказом № 387 від 25 листопада 2021 року включило суницю до переліку культур, яким для реєстрації нових сортів в Україні потрібно протягом 2–3 сезонів проводити перевірку на відмінність, однорідність і стабільність. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на сайт асоціації «Укрсадпром».

Як зазначають експерти, раніше, до запровадження цього наказу, Мінагрополітики приймало інформацію, надану заявником за результатами тестування нових сортів плодово-ягідних культур, включно з суницею, якщо її виконано у країнах-членах міждержавного об’єднання UPOV  (Міжнародний союз з охорони нових сортів рослин). Членство України у цьому міждержавному об’єднанні розпочалося 1995 року й триває понині.

Як розповів Олег Босий, власник та керуючий партнер ТОВ «Фрутек», для реєстрації та захисту нового сорту рослини заявник має довести, що сорт-кандидат є відмінним, однорідним і стабільним. Для плодово-ягідних культур експертиза на відмінність, однорідність і стабільність (ВОС-експертиза) триває від 2–3 (для суниці) до 4 і більше років (для кущових ягідних та плодових культур). Зазвичай країни-члени UPOV визнають експертизу, яку вже провів компетентний орган іншої країни-члена UPOV, і це значною пришвидшує вихід нових сортів на ринок. Для реєстрації сортів плодово-ягідних культур в Україні заявнику також донедавна було достатньо подати інформацію про результати відповідного тестування та сплатити невеликий збір за обробку цієї інформації фахівцем Українського інституту експертизи сортів рослин.

«За таких умов реєстрація нового сорту, з моменту подачі заявки до появи нового сорту в Реєстрі, займала лише рік-півтора. Однак нещодавно Мінагро включило суницю садову до списку культур, які мають проходити повторну перевірку на вітчизняних дослідних станціях. До цього в згаданому переліку були лише зернові та овочеві культури. Тобто, сьогодні суниця садова є єдиною багаторічною культурою в цьому списку», — розповів Олег Босий.

Він вважає, що через це в найближчі 3–4 роки нашим фермерам потрібно буде забути про нові сорти суниці садової. Адже формально сорт допускається до обігу лише після завершення процесу його реєстрації, яка відтепер триватиме утричі довше, а кваліфікаційна експертиза сорту також коштуватиме селекціонеру значно дорожче. Імпортувати садивний матеріал нових сортів, які ще не внесені до Реєстру, в Україну теж не дозволяється, тому очікуємо, що місце легальних імпортерів знову займуть контрабандисти.

Якщо врахувати, що в Україні відсутні як фахівці з реальним досвідом проведення ВОС-експертизи суниці садової, так і необхідні для цього референтні колекції відомих сортів, 2–3 сезони повторного тестування можуть виявитися ще досить оптимістичним прогнозом очікування. Селекціонери з Великої Британії, США, Італії та інших країн не готові до таких змін правил гри та наразі призупиняють реєстрацію в Україні своїх нових сортів.

Інтерв'ю
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее
Гу­с­та­во Джан­кей­ра, пре­зи­дент Бра­зильсь­ко­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го то­ва­ри­ст­ва
Один із факторів успіху аг­росек­то­ру Бразилії — агра­ні роз­пи­ски. Детальніше про їх впровадження роз­повідає пре­зи­дент Бра­зильсь­ко­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го то­ва­ри­ст­ва Гу­с­та­во

1
0