Укрзалізниця обговорила з аграріями ініціативу перевізника стати оператором зернових вантажів
У Києві 15 липня відбулась зустріч менеджменту АТ «Укрзалізниця» з представниками Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ). Учасники зустрічі обговорили ініціативу Укрзалізниці стати оператором зернових вантажів. За словами директора з розвитку бізнесу АТ «Укрзалізниця» Андрія Рязанцева, Укрзалізниця, будуючи власний напрямок бізнесу, допоможе розвитку малих і середніх фермерських господарств, тим самим сприятиме збільшенню валютної виручки для підприємства та держави. Про це пише propozitsiya.com.
«Нашою ініціативою зацікавилася асоціація фермерів України та звернулася з проханням стати їх трейдерами й експедиторами в експорті своєї продукції. Фактично забезпечувати логістику та продаж їх урожаю. Об’єднання невеликих партій цих вантажів дозволить малим фермерам залишитися на ринку та отримувати справедливу вартість за свою продукцію, дасть можливість бути конкурентними, оновлювати та розвивати свою матеріально-технічну базу, започатковувати та розвивати більш глибоку переробку. Відповідно, нарощувати експортний потенціал країни. Для Укрзалізниці це збільшення валютної виручки та доходів у іноземній валюті, що дозволить знизити валютні ризики за вже існуючим кредитним портфелем та бути більш привабливими для залучень на зовнішніх ринках ресурсів, які необхідні для інвестицій в інфраструктуру. Отже, якщо брати ланцюжок «фермер — Укрзалізниця — держава», можна отримати «win-win-win». Тобто виграють усі стейкхолдераи цього бізнес-процесу», — розповів Андрій Рязанцев.
Крім того, він зазначив, що вже сьогодні вивезти весь зібраний впродовж пікового місяця врожай, як цього хочуть трейдери, Укрзалізниця не зможе, адже перевезення мають бути розплановані рівномірно: «Фізично перевізник у пікові періоди не зможе вивезти весь урожай за місяць. Ми повинні зробити таким чином, щоб везти 12 місяців на рік. Потрібно рівномірно використовувати вагонний парк. Адже маємо провальні місяці за зерновозами, коли вони взагалі не використовуються й навіть застосовуються для перевезення інших вантажів. Асоціація фермерів пропонує, базуючись на передовому досвіді США, розглянути можливість і доцільність побудови пристанційних елеваторів і припортових терміналів на принципах державно-приватного партнерства, для покращення перевізного процесу та максимізації доходу від продажу сільгосппродукції. На думку асоціації, це на 10% збільшить обсяг експорту зернових. А це близько 700-800 млн доларів на рік додаткових валютних надходжень, які дуже важливі для держави та її макроекономічних показників».
Аналізуючи перспективи ініціативи аграріїв, Андрій Рязанцев розповів: «Цей ринок на сьогодні ще не монополізований, але він близький до того, щоб бути розподіленим між кількома гравцями. Досвід розвинених країн при цьому говорить про необхідність функціонування сегменту фермерів для повноцінного конкурентного середовища та економічної безпеки держави. Наразі аналізуємо обсяги ринку, його зацікавленість у співпраці з Укрзалізницею. Це буде вигідно для компанії, але ми хочемо побачити реальний попит. Багато дрібних виробників також бачать у цьому свою перспективу. І для Укрзалізниці цей напрямок бізнесу може стати дуже цікавим. Нам варто розвивати додаткові види бізнесу. Критичні ж зауваження від окремих учасників цього ринку говорять про те, що вони бояться конкуренції та справедливого ціноутворення для фермерів, які сьогодні не мають альтернативи та продають свій врожай з мізерною рентабельністю. А всі доходи отримують посередники, які ні копійки не вклали й не будуть вкладати ні в інфраструктуру ні в обробку землі. Ми ж щороку нарощуємо інвестиції. Переконаний, що над ринком з таким рівнем дохідності та обсягами виручки нам варто похилитися, як нормальній корпорації. Нічого особистого, лише бізнес», — резюмував Андрій Рязанцев.