Спецможливості
Новини

Україна потребує 1,5 млрд доларів для пріоритетного розмінування сільськогосподарських земель

03.04.2023
631
Україна потребує 1,5 млрд доларів для пріоритетного розмінування сільськогосподарських земель фото, ілюстрація

На сьогодні, за даними державних органів, близько 30% території України, а саме 174 тис. км2 є потенційно небезпечними через замінування. Водночас Міністерство оборони України налічує 349 імовірно забруднених та забруднених територій, на половині яких розташовуються землі сільськогосподарського призначення.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на пресреліз ЄБА.

Щодня спеціальні служби обстежують близько 70 га землі. Зокрема, проводиться оперативне реагування на вибухонебезпечні предмети в житлових зонах, на об’єктах критичної інфраструктури, господарського призначення, до цих робіт залучаються урядові підрозділи – ДССТ, ДСНС, Нацгвардія, Нацполіція – та гуманітарне розмінування, яке передбачає повне усунення усіх ризиків з гарантією якості розмінування, що виконується неурядовими сертифікованими операторами.

Сьогодні до гуманітарного розмінування залучені 144 групи неурядових організацій загальною чисельністю близько 600 фахівців, що працюють на усіх територіях, окрім зони ведення бойових дій та прилеглих до лінії зіткнення територій. Координацію цих робіт здійснює Центр протимінної діяльності, який проводить також моніторинг, контроль якості і сертифікацію майбутніх операторів. Також координацію здійснює Центр гуманітарного розмінування ДСНС до моменту передачі органам влади очищених територій.

Фактично забруднених територій може виявитись близько 10% від згаданих 174 тис. км2, однак ідентифікація безпосередньо небезпечних ділянок є тривалим та дороговартісним процесом. Щоб прискорити етап нетехнічного обстеження вже зараз Мінекономіки разом з Мінагрополітики та програмою ПРООН проводять пілотний проєкт у Київській області з використанням сучасних дронів для обстеження територій. Орієнтовна вартість нетехнічного обстеження одного гектару може складати 5-7 тис грн, однак в умовах високого попиту і недостатньої кількості спеціалістів вартість розмінування гектару може перевищувати вартість самої землі.

Змінити цю ситуацію можна завдяки збільшенню кількості операторів та фахівців на ринку протимінної діяльності. На створення оператора протимінної діяльності потрібно мінімум пів року – 4 місяці (400 годин) навчання саперів та 2-3 місяці сертифікації компанії. Ситуація уповільнюється через те, що наразі в Україні тільки два органи надають відповідну сертифікацію – при Міноборони та ДСНС – і тільки три центри проводять навчання саперів. Орієнтовна вартість обладнання однієї групи саперів з 10 людей – 100-150 тис. доларів. Незабаром в Україні може з’явитися ще 40 компаній-операторів протимінної діяльності, адже саме стільки наразі проходять сертифікацію та навчання фахівців.

Наразі в міжвідомчій робочій групі з розмінування, яка координується Мінекономіки,  пріоритетним планом визначено 470 тис. га потенційно забруднених земель сільськогосподарського призначення – в першу чергу, заходи з обстеження відбуватимуться на землях, де вирощуються овочеві культури, друга черга – рілля та зернові культури, третя – усі інші землі сільськогосподарського призначення. Водночас, тільки пріоритетне розмінування с/г земель вартуватиме близько 1,5 млрд доларів, за даними Світового банку.

Ці та інші актуальні питання розмінування обговорили учасники зустрічі Комітету безпеки та захисту бізнесу Європейської Бізнес Асоціації на тему «Аграрний бізнес та розмінування земель: виклики та перспективи», що відбулась 30 березня за участі Мінекономіки, Мінагрополітики, Міноборони, Укроборонпрому, представників бізнесу.

За результатами зустрічі було досягнуто домовленості про напрацювання рекомендацій Комітету для міжвідомчої групи з питань розмінування та їх додаткового обговорення зі всіма залученими стейкхолдерами. Оскільки досвід подібного масштабу робіт у світі відсутній, то Україна має всі шанси стати передовим гравцем на глобальному ринку технологій розмінування.

Інтерв'ю
Малі запаси вологи та відсутність опадів в період березень-квітень формують певні обмеження для вирощування даної культури. Так, на 10 квітня ц. р. залежно від типів грунтів, у південних регіонах, запаси вологи складали в метровому шарі 60... Подробнее
Тиждень тому президент Зеленський підписав закон, який назвали законом про земельну децентралізацію. Сайт «Пропозиція» вирішив поцікавитися у завідувача кафедри землевпорядного проєктування НУБіП (колишня УСГА), доктора економічних наук... Подробнее

1
0