У 2017-му аграрії не зможуть претендувати на статус бюджетного «донора»?
Вітчизняний агропромисловий комплекс в минулому сезоні став головним рушієм вітчизняної економіки, фактично загальмувавши падіння ВВП. За даними Держстату, частка всього експорту сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки у 2016 році становила 42% від загального експорту українських товарів (для порівняння у 2013 - 27%, а в 2007 році - 9%).
У цьому році ситуація може змінитися. Швидше за все, аграрії не зможуть претендувати на статус бюджетного «донора», пишет propozitsiya.com з посиланням на ukrinform.ua.
Прогноз виробництва усіх сільгоспкультур культур в Україні в 2017 році станом на кінець травня приблизно на 4% менше, ніж урожай 2016 року. Аналітики консалтингової агенції ААА, що спеціалізується в агросекторі, прогнозують, що потенційне виробництво зерна дозволить експортувати близько 36-37 млн т (зокрема, пшениці – 15,5 млн т). Це всього лиш на 2-3 млн т менше, аніж в попередньому рекордному році.
Здається, втрати не суттєві. Але треба враховувати, що світові ціни на зерно падають так само через рекордні врожаї в основних країнах-постачальниках, а також через зниження економічних темпів зростання в світі. До того ж скасування в Україні податкових пільг з ПДВ на тлі високих дотацій в інших аграрних країнах частково знизили конкурентоспроможність продукції вітчизняного АПК.
До того ж, у найближчій перспективі сподіватися на відновлення експорту продукції металургійного комплексу та очікувати знову високі ціни на руду, не доводиться. Тому будь-які натяки на стагнацію в АПК і пов'язані з цим скорочення валютної виручки створюватиме додатковий тиск на валютний курс, відповідно і на економіку в цілому.