Українським виробникам яблук можна розслабитися. Але не надовго
У сезоні 2017/18 року українські виробники яблук зможуть трішки розслабитися. Очікується зменшення виробництва в ЄС внаслідок несприятливих погодних умов, яке може перевищити обсяг експорту з ЄС. Через це ціни, за прогнозами, будуть відносно високими.
В Україні ціни теж будуть вищими, вже зараз спостерігається тенденція до переоцінки можливого зростання цін в другій половині сезону. Внаслідок росту цін, споживання яблука в країні знизиться ще відчутніше, пише propozitsiya.com з посиланням на agronews.ua.
Наразі, ринкова ситуація для України виглядає несприятливою через кілька чинників. Серед них - збільшення площ під сучасними яблуневими садами в регіоні і в світі, ріст врожайності; падіння споживання яблук в Україні та ЄС (в Україні – мінус 15% з 2013 року на особу); зниження об'єму ринку яблук на 21% через зниження кількості споживачів в Україні. При цьому реальні доходи виробників яблук в Україні та ЄС падають, а конкуренція зростає.
На світовому ринку яблук Україна має одну перевагу: робоча сила дешевша в рази. Різниця в витратах на збирання 1 кг яблук у нас та в більшості інших країн ЄС така, що маржа у сусідів часто менше, ніж ця різниця. Проте, робоча сила буде дорожчати – і не тільки витрати на зарплату, а й необхідність забезпечувати кращі умови та отримувати кращу якість плодів після збирання.
Аби створити інші переваги, Україні потрібні: інвестиції у знання та накопичення знань, підготовку кадрів, підвищення продуктивності, ефективності і якості; побудова виробництва та логістики навколо стратегії маркетингу готової продукції; активний та прицільний пошук ринків збуту та просування споживання на внутрішньому ринку, а також кооперація в експорті яблука та маркетингу на внутрішньому ринку.
Наразі десять найбільших експортерів контролюють 84% експорту свіжого яблука. Серед них – Китай, США, Італія, Чилі, Франція, Нова Зеландія, ПАР, Польща, Нідерланди та Бельгія. Конкуренція за зростаючи ринки Південно-Східної Азії - дуже гостра.
Україна ж, з тим підходом до експорту, що був до останнього часу, однозначно програє конкуренцію на світовому ринку постачальникам з країн ЄС, і навіть постачальникам з Молдови та Сербії, а невдовзі – й країнам Центральної Азії.
"Перспективи у нас чудові, але над ними потрібно наполегливо працювати. Вже зараз FАО залучає експертів до розвитку садівництва в країнах Центральної Азії та Кавказу. Я вважаю, що Україна може успішно експортувати свіже яблуко навіть до ЄС", - вважає економіст інвестиційного відділу FАО Андрій Ярмак.