Спецможливості
Новини

Українське – це світовий бренд, який важливо розвивати,– Віталій Коваль

11:00 • Сьогодні
103
Українське – це світовий бренд, який важливо розвивати,– Віталій Коваль фото, ілюстрація
В Україні наразі визнається 3068 європейських географічних зазначень. Разом з тим, суто українських – 48. Українське – це світовий бренд, який важливо розвивати, повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль під час вітального слова до учасників Першого українського фестивалю географічних зазначень.
 
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінагрополітики.
 
«Підтримка національного виробника на всіх рівнях, особливо в такі складні часи, важлива для Мінагрополітики. А особливо, якщо мова йде про унікальні продукти з географічним зазначенням. Адже це про наші традиції, національну ідентичність та самобутність, яку потрібно зберегти та популяризувати. Херсонські кавуни, гуцульська бринза, мед з дикоросів та українські вина. Українська культура має стати не лише мейнстрімом, а й потужним елементом економіки, щоб усі наші народні промисли капіталізувалися через експорт», – наголосив Віталій Коваль.
 
Міністр також відзначив, що значна кількість учасників – маленькі та великі виробники не лише працюють на внутрішньому ринку, а й експортують свою продукцію.
«Від вина та різноманітних крафтових настоянок - до сирів, м’яса, овочів, макаронів, спецій та солодощів. І все - локальне виробництво», – підкреслив Міністр.
Віталій Коваль також вручив відзнаки Мінагрополітики тим виробникам, які уже отримали походження специфікацій товарів та права інтелектуальної власності на географічним зазначенням.

Інтерв'ю
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою

1
0