Спецможливості
Агробізнес

Успіх насіннєвої компанії — це успіх фермера! Історія господарства «Відродження»

28.03.2023
6807
Успіх насіннєвої компанії — це успіх фермера! Історія господарства «Відродження» фото, ілюстрація

Вже 31 рік на Дніпропетровщині працює ФГ «Відродження». Його власник Іван Ярмолюк ще з часів студентства мріяв виростити плодовий сад.

І своє бажання фермер здійснив, хоча й витратив на це роки, були злети і падіння, страх і невідомість…

Із 50 га землі, на якій було закладено перші плодові насадження, господарство виросло до більше, ніж 300 га.

Сьогодні тут ростуть не лише плодові, кісточкові дерева та насадження, а й кукурудза, соняшник, а також столові буряки, морква, цибуля та картопля.

Іван Ярмолюк: «Сад — це моя мрія»

Іван Ярмолюк, власник ФГ «Відродження», с. Хутірське, Дніпропетровська область

Іван ЯрмолюкВиростити сад — це була моя мрія, яку я виношував, коли був ще студентом. Працювали за традиційною технологією, промислового плодоношення чекали аж шість років! Новітні технології тоді ще не впроваджувалися, лише традиційні (початок 90-х років). На одному гектарі у нас зростало всього 250 дерев.

Сьогодні ми працюємо за інтенсивною технологією і на одному гектарі саду росте понад 2500 дерев. Все це завдяки досвіду, який я переймав у господарств за кордоном. Там я зрозумів, що йду не тим шляхом, знайшов відповіді на запитання, що йти потрібно в напрямку інтенсивного, сучасного садівництва, яке передбачає ущільнені закладки садів, за допомогою слаборослого садивного матеріалу на шпалері з використанням краплинного зрошення. Так, на 8 га у 2002–2003 рр. було закладено інтенсивний сад (на одному гектарі зростало до 2 тис. яблунь). І це був один із перших інтенсивних плодових садів в Україні! У 2011 році площа під садом сягала вже 60 га, а наступного року — 80 га.

Сьогодні ми обробляємо більше ніж 300 га землі, на яких росте не лише плодовий, а і кісточковий інтенсивний сад (слива, абрикос, персик, японська алича, черешні), маємо власну торгову марку Яблучко™. Також ми вирощуємо сільськогосподарські культури (кукурудзу, соняшник) на площі 140 га, але в пріоритеті у нас овочі.

Овочівництво — це життєво необхідна ланка господарства

В сучасному агровиробництві в напрямі рослинництва гарного результату можна досягти тільки за рахунок впровадження енерго- та вологозберігаючих технологій, які, своєю чергою, потребують серйозних капіталовкладень у техніку, а вона достатньо дорога. Окупність таких капіталовкладень потребує значних площ (1000–2000 і більше га). Невеликі площі, як у ФГ «Відродження», не окуплять значних капіталовкладень, тому ми зосередили свою увагу на овочах і плодових. Ці культури гармонійно входять у нашу овочеву сівозміну.

Займатися вирощуванням овочів ми почали майже одночасно із садівництвом, випробували понад 12 видів овочевих культур. Цей напрям виробництва був життєво необхідним для «Відродження», мені потрібно було втілювати в життя мою мрію — сади. Кошти, які ми отримували внаслідок реалізації овочевої продукції, вкладалися у розвиток садівництва. Для прикладу, окупність витрат у овочівництві відбувається протягом 4–6 місяців, а у садівництві — 4–6 років!

Розсадна цибуля Брекстон F1 (урожайність 80–100 т/га)

Тому ми вимушені були розвивати таку ланку виробництва, при цьому нам вдалося досягти в овочівництві певних успіхів. Сьогодні працюємо за сучасними технологіями, без затрат ручної праці. Використовуємо сівалки точного висіву, обов’язково краплинне зрошення, вирощуємо овочі на гряді, гребені. За роки роботи ми випробували багато видів овочевих, як вже згадувалося, але зупинилися на чотирьох культурах (цибуля, морква, буряк, картопля). Увагу ми приділили технологічності, бо не можна одним видом техніки обробити десяток культур. Для виробництва частини овочів у відкритому ґрунті ми маємо теплиці, де вирощуємо розсадну цибулю, тому свою посівну розпочинаємо на початку лютого.

Іван Ярмолюк: «Овочівництво — це життєво необхідна ланка господарства»

Сучасне овочівництво не можливе без зрошення. Унікальність нашого виробництва в тому, що ми не залежимо від державних чи приватних зрошувальних систем. У нас є власні артезіанські свердловини, з яких ми беремо воду тоді, коли це необхідно.

2022 рік був для нас, як для всіх українців важким. За браком коштів ми вирощували овочі на 35 гектарах. Цього сезону збільшили площі вже до 70 га.

Продукція торгової марки ЯблучкоТМ

Bejo — найкращі овочі, щедрі врожаї

З компанією «Бейо» господарство «Відродження» працює дуже давно, більше 15 років. Переважна більшість насіння, крім картоплі — це гібриди Bejo. Минулого року ми сіяли: чотири гібриди моркви (Каскад, Кесена, Каспі, Курасао); чотири гібриди цибулі (Леон, Орленда, Сонома, Мондела); два гібрида розсадної цибулі (Брекстон, Вайт Вінг); два гібрида столових буряків (Боро, Водан). У сезоні 2023 пріоритетним у нас буде використання гібридів Bejo. Віддали перевагу «праймованому» насінню цибулі, а саме гібридам Орленда, Манас та Седона. Ця технологія (праймінг — агротехнічний прийом, що передбачає замочування насіння у воді або розчинах різних речовин конкретної концентрації протягом певного періоду з подальшим підсушуванням. — Прим. ред.) дає нам змогу отримати швидкі та дружні сходи, що, своєю чергою, зменшує кількість пестицидних обробок на початку вегетації. За рахунок цього ми отримуємо більш вирівняні, якісні цибулини. Гібридів моркви також маємо на меті закупити «праймовані», з обробкою В-МОХ (інноваційний прийом обробки насіння, розроблений науковцями компанії Bejo. — Прим. ред.), однак за дефіциту насіння моркви в Україні, швидше за все, поки що вирощуватимемо звичайне насіння. Із «Бейо» ми не боїмося експериментувати та впроваджувати інновації. Маємо бажання отримати можливість доопрацювати насіння за технологією дражування, аби ще більше підвищити врожайність та покращити якість продукції.

Морква Каскад F1 (урожайність 90–110 т/га)

Насіннєвий матеріал від «Бейо» високоякісний, гібриди наділені прекрасним потенціалом, овочі в результаті мають чудовий товарний вигляд і смакові якості. А головне — селекція Bejo забезпечує щедрі врожаї. Цибулі ми збираємо 80–100 т/га, моркви — 90–110 т/га, буряків — 70–90 т/га. Я впевнено можу сказати, що продукти Bejo — це класно!

З компанією «Бейо Україна» ми не просто партнери, а, можна сказати, друзі. Представники завжди допомагають у вирощуванні культур, радять, яке насіння буде кращим для того чи іншого господарства, зокрема для нас, діляться досвідом. Вони мають дуже добрий підхід до клієнтів, відкриті до спілкування цілодобово. Кредо компанії звучить так: «Наш успіх — це ваш успіх!», тобто успіх клієнта. І це дійсно так! Крім того команда «Бейо» влаштовує різноманітні навчальні заходи для фермерів-овочівників в Україні та за кордоном, які наші спеціалісти із задоволенням відвідують.

Сьогодні ФГ «Відродження» працює за інтенсивною технологією і на одному гектарі саду росте понад 2500 дерев

Ми відвідували Нідерланди, спілкувалися з колегами, навчалися теорії та практиці. За допомогою команди «Бейо» ми освоюємо сучасні, новітні технології, які мають обов’язково впроваджуватися з використанням зрошення, повинен бути правильно організований збір врожаю (вчасно, оперативно, з можливістю зберігання продукції). Крім того, важливо вдало продати врожай.

Виклики 2022-го

Найтяжчим для нас у 2022 році було пересилити свій страх. Якщо у напрямі рослинництва у нас був вибір сіяти чи ні, то частина овочів (розсадна цибуля) вже була закладена в теплицях і на момент повномасштабної війни активно росла і потребувала висадки у відкритий ґрунт (наприкінці березня). Тому нам було складно щось змінити. Ми фінансово ризикували. Затрати на 1 гектарі в овочівництві, в нашому господарстві, становлять 200–400 тис. грн — це до збору врожаю. Тому у нас був страх як буде, що буде, вирощувати чи не вирощувати і головне — для кого вирощувати? Хто їстиме цей урожай і яких грошей він коштуватиме? Але ми ризикнули, заклали овочі на площі 35 га. І нехай не дивуються пересічні споживачі, чому овочі так здорожчали? Зменшилися площі. Основними регіонами, які здебільшого спеціалізуються на овочах та фруктах є південні та південно-східні. Більшість з них окуповані ворогом, у них немає можливості вирощувати для України та продавати в Україну. Тому на допомогу прийшли господарства, як і наше, з інших куточків держави, яким вдалося підтримати плодоовочевий фронт. Більше того, варто зважати на імпорт, якого майже не було.

Іван Ярмолюк: «Ми сподіваємося на краще, віримо в хороші результати на наших полях і не сумніваємося, що 2023 рік принесе Перемогу Україні!»

В нашому господарстві працює приблизно 50 працівників, 8 з них боронять Україну в лавах ЗСУ, дехто виїхав у більш безпечні регіони. Мені було складно уявити, як працюватиме господарство? Окрім того, що було незрозуміло хто їстиме вирощене, ще було страшно подумати, а хто ж збиратиме той врожай? Як його зберегти, якщо будуть проблеми з електроенергією? Або, якщо, не дай Боже, продукція знищиться внаслідок обстрілів… Але ми впоралися. Намагалися реалізувати продукцію чим раніше — це ще одна з причин, чому овочі дорогі. 2022 рік не дав нам фінансово вийти на планові показники, меншими були площі посівів. Ми були в страху та невідомості аж до моменту, коли реалізували останні залишки овочів зі сховища. Сьогодні дивимося на ситуацію більш оптимістично. Вже буяє розсада цибулі в теплиці, площі під овочами збільшаться з 35 до 70 га. Ми сподіваємося на краще, віримо в хороші результати на наших полях і не сумніваємося, що 2023 рік принесе Перемогу Україні!

В. Полевик,

Інтерв'ю
Нова генерація найсучасніших комбайнів TRION від компанії CLAAS представлена в Україні 11-ма моделями, на базі яких можна буквально (як в LEGO) створити зернозбиральний комбайн своєї мрії, під конкретні потреби. Залежно від моделі, нові... Подробнее
Органіка
Садівництво належить до найперспективніших галузей аграрного сектора. Інтенсивні сади у поєднанні з органічним садівництвом збільшують можливості експорту продукції.

1
0