Спецможливості
Новини

В Антарктиді скоро відвалиться найбільший льодовик. Наслідки непередбачувані

24.08.2016
1904
В Антарктиді скоро відвалиться найбільший льодовик. Наслідки непередбачувані фото, ілюстрація
танення льодовика

Одна з найдовших тріщин на найбільшому льодовику скоро зможе відколоти його і відправити в плавання.

Про це повідомляє Naked Scienc

Гляціологи стежать за зростанням величезної тріщини на одному з найбільших шельфових льодовиків Антарктиди і чекають моменту, коли він цілком відправиться в океан.

Льодовик Ларсена - третій за розмірами шельфовий (тобто лежить на воді) льодовик Антарктиди - сильніше за інших постраждав в результаті глобального потепління. Судячи з даних гляціологів, він залишався стабільним десятки тисяч років, але за останні роки втратив два з трьох своїх великих льодовиків, відколюючи і відправляючи в море Ларсен А зник в 1995 р, Ларсен В - в 2002-му. До теперішнього моменту зберігся лише льодовик Ларсен С, але і його загибель вже не за горами.

Тріщина на поверхні Ларсена С з'явилася ще в 2010 р і з тих пір продовжує зростати. За останні місяці швидкість її збільшення стала особливо помітною: за даними учасників британського дослідницького проекту MIDAS, в порівнянні з березнем 2016 р до серпня довжина тріщини виросла на 22 км і наблизилася до 60 км при ширині майже 350 м.

Варто сказати, що ще кілька років тому фахівці вказали на нестабільність льодовика Ларсен С і його можливий майбутній колапс. І хоча дату цієї знаменної події назвати ще неможливо, стає ясно, що вона вже близько. Це найбільший з льодовиків Ларсена, площа його сягає 55 тис. кв. км. Коли він відвалиться від материкової частини, це буде виглядати дуже ефектно.

Шельфові льодовики регулярно відколюють айсберги, але цей, може зруйнувати "компресійну арку", яка зміцнює весь льодовик і утримує його на місці. Втрата Ларсена С може дестабілізувати ще більш великі крижані поля і Антарктида почне танути ще стрімкіше. Екологічні та кліматичні наслідки цього передбачити поки що важко, але ясно, що будуть вони досить помітними.

Інтерв'ю
Сьогодні перед українськими аграріями постає багато питань щодо ведення бізнесу. Сьогодення в умовах війни вимагає організованих рішень, оптимізації бізнес-процесів та економії. Юрій Кулик, директор з інноваційних технологій у рослинництві... Подробнее
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0