В Білорусі окультурили болотну журавлину
В Білорусі розробили і впроваджують у виробничій практиці технологію культурного вирощування болотної журавлини. Про це розповів зав. лабораторії екологічної фізіології рослин Центрального ботанічного саду НАН Білорусі, кандидат біологічних наук Олександр Яковлєв у ході VII міжнародної конференції «Чорниця високоросла та інші ягідні культури в Україні», що був днями проведений розсадником «Брусвяна» в Житомирі, передає propozitsiya.com.
Створення плантацій традиційної для лісової зони Європи болотної журавлини стало неабияким проривом, адже досі в промислових обсягах на плантаціях вирощувалася тільки американська крупноплідна журавлина. Технологія вирощування останньої вимагала дуже великих початкових інвестицій — до $15 тис. на гектар. Відтак ця технологія була доступна тільки для плантацій площею від 10 га. Однією з причин високих початкових затрат була специфічна особливість журавлинових плантацій: їх потрібно було підтоплювати, щоб ягода спливала, а потім її стягували в одне місце до берега і завантажували на машини.
Журавлину болотну, як розповів О. Яковлєв, у Білорусі взялися вирощувати на вироблених торфовищах у рамках програми рекультивації останніх, на яку були виділені кошти з бюджету. Розрахунки показали, що економічно ефективними є плантації площею вже від 3 га.
За словами О. Яковлєва, на сьогодні закладено 900 га таких плантацій, 70% з яких уже вступили в плодоношення. Затрати, 70% з яких припадає на посадковий матеріал, окуповуються за 5 років. Урожайність журавлини болотної на культурних плантаціях становить від 3,5 т/га на півночі країни до 10 т/га на півдні. Більша частина болотної журавлини, як і крупноплідної, йде на переробку, зокрема, на соки прямого віджиму та сушений «клюзюм».
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com