Спецможливості
Новини

Українське – це світовий бренд, який важливо розвивати,– Віталій Коваль

01.11.2024
268
Українське – це світовий бренд, який важливо розвивати,– Віталій Коваль фото, ілюстрація
В Україні наразі визнається 3068 європейських географічних зазначень. Разом з тим, суто українських – 48. Українське – це світовий бренд, який важливо розвивати, повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль під час вітального слова до учасників Першого українського фестивалю географічних зазначень.
 
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінагрополітики.
 
«Підтримка національного виробника на всіх рівнях, особливо в такі складні часи, важлива для Мінагрополітики. А особливо, якщо мова йде про унікальні продукти з географічним зазначенням. Адже це про наші традиції, національну ідентичність та самобутність, яку потрібно зберегти та популяризувати. Херсонські кавуни, гуцульська бринза, мед з дикоросів та українські вина. Українська культура має стати не лише мейнстрімом, а й потужним елементом економіки, щоб усі наші народні промисли капіталізувалися через експорт», – наголосив Віталій Коваль.
 
Міністр також відзначив, що значна кількість учасників – маленькі та великі виробники не лише працюють на внутрішньому ринку, а й експортують свою продукцію.
«Від вина та різноманітних крафтових настоянок - до сирів, м’яса, овочів, макаронів, спецій та солодощів. І все - локальне виробництво», – підкреслив Міністр.
Віталій Коваль також вручив відзнаки Мінагрополітики тим виробникам, які уже отримали походження специфікацій товарів та права інтелектуальної власності на географічним зазначенням.

Інтерв'ю
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее

1
0