Спецможливості
Новини

Українське сільське господарство перетвориться у «бананову республіку»?

15.06.2017
2992
Українське сільське господарство перетвориться у «бананову республіку»? фото, ілюстрація

В українському сільському господарстві буде заниженою номінальна вартість землі, скорочуватися клин фермерських та інших підприємницьких господарств, зростатиме монокультурний характер землеробства, виснажуватиметься якість угідь, винищуватимуться тваринницькі галузі, а також галузі непольового землеробства - садівництво, виноградарство тощо.

Поступово українське сільське господарство буде перетворене у типову латиноамериканську «бананову республіку» з голодним ошуканим сільським населенням і винищувальним хазяйнуванням іноземців на нашій землі. Такі погнози оприлюднив д.е.н., екс-міністр економіки, екс-віце-прем'ер-міністр Володимир Лановий, пише propozitsiya.com з посиланням на сensor.net.ua.

Аналізуючи ситуацію в АПК, він зазначив, що створене багатомільйонне товариство фіктивних дрібних власників на землю (пасивних власників), які не мають можливостей її обробляти і продуктивно використовувати, а тому змушені передавати її в оренду на вкрай невигідних і безконтрольних за її використанням умовах.

За словами екс-міністра, сільськогосподарське використання землі - як латифундистами, так і фермерами - практично повністю базується на механізмі оренди, що виключає зацікавленість господарств у відновленні її якості (рекультивації). У сьогоднішніх умовах ефективне господарювання не приводить до розширення площ відповідних господарств через відсутність доступу аграріїв до земельних ділянок, які могли б бути запропоновані до продажу, додає В. Лановий.

Також він зазначає, що основна частина земель, що належать пасивним власникам, передана у використання крупним за площею земель аграрним корпораціям, які проте не володіють ресурсами самофінансування свого бізнесу і виходу на іноземні ринки зі своєю продукцією. Через це такі корпорації використовують модель «бананової республіки», особливістю якої є відсутність права власності крупних землеробів на свою продукцію і передача цього права інвесторам їх бізнесу. Це, на думку В. Ланового, приводить до заниження цін на продукцію, за якими інвестори оплачують її виробникам, а тому свої прибутки останні отримують завдяки заниженню орендної плати, тобто присвоюючи абсолютну ренту, яка мала б надходити пасивним дрібним власникам.

Крім того, українські латифундистські корпорації намагаються збільшити доходи й за рахунок підвищення експлуатації земель і розширення посівних площ, не залишаючи ділянок для фермерських та інших багатогалузевих і екологічно чистих господарств.

В умовах заниження ставок орендної плати і недоступності фінансових ресурсів для дрібних і середніх аграрних господарств і землевласників відсутні реальні ціни на землю, вони невиправдано занижені, що загрожує захисту прав приватної власності селян, а також може сприяти спекуляціям при приватизації державних земель запасу, констатує В. Лановий.

Інтерв'ю
ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець... Подробнее
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее

1
0